رئیس شورای علمای تاجیکستان:مسلمانان اختلافات جزئی را کنار بگذارند

رئیس شورای علمای تاجیکستان:مسلمانان اختلافات جزئی را کنار بگذارند رئیس شورای علمای تاجیکستان در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، نظر علما و شخصیت های شرکت کننده در کنفرانس بین المللی «اسلام بر ضد افراط گرایی دینی و تروریسم» را برای وحدت و برطرف کردن خطرهای تروریسم و جریان های تکفیری بسیار با اهمیت اعلام کرد و خواستار کنار گذاشتن اختلافات شد.

 

سید مکرم عبدالقادر زاده مفتی و رئیس شورای علمای تاجیکستان در حاشیه کنفرانس بین المللی «اسلام بر ضد افراط گرایی دینی و تروریسم» دریک گفت وگو گفت: باید تمام امت اسلامی دست به دست هم داده در مقابل خطر تروریسم و افراط گرایی که نه تنها مسلمانان و جهان اسلام، بلکه تمام بشریت را تهدید می کند، ایستاده و با آن مبارزه کنند.

رئیس شورای علمای تاجیکستان در باره اهمیت و نقش وحدت در مقابله با افراط گرایی و تروریسم گفت: اگر همه مسلمانان در مجموع و بدون لحاظ مذهب و رویه خود، مسائل جزئی و اختلافات اندک را کنار گذاشته و به وحدت برسند، قطعا از این خطر جدی که متوجه اسلام و همه بشریت و انسانیت است، آسیب نخواهند دید.

وی افزود: مسلمانان باید متحد شوند و اگر اتحاد در جهان اسلام صورت گیرد، هیچ نیرویی توان آسیب رساندن حتی به یک مسلمان را نخواهد داشت.

مفتی تاجیکستان گفت: دلیل این که هر کجا مسلمانان و دولت های اسلامی در معرض خطر قرار گرفته اند، نبود وحدت بوده و به همین علت بدخواهان توانسته اند به آنها زیان برسانند.

رئیس شورای علمای تاجیکستان با اشاره به اختلافات 95 درصدی غیر مسلمانان در دین، عرف و عادت، زندگی و سیاست گفت: آنها با همان 5 درصد وحدت رویه و منافع مشترک توانسته اند اتحاد خود را حفظ و تعداد زیادی سازمان بین المللی ایجاد کنند و رفاه و پیشرفت را برای مردم خود فراهم سازند، اما متاسفانه در جهان اسلام با وجود اشتراکات زیاد در دین و اندیشه، افتراق وجود دارد و تمامی آسیب ها و ضررها نیز از همین ناحیه بوده است.

سید مکرم عبدالقادر زاده در پاسخ این سئوال  که، ایران و تاجیکستان در ایجاد وحدت جهان اسلام چه نقشی را می توانند داشته باشند، گفت: در ایجاد وحدت هر فرد مسلمانی می تواند و باید نقش داشته باشد و ایران و تاجیکستان به عنوان دو کشور اسلامی در این زمینه سهم بسزایی دارند. 

تاجیکستان با مردمی که اکثرا حنفی مذهب هستند و جمهوری اسلامی ایران هم به عنوان یک دولت پیشرفته در همه عرصه ها در جهان و به خصوص در جهان اسلام در وحدت مسلمانان جهان تاثیر گذار بوده و همکاری این دو کشور هم به نفع مردم دو کشور و هم به منفعت منطقه و جهان است.

رئیس شورای علمای تاجیکستان دعوت از علمای برجسته و شناخته شده در جهان اسلام و غیر اسلام و حضور آنان در این کنفرانس را بسیار با اهمیت و ضروری برشمرد و افزود: نظر این علما برای آرامش، ثبات و وحدت ملی و برطرف کردن خطرهای تروریسم و جریان های تکفیری بسیار با اهمیت بوده و ما باید برای مقابله با این خطر تلاش کنیم.

سید مکرم عبدالقادر زاده مفتی تاجیکستان در پاسخ به روند شکل گیری گروه ها و جریان های تکفیری گفت: بدون شک این جریان ها ساخته و پرداخته ابرقدرت ها هستند. ابرقدرت ها برای غارت منابع کشورهای اسلامی این گروه ها و جریان ها را شکل داده و از آنها حمایت می کنند و به نام اسلام، جوانان کم سواد و ناآگاه را به خود جلب کرده و توان آنها را صرف منافع خود می سازند.

رئیس شورای علمای تاجیکستان با اشاره به این که، این منفعت جویی ها خاص عصر حاضر نبوده و ریشه در تاریخ بشریت دارد، گفت: قبل از اسلام هم شاهد این جریانات بوده ایم و متاسفانه اکنون هم گرفتار این فتنه ها شده ایم . از این رو باید هوشیار باشیم و بدانیم که نیروهای تروریستی و تکفیری کارخانه سلاح ندارند، بلکه ابرقدرتها سلاح های تاریخ مصرف گذشته و در معرض فساد خود را به آنها داده و با سیاست تفرقه افکنی خود، کشورها را نا امن کرده و منفعت خود را می برند.

کنفرانس دو روزه بین المللی «اسلام بر ضد افراط گرایی دینی و تروریسم» از سوی کمیته دین تاجیکستان و با حضور نمایندگان 15 کشور در شهر دوشنبه پایتخت کشور تاجیکستان فعالیت خود را از امروز چهارشنبه آغاز کرده است. 


 
 
 

 

/ 1 نظر / 32 بازدید
صبور

هر چه بگندد نمکش می زنند وای به روزی که بگندد نمک/ از آقای اسدی سوأل می کنم که عبدالقادرزاده که تا کنون چندین بار شیعه دوازده امامی را منشا ناآرامی و بی ثباتی دانسته است چه طور می تواند به عنوان داعیه دار وحدت مسلمین مورد گفت و گوی شما که نقش خبرنگار ایرنا را نیز در تاجیکستان ایفا می کنید قرار گیرد. بهتر است کمی درباره زندگی نامه این فرد تحصیل وی در پاکستان و برخی از حاشیه های سخنان و اقدامات وی نسبت به حتی حنفی های معتدلی همچون توره جانزاده ها که از 2009 صورت داد و سبب معضلات بسیاری برای جامعه مسلمان تاجیکستان شد که الان نیز حکومت این کشور متأسفانه درک درستی از عوامل افراط گرایی دینی ندارد و قس علیهذا / تحقیق بفرمایید