سریلیک یا عربی؟

بسم الله الرحمن الرحیم

"سریلیک  یا عربی؟"

نشریه رسمی دولت تاجیکستان طرفداران خط نیاکان (فارسی) را "وطن پرستان" دروغین خواند. روزنامه جمهوریت، نشریه رسمی دولت تاجیکستان با نشر مطلبی با عنوان "سریلیک بهتر یا عربی؟" از هواداران خط نیاکان در این کشور به عنوان "وطن دوستان دروغین" یاد کرده است.

در این مطلب که در دفاع از اظهارات اخیر وزیر معارف تاجیکستان منتشر شده، تاکید شده است که بازگشت به خط نیاکان راه پیشرفت کشور را ده ها سال به عقب خواهد انداخت. روزنامه جمهوریت افزوده است که خط اصلی نیاکان ما اوستایی بود، از این رو هم خط عربی و هم خط سریلیک برای ما به طور یکسان بیگانه هستند. این روزنامه در ادامه مدعی شده است خط عربی با زبان تاجیکی مطابقت ندارد. جمهوریت با اشاره به مخالفت برخی دانشمندان تاجیک با تغیر خط و همچنین مشکلات ناشی از تغییر خط در برخی جمهوری های همسایه به این نتیجه رسیده است که جانبداران خط "عربی" در تاجیکستان از روی جهل و یا گرایش به همزبانان ایرانی و افغان، با این ادعای خود مانع رشد و شکوفایی کشور خواهند شد.

گفتنی است اخیراً نورالدین سعیداف وزیر معارف تاجیکستان در یک نشست مطبوعاتی گفته بود در حال حاضر برای تغییر خط سریلیک به فارسی در تاجیکستان ضرورتی وجود ندارد.

منبع:

http://tajik.irib.ir/persian/news/%D8%AA%D8

/ 4 نظر / 5 بازدید
هژیر تهرانی

با سلام ، البته این گپ های تکراری مقامات تاجیک در راستای همان سیاستهای زمان شوروی بوده و چنین مخالفتهایی در برابر میل عجیب و روزافزون جوانان تاجیک به فراگیری و کاربرد خط نیاکان نتیجه ای جز عقب ماندن آن کشور از پیشرفت واقعی و بهره برداری از دستاوردهای علمی و فرهنگی ایران هم زبان در پی نخواهد داشت. باید از این جناب وزیر پرسید که کشور شما با تمسک به این خط سیریلیک چه پیشرفتی حاصل نموده جز وابستگی روزافزون به مسکو ، تک محصولی ماندن کشور و باقی ماندن در رتبه فقیرترین کشور عضو اتحادیه کشورهای همسود شوروی سابق ؟ با این حال به یمن پیشرفت ارتباطات روز به روز بر تعداد تاجیکان آشنا به خط نیاگان افزوده می شود چه جناب وزیر خوششان بیاید چه نیاید. با سپاس

شاكر

من چند سال در تاجيكستان زندگي كرده ام و با بعضي عالمان نيز هم صحبت شده ام . متاسفانه آنان بين زبان عربي و فرهنگ عرب خلط كرده اند . عرب ها پيامبر را هم دلخون كردند اما زبان عربي به چند دليل براي همه ما مهم است . 1- زبان قرآن است و مسلمانان بايد آنرا بدانند 2- هزاران جلد كتب ما از ابوعلي سينا تا كتابهاي فقهي شيعه و سني تا ... به زبان عربي است و بايد بتوانيم به آن مراجعه كنيم 3- فارسي امروز به قدري با عربي عجين است كه قابل جدا كردن نيست 4- مقابله با زبان عربي بدون ترديد مقابله با فرهنگ اسلامي است 5- مقابله با خط مادري براي قطع ارتباط مردم با تفكر انقلاب اسلامي است . و .....

محمد

ممنون می شوم اگر تقصیر مسئولین و سیاستگذاران فرهنگی ما که از وزیر معارف تاجیکستان و دیگر مسئولین این کشور کم تقصیر تر نیستند را در موضوع سیریلیک یا عربی توضیح دهید.

حسین رشیدی کرم بستی

باسلام.ای کاش میشد ومیتوانستیم زبان عربی را از اعراب جدا میکردیم .