بانک مرکزی تاجیکستان به معتمدین امام علی رحمان سپرده شد

 بانک مرکزی تاجیکستان به معتمدین امام علی رحمان سپرده شد

 پس از عزل مسئولین بانک مرکزی تاجیکستان ، با رای مجلس شورای تاجیکستان جمشید‌ نورمحمدزاده رئیس بانک مرکزی تاجیکستان شد.

جمشید‌ نورمحمدزاده، که از سوی رئیس جمهور تاجیکستان به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی تاجیکستان به مجلس تاجیکستان پیشنهاد شده بود امروز 16-2-1394 در مجلس شورای نمایندگان تاجیکستان اعلام کرد که: مشکلات اخیر در بازار ارز تاجیکستان به عامل‌های بیرونی، از جمله بحران در روسیه و تحریم‌های غرب ربط دارد و برای به اعتدال درآوردن وضع بازار ارز به زمان و نیرو لازم است. وی به نمایندگان وعده داد، تمام توانش ‌را برای به اعتدال آوردن بازار ارز و حفظ ارزش پول ملی تاجیکستان بخرج دهد.
شکورجان‌ ظهوراف، رئیس مجلس تاجیکستان از فعالیت های پیشین جمشید‌ نورمحمدزاده در مقام‌های قبلی خود از جمله معاون وزیر اقتصاد تاجیکستان ، ابراز رضایت کرده ، برای او در سمت نو آرزوی موفقیت کرد. او همچنین خطاب به نورمحمدزاده گفت: نااستواری‌ پول و بالارفتن‌ نرخ‌ها مردم را به اضطراب آورده‌است و امید داریم‌ که شما این مساله‌ را حل خواهید کرد.
به دنبال سخنان نورمحمدزاده و شکور جان ظهور اف ، تمامی اعضای پارلمان تاجیکستان با رای موافق، سکان بانک مرکزی تاجیکستان را به جمشید‌ نورمحمدزاده که قبل از این رئیس “امانت بانک” تاجیکستان بود و با فرمان رئیس جمهور تاجیکستان برای تصدی ریاست بانک مرکزی تاجیکستان به مجلس تاجیکستان پیشنهاد گردیده بود ، سپردند.
بنا به نوشته خبرگزاریهای تاجیکستان همزمان با انتصاب نورمحمد زاده به عنوان رئیس بانک مرکزی تاجیکستان ، جمال الدین نورعلی اف داماد رئیس جمهور ، که پیش از این معاون اول وزیر اقتصاد تاجیکستان بود به عنوان معاون اول رئیس بانک مرکزی تعیین گردیده است.
شایان ذکر است پس از اتفاقات اوکراین و تحریم روسیه با توجه به افت شدید روبل و کاهش شدید درآمد نیروهای کار تاجیکستان در روسیه ، واحد پولی تاجیکستان - سامانی - نیز متزلزل شده طی شش ماه گذشته حدود 30 درصد ارزش خود را از دست داده و در هفته گذشته دلار و یورو در تاجیکستان رکورد زده هر دلار معادل 7 سامانی و یورو معادل 7.40 خرید و فروش گردید.برای مقابله با این مشکل مدیریت پیشین بانک مرکزی تاجیکستان اقدام به عرضه دلار به بازار و همچنین بستن بیش از 800 صرافی نمود که بنا به نظر برخی از کارشناسان تدابیر بانک نتیجع عکس برجای گذاشت.
الکساندر گوس اف کارشناس مسایل اقتصادی روسیه معتقد است که مهمترین علت برکناری رییس و معاونان بانک ملی تاجیکستان ، کاهش ارزش سامانی است که ریشه در بحران مالی اخیر روسیه دارد. او تاکید کرده است که بی ثباتی در بازار داخلی تاجیکستان و نابسامانی در معاملات ارزی و نیز کاهش سطح مبادلات تجار ی این کشور با شرکای اقتصادی اش موجب برکنار ی مدیران بانک ملی تاجیکستان شده است.
این کارشناس روس با اشاره به کاهش میزان معاملات تجاری تاجیکستان با شرکای اصلی اش (روسیه، چین، قزاقستان و اوکراین) تصریح کرد: در سال 2014 میزان معاملات تجاری تاجیکستان با روسیه 25 تا 30 درصد کاهش یافته و در نتیجه تولید ناخالص ملی تاجیکستان در سال گذشته با کاهش 6 درصدی رو به رو شده است.
به گفته این کارشناس روس، کاهش تعداد کارگران مهاجر تاجیکستانی در روسیه و نیز کم شدن درآمدهای ارسالی آنان در سال گذشته ارزش سامانی را در این کشور از ابتدای امسال 20 در صد کاهش داده است.

/ 0 نظر / 38 بازدید