سامی یوسف

300 سامان معادل حدود 75 هزار تومان . توجه داشته باشید که حقوق ( معاش) ماهانه بسیاری در این کشوراز این رقم کمتر است. اما استقبال به گونه ای است که گویا تدابیر ویژه امنیتی و ترافیکی اندیشده شده است . ساعت 16.30 ، (یک ساعت قبل از شروع کنسرت) صرفاً جهت مشاهده تیپ اجتماعی افرادی که توان خرید بلیط را دارند به محوطه کاخ ( تالار) مجلل باربد رفتم . جمعیت زیادی در محوطه پرسه می زدند و محوطه کاملاً در کنترل پلیس است . هنوز بلیط فروشی می شود . از همه تیپ جهت خرید مراجعه می کنند  ونمی توان به نتیجه خاصی رسید ساعت از 17.30می گذرداما همچنان بلیط فروشی ادامه دارد . حضور افرادی که در اطراف باجه بلیط فروشی تجمع کرده اند توجهم را جلب می کند . ... تنی چند بلیط خارج از گیشه عرضه می کنند اما برخلاف تصور ارزان تر از باجه . می شود بلیط را به 150 سامان تهیه کرد مردد می شوم ساعت از 18 می گذرد که به ناگاه بلیط 50 سامانی عرضه می شود . بی درنگ خرید می کنم . گیت ورود بسیار دقیق و محترمانه با بارکد خوان بلیط ها را کنترل و بازرسی می نمایند داخل سالن می شوم . زیبا و عظیم است با بیش از دو هزار صندلی در سه طبقه . صندلی های طبقه دوم و سوم که ارزش بلیط هایش 200 و 250 سامان است تکمیل است و  افراد دارای بلیط 50 سامانی که بدون صندلی هستند به سالن همکف و اصلی (سالنی که بلیطش 300 سامانی است) هدایت می شوند . کنسرت شروع نشده و هنوز می شود جای خالی پیدا کرد. بالاخره ساعت 18.40 و در میان استقبال جمعیت سامی

و گروهش برنامه خود را شروع کرده و در یکساعت و نیم برنامه بیش از ده تصنیف را اجرا می نماید آنجا که به فارسی شیرین می گوید "من شما تاجیکان را دوست دارم" تشویق جمعیت مضاعف می شود . تقریباً همه با موبلیل در حال ضبط هستند و تردد .

 در این یکساعت و نیم ، سامی یوسف بیشمار صلوات از جمعیت می گیرد و در نهایت با تصنیف "بیا بریم لاله زار ملا ممدجان" ا ز جمعیت خداحافظی می کند.

در هنگامه خروج  از چند نفر در مورد مبلغ بلیط سوال کردم همه از بالا بودن مبلغ گلایه داشتند اما اظهار می داشتند چون سامی را دوست داریم اگر گران تر هم بود می آمدیم . از درآمدشان پرسیدم همه بدون استثنا بیش از یک منبع درآمدی داشتند . سرجمع به این نتیجه رسیدم که مبنا را نباید مقرری دریافتی ماهانه افراد قرار داد.

در انتها چند جمله در معرفی سامی یوسف

سامی یوسف، آهنگساز و خوانندهپاپ و ستارهٔ راک که در موسیقی­اش به مضامین اسلامی می‌پردازد. در تیرماه سال ۱۹۸۰ در یک خانوادهٔآذری در شهر تهران متولد شده است و در ۳ سالگی به همراه خانواده‌اش به بریتانیا رفته است . و تحصیلات آکادمیک موسیقی خود را در فرهنگستان سلطنتی موسیقی لندن گذرانده است.

سامی یوسف که معتقد است موسیقی راهی برای رساندن پیام اسلام است، در سال ۲۰۰۳ با عرضه اولین آلبومش با عنوان «المعلم»مشهور شد هرچند که عده‌ای موفقیت سامی یوسف را نتیجه چهره خاصش و یا کلیپ‌هایی که از آهنگ‌هایش ساخته می‌شود، می‌دانند اما بی شک مضامین اجتماعی، آرمان‌گرایانه و اعتراضی ترانه‌ها و آهنگ‌هایش در این موفقیت، بی‌تأثیر نیست.

سامی یوسف به زبان‌های انگلیسی، ترکی استانبولی، ترکی آذربایجانی، فارسی ، هندی و عربی تصنیف‌ خوانی می­کند.

 شایان ذکر است که برنامه روز دوم هم کنسل گردیده است.

/ 1 نظر / 9 بازدید
بهار

سلام انگار علاقه تاجیکان به طرب و موسیقی از ویژگی های ذاتی آنان است. برایشان شهرام بهرام هم ندارد! سامی یوسف بخواند یا گوگوش...