تشکر سفیر جمهوری اسلامی ایران از پیامهای همدردی و تسلیت به مناسبت درگذشت

تشکر سفیر جمهوری اسلامی ایران از پیامهای همدردی و تسلیت به مناسبت درگذشت

رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی- تاجیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران  

ازشمار دو چشم یک تن کم - وز شمار خرد هزاران بیش

 برادران و خواهران عزیز ایرانی و تاجیک،

          همانگونه که مستحضرید مرحوم عبدالرحیم بهروزیان، رئیس پژوهشگاه فرهنگ فارسی- تاجیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان روز یکشنبه 25 خردا ماه 1394 (برابر با 14 ژوئن 2014) بطور  غیرمنتظره دارفانی را وداع گفتند. ایشان پس از ختم دانشگاه تهران فعالیت علمی و ادبی خود را در جمهوری اسلامی ایران از همکاری با «دانشنامه ادب فارسی» آغاز نمود و در راستای شناخت نخبگان ادبیات ایران و تاجیکستان دهها مقاله را به رشته تحریر درآورد. پس از مهاجرت به تاجیکستان در حدفاصل سال های 2009 –2000 همکار رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان بود و از سال 2009 به بعد نیز مسئولیت پژوهشگاه فرهنگ فارسی- تاجیکی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه را بعهده گرفت و در خلال این مدت بیش از 30 عنوان کتاب و اثر از شخصیت های برجسته ادبی، علمی و سیاسی تاجیکستان به ابتکار ایشان به خط نیاکان به نشر رسید.

          پیکر این مرحوم روز پنجشنبه 11 تیرماه 1394 برابر با 2 جولای 2015 به جمهوری اسلامی ایران منتقل  تا در زادگاهش (شهر دزفول در استان خوزستان در جنوب ایران) برای همیشه آرام گیرد. شاید اگر فرصت وصیت می یافت با توجه به عشق و علاقه سرشار وی نسبت به سرزمین نیاکان خود ترجیح می داد تا در تاجیکستان برای همیشه آرام گیرد.  

          در خلال این مدت پیامهای تسلیت و همدری فراوانی از سوی اساتید و نخبگان، مطبوعات و رسانه های کشور دوست و برادر تاجیکستان و همچنین جامعه ایرانیان مقیم این کشور که مرحوم بهروزیان را از نزدیک می شناختند و با خدمات وی به زبان و ادب و فرهنگ ایرانی و تاجیکی آشنایی داشتند، به اینجانب و سایر همکاران آن مرحوم در سفارت جمهوری اسلامی ایران واصل شده است. بر خود واجب می دانم تا مراتب امتنان و تشکر صمیمانه خود را از همدری جملگی شما عزیزان اعلام دارم.

روحش شاد و قرین رحمت و مغفرت الهی باد.

                                                                                                                  حجت اله فغانی

                                                                                                                     سفیر جمهوری اسلامی ایران 

  

 

 

         

 

/ 1 نظر / 72 بازدید
محمد مولایی

شنیدن خبر درگذشت مرحوم بهروزیان اینجانب و همسرم را بسیار متأثر ساخت . در ایام اقامت در تاجیکستان هر گاه که برای پیگیری چاپ کتاب همسرم ( در مورد لالایی های ایران و تاجیکستان ) نزد آن مرحوم می رفتیم با روی خوش و برخورد بسیار خوب از ما استقبال می کرد . صمیمانه درگذشت این برادر عزیز را به خانواده داغدارش تسلیت و تعزیت عرض می نماییم . روحش شاد و یادش گرامی باد . از برادر عزیزم جناب آقای دکتر اسدی نیز بخاطر اطاع رسانی اخبار تاجیکستان نیز تشکر و قدردانی می نمایم . ارداتمند محمد مولایی - اراک