هشدار سفیر ایران در تاجیکستان: مراقب توطئه دشمنان روابط تهران- دوشنبه باشیم

هشدار سفیر ایران در تاجیکستان: مراقب توطئه دشمنان روابط تهران- دوشنبه باشیم دوشنبه- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوشنبه با تأکید بر اینکه انتشار اخباری مبنی بر ایجاد محدودیت و برخورد با مظاهر دینداری در تاجیکستان، یک «توطئه» و «عملیات روانی برای ایجاد اختلاف میان کشورهای مسلمان و فارسی زبان» است، به همه رسانه ها هشدار داد مراقب باشند در دام چنین توطئه ای نیفتند.

 

«حجت الله فغانی» روز پنجشنبه در دیدار ماهانه خود با خبرنگاران رسانه های ایرانی فعال در تاجیکستان گفت: فضاسازی های ایجاد شده در رسانه ها درباره محدودیت و برخورد با مظاهر دینداری در تاجیکستان، توطئه ای سازمان یافته و عملیاتی روانی است که از سوی دشمنان مشترک ایران و تاجیکستان راه اندازی شده است.

وی افزود: هدف این توطئه، ایجاد اختلاف بین مردم تاجیکستان با مسؤولان خود و همچنین میان مردم و مسؤولان دو کشور خویشاوند و هم فرهنگ ایران و تاجیکستان است.

سفیر ایران در همین راستا از خبرنگاران و اصحاب رسانه در دو کشور خواست هوشیار باشند تا در «دام این توطئه و جریان رسانه ای نیفتند» چرا که این جریان رسانه ای در صدد است ائتلاف و وحدت کشورهای فارسی زبان و به ویژه دو کشور ایران و تاجیکستان را تضعیف کند.

فغانی به عنوان مصداق و نمونه این توطئه به دفاع بی بی سی از حجاب و مظاهر دینداری و انتقاد آن از برخورد مسؤولان تاجیکستان با دینداران و ادعای حجاب ستیزی آنها اشاره کرد و گفت که این گونه گزارشها نشان می دهد بدون شک، توطئه ای سازمان یافته در کار است.

سفیر ایران خاطرنشان کرد: در بحث حجاب، دیدگاه ما با دیدگاه تاجیکان تفاوت چندانی ندارد اما با رسانه هایی که حالا ادعا می کنند محدودیت دینی در تاجیکستان وجود دارد، دارای تفاوت دیدگاه اساسی هستیم.»

وی افزود: « ما واقفیم که آنچه این دست از رسانه ها می گویند، درست نیست و سیاست کلی مسؤولان تاجیکستان، دین ستیزی و اعمال محدودیت برای دینداران نیست.»

فغانی یادآور شد:« همچنان که ما در ایران با مظاهر افراط در جامعه مشکل داریم، مسؤولان تاجیکستان هم با اقدامات افراط گرایانه مخالفند و سخنان رییس جمهوری محترم تاجیکستان که دستمایه این جریان سازی قرار گرفته، صرفاً یک توصیه برای رجوع به فرهنگ و پوشش ملی خود بوده است.»

وی با اشاره به افزایش تبادل هیأتهای مختلف میان دو کشور گفت: این حجم از روابط با ظرفیت و ماهیت روابط گسترده و همه جانبه بین ایران و تاجیکستان تناسبی ندارد و در تلاش هستیم این روابط را گسترش دهیم. 

سفیر ایران در همین زمینه از رسانه های کشور خواست توان و قابلیت خود را برای بهبود مناسبات تهران - دوشنبه بکار گیرند.

فغانی با ذکر مصادیقی از سوء برداشتها و سوء تفاهم های ایجاد شده در فضای رسانه ای، از خبرنگاران رسانه های ایرانی مستقر در تاجیکستان خواست با هوشیاری و رصد دقیق رویدادها در این کشور فارسی زبان آسیای مرکزی، نسبت به رفع سوء تفاهم ها در روابط دو کشور بکوشند و به نحوی اطلاع رسانی کنند که خدشه ای به روابط دوستانه و برادرانه دو کشور وارد نشود.

