اعلام آمادگی تاجیکستان برای آغاز فعالیت شبکه تلویزیونی نوروز

اعلام آمادگی تاجیکستان برای آغاز فعالیت شبکه تلویزیونی نوروز  کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان آمادگی خود را برای راه اندازی شبکه تلویزیونی مشترک فارس زبانان اعلام کرد.

 

به گزارش خبرگزاری آزادگان، محمدسعید پیرزاده، رئیس کمیته رادیو و تلویزیون تاجیکستان در یک نشست خبری اعلام کرد که تاجیکستان مقدمات لازم برای راه اندازی این شبکه را فراهم کرده و منتظر اقدامات ایران و افغانستان برای راه اندازی این شبکه است . 

وی با اشاره به اینکه مطابق تفاهم نامه امضا شده برای تاسیس این شبکه تلویزیونی، تاجیکستان متعهد به فراهم ساختن ساختمان و فراهم کردن شرایط راه اندازی این شبکه می باشد، افزود: لازم است کشور های شریک نیز به تعهدات خود در این زمینه عمل کنند. 

پیرزاده همچنین از راه اندازی یک شبکه تلویزیون ورزشی در کشورش خبر داد و هدف از آن را ترغیب زندگی سالم در جامعه عنوان کرد.

ایده راه اندازی تلویزیون مشترک کشورهای فارسی زبان با هدف تقویت همگرایی و صیانت از فرهنگ فارسی با محوریت افغانستان، ایران و تاجیکستان به عنوان سه کشور با مشترکات تاریخی و فرهنگی در حوزه تمدنی زبان فارسی اراه شده است.

قرار است این شبکه با تولید و پخش برنامه هایی متکی و مبتنی بر ارزش های مشترک فرهنگی در حوزه جغرافیای فرهنگی ایران بزرگ فعالیت کند.

هر چند ایده راه اندازی رسانه مشترک فارسی زبانان از گذشته های دور مدنظر بسیاری از نخبگان و فرهیختگان فرهنگی کشورهای فارسی زبان بود، اما به صورت رسمی این ایده برای اولین بار در مرداد ماه سال 1385 /سپتامبر 2006میلادی/ در شهر دوشنبه بین روسای جمهور وقت ایران، تاجیکستان و افغانستان مطرح و سند مربوطه در نشست سه جانبه وزرای امور خارجه سه کشور نهایی شد.

در تیرماه سال 1387 به منظور اجرایی کردن این توافق، یک گروه کاری در شهر دوشنبه تشکیل و در رابطه با تهیه آیین‎نامه، ایجاد ساختار و راه های تنظیم فعالیت این شبکه تلویزیونی با توجه به مستندات حقوقی و هنجار های سه کشور تصمیماتی اتخاذ شد.

هفت ماه بعد یک جلسه کاری تشکیل و با تهیه و تصویب یک آیین نامه کلی این شبکه مشترک تلویزیونی با عنوان 'نوروز' نامگذاری و مقرر شد که طرف تاجیکی محل مناسب و طرف ایرانی تجهیزات لازم برای راه اندازی این شبکه تلویزیونی را فراهم سازند. افغانستان هم مسوولیت حل مشکل پخش ماهواره ای برنامه های این شبکه را عهده دار شد.

با وجود اینکه از هنگام توافق اولیه در نشست های بعدی سران سه کشور فارسی زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان تاسیس این شبکه تلویزیونی مشترک همواره مورد تاکید بوده اما تاکنون بعد ازگذشت 9 سال راه اندازی این شبکه همچنان در پرده ابهام باقی مانده است.

حجت الله فغانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی خود که به مناسبت سی و ششمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی ایران برگزار شد، در رابطه با سرنوشت تلویزیون مشترک کشورهای فارسی زبان، تصریح کرد که

ایده تلویزیون مشترک از سوی ایران مطرح شده بود و نشان می دهد که ما برای تقویت اشتراکات با سایر دوستان آمادگی داریم.

وی گفت که وضعیت این است که تلویزیون مشترک را با همکاری برادران افغان در همان شکل و چارچوبی که می خواستیم تاسیس کنیم، اما اگر در آن چارچوب میسر نباشد، به شکل دوجانبه هم قابل پیگیری خواهد بود.

/ 0 نظر / 35 بازدید