معین

بسم الله الرحمن الرحیم

مُعین

امروز 22 ماه می سال2011 (1/3/1390) تعداد کثیری از تاجیکان روانه کاخ باربد بزرگترین و شیک ترین و مجهزترین سالن آواز دوشنبه شدند تا توفیق زیارت معین نصیبشان شود و چه بسیار از مردم تاجیکستان که حسرت خوردند از عدم امکان حضور در این کنسرت. البته به تعبیر تاجیکان مخلصان(طرفداران)  ایرانی این حافظ هم کم نبودند که در این معرکه حضور یافته اند و از گوشه کنار این هم شنیده میشود که برخی از ایرانیان صرفاً برای حضور در این کنسرت به تاجیکستان آمده اند. ولی حال مخلصین معین در تاجیکستان چیز دیگر بوده و بعید نیست که تعداد مخلصان این خواننده ایرانی الاصل در تاجیکستان بسیار بیشتر از ایران باشد.

یکی از آواهایی که در گوشه کنار تاجیکستان بسیار به گوش می رسد ترانه های خوانندگان ایرانی به ویژه گوگوش و معین است. و علاقه به خوانندگان از این دست در تاجیکستان بسیار است و بالطبع واژه ها ، عبارتها و پیام های ترانه های این خوانندگان زمزمه بسیاری از مردمان  است.  برخی را اعتقاد بر این است که بسیاری از فارسی‌زبانان آسیای میانه با ترانه‌های گوگوش در فیلم "در امتداد شب" با لهجۀ فارسی امروزین آشنا شده اند. در حال حاضر هم شاید بشود ادعا کرد که تقریباً در حافظه همه گوشی های تلفن همراه تاجیکان ترانه هایی از معین و گوگوش ضبط است. و متاسفانه مسئولین فرهنگی ایران از این تعلق خاطر استفاده لازم را نکرده و چهره های نو و جدید عرصه آواز را به تاجیکان معرفی نکرده و نتوانسته اند پیامهای مورد نظر را از طریق این ابزار بسیار تاثیرگذارارائه نمایند. در حالی که امروزه در کنار موسیق سنتی تاجیکستان یعنی فلک خوانی و شش مقام موسیقی استرادا که چیزی در مایه های موسیقی پاپ خودمان است با ضرباهنگ تندتر و مضمون متفاوت در حال اوج گیری است و مخلصان بسیاری دارد هنوز چهره های مطرح پاپ و موسیقی های جوان پسند که در ایران هم طرفداران بسیاری دارند در تاجیکستان معرفی نشده اند.

/ 3 نظر / 6 بازدید
بهار

سلام مضمون و محتوای ترانه هایی که در حال حاضر در ایران به اسم پاپ یا هر چیز دیگری عرضه می شوند, با ترانه های آن ور آبی هیچ تفاوتی ندارند, منتها فقط این شانس را داشته اند در ایران بخوانند. آوازهایی که مفهوم دارند و در دستگاه های سنتی خوانده می شوند این روزها طرفداران خاص دارند که صد البته قشر جوان را غالبا در بر نمی گیرند. باید طعم موسیقی خوب را به جوان ایرانی و جوان تاجیک چشاند تا هر چیزی را مزمزه نکند, مطمئنا منظور من صرفا موسیقی سنتی نیست.

هژیر تهرانی

سلام جالب است که فیلم در امتداد شب ابتدا از طریق سیستم شوروی تهیه و پخش گردید و نام آن نیز به صورت تحت الفظی از فارسی ایرانی به روسی به نام "شب دراز " ترجمه و به تاجیکی برگردانده شد. پس از گذشت سالهای زیاد از آن واقعه این نام هنوز هم به همین صورت میان تاجیکان مصطلح است. البته با توجه به این که خانم گوگوش به اصطلاح خودمان مخلصان فراوانش در تاجیکستان را سر کار گذاشته و هنوز احتمالا به خاطر این که حاضر نیست قیمت بلیتهای کنسرتش را مطابق با وضع درآمد این مردم عمدتا کم بغل پایین بیاورد تصور میکنم که کم کم در حال از دست دادن جایگاهش در آن کشور باشد

هژیر تهرانی

سلام دیروز شنیدم که فرزانه خورشید هم عفو گرفته و آزاد شده