وظیفه خری

بسم الله الرحمن الرحیم

وظیفه خری

از ابتدای هرسال میلادی به مدت 15 روز بازار تغییر و تحولات سطح اول ودوم مسئولین در نظام حکومتی تاجیکستان گرم گرم است . و بعد از استقرار این مسئولین نوبت به تغییر در سطوح بعدی می رسد . بنا به شنیده ها هر پست و وظیفه سازمانی در این کشور به صورت غیر رسمی نرخ پایه ای دارد و وظایف سازمانی  در بین کاندیداها ی آن پست به کسی واگذارمیشود که بالاترین  مبلغ را پرداخت کند و بالطبع او هم پس از تصدی آن وظیفه باید وظایف زیر مجموعه خود را به مزایده گذارد  .... به این ترتیب به قول تاجیکان وقتی کسی حاضر شود نرخ وظیفه را بپردازد دیگر به درجه و ملکه سواد و کاردانی فرد نگاه کرده نمی شود.

جابجایی و ارتقای سازمانی هم از این قاعده مستثنی نیست و چه بسا فرد کاردانی به سبب نداشتن نرخ وظیفه دیگر سالها در وظیفه خود ماندگار شده است و یاشانی (جوانانی) که به محض ورود به یک سازمان  با داشتن یک تقا(پارتی) که مسئول بالتر به او باوری دارد صاحب چند وظیفه می شود.و آن آدم با تجربه باید زیر دست این یاش کار کرده و غم ببیند.

یکی از ریشه های فساد گسترده در ادارات دولتی تاجیکستان که موجب بی اعتمادی مردم به نظام اداری و حکومتی می گردد هم همین نکته است. زیرا آنکه وظیفه را خریده علاوه براینکه باید مبلغ پرداختی را به دست آورد باید برای خرید وظیفه بالاتر هم مبلغی را از خود کند  بنابر این گرفتن رشوه و فروش وظیفه های زیردست امری طبیعی جلوه می کند.    

به گزارش خبرگزاری آسیا پلوس، الهام نذری اف، کارشناس مسایل سیاسی تاجیکستان تاکید می کند، بر اساس پژوهش های انجام شده در این کشور، بی اعتمادی مردم به عملکرد مقام های دولتی به دلیل وجود فساد گسترده و رشوه خواری در میان آن ها رو به افزایش است.نذری اف تصریح کرد:روند اسلام ستیزی و نبود مبارزه جدی با فساد و رشوه خواری فراگیردرادارات دولتی باعث تقویت جایگاه اسلام در جامعه شده که بیانگر اعتماد مردم به اسلام و چهره های مذهبی است.الهام نذری اف افزود:تلاش همزمان دولت برای تحت کنترل گرفتن روند اسلام گرایی با اقدامات اسلام ستیزانه دربرابرانجام اعمال عبادی و ارزش های اعتقادی مسلمانان تاجیکستان حاکی از نبود تعامل سازنده میان حکومت و جامعه مسلمانان این کشور است

/ 1 نظر / 3 بازدید
یکی از دوستان ساکن دوشنبه

سلام ، انشاالله در ایران هم شاهد این گونه حرکتهای اصلاحی باشیم.