اخیراً گزارشهایی از سوی برخی رسانه ها منتشر شده است که حکایت از آن دارد با وجود آنکه در تاجیکستان هیچ قانونی مبنی بر ممنوعیت استفاده از حجاب کامل اسلامی به تصویب نرسیده است، اما برخی مأموران دولتی و پلیس، هنگام گشت زنی در بازارها و مراکز تجاری یا دیدار با مردم، در مورد نحوه پوشش برخی زنان و یا ریش بلند مردان هشدار می دهند. 

«امامعلی رحمان» رییس جمهوری تاجیکستان نیز در سخنانی بر ضرورت پایبندی مردم کشورش به پوشش سنتی جامعه و آیین نیاکان تاکید کرده است.

انتشار چنین اخباری، موجب واکنش هایی در خارج تاجیکستان از جمله مراجع مذهبی نظیر آیت الله مکارم شیرازی در ایران و نیز، رسانه های افغانستان شده است اما دولت تاجیکستان تأکید دارد که چنین گزارشهایی صحت ندارد و دولت امامعلی رحمان نه تنها به آیین و باورهای مردم مسلمان کشورش احترام می گذارد، بلکه مصمم است هویت ملی آنها را تقویت کند.

« عبدالفیض عطایی» از سخنگویان وزارت امور خارجه تاجیکستان هفته گذشته در واکنش به اظهار نگرانی آیت الله مکارم شیرازی در باره اقدامات دولت این کشور در باره پوشش اسلامی گفت:«قضاوت ایشان زودهنگام بوده است و معلوم می شود اخباری که در این زمینه به این شخصیت دینی رسیده، توسط گروههای مغرض انجام شده است.حکومت تاجیکستان، به خصوص شخص رییس جمهوری برای دین اسلام احترام خاصی قائل است و ایشان همواره به ارزشهای مذهبی احترام گذاشته است.»

عطایی افزود: «بزرگداشت ۱۳۱۰ سالگی امام اعظم (ابو حنیفه) پیشوای مذهب رایج در تاجیکستان، فعال بودن بیش از چهار هزار مسجد و همچنین ساخت بزرگترین مسجد آسیای مرکزی در مرکز شهر دوشنبه، همگی توسط رییس جمهوری و حکومت تاجیکستان عملی شده اند. همچنین چند روز پیش مسابقات قرائت قرآن در مرکز شهر دوشنبه برگزار شد که نشانه فراهم بودن شرایط برای شهروندان به منظور رعایت آزادیهای مذهبی آنهاست.»

وی با تأکید بر اینکه مردم تاجیک و ایران دارای مشترکات فرهنگی، دینی و زبانی هستند و برای بزرگان گذشته خود احترام قائلند، خاطرنشان ساخت: «مطمئنم این اخبار مغرضانه که برخی گروهها آنان را منتشر می کنند، مانع گسترش روابط و همکاریهای میان تاجیکستان و ایران نخواهد شد؛ بلکه هر دو کشور با حسن نیت، برادری و دوستانه تلاش خواهند کرد تا مناسباتی را که به نفع ملّت و مردم هر دو کشور باشد، توسعه دهند.»

با وجود این توضیحات، روزنامه «هشت صبح افغانستان» دو روز پیش در گزارشی از آنچه که آن را ایجاد محدودیت های دینی در کشور تاجیکستان خوانده بود، بشدت انتقاد کرد و از مقامات دوشنبه خواست «به جای محدودیت در ریش و حجاب مردم، توجه خود را به رشد اقتصادی کشورشان معطوف کنند.»

این گزارش، خشم «عبدالغفار یوسف اف» معاون کمیته دینی تاجیکستان را برانگیخت و او در واکنش به گزارش این روزنامه افغان، در رسانه های محلی تاجیکستان نوشت: «چنین دلسوزی هایی تنها با هدف ایجاد تفرقه و اغوا بین مسلمانان و همچنین بدنام ساختن ملت صلح پرور تاجیکستان مطرح می شود.» 

این مقام دولتی تاجیکستان تصریح کرد: «... دولت ما همه سعی و کوشش خود را می کند که تاجیکستان به سرنوشت افغانستان، پاکستان، سوریه و عراق گرفتار نشود و مسلمانان این جمهوری در فضای صلح و صفا و در آرامش و امنیت به سر ببرند.»

/ 1 نظر / 27 بازدید
دوست

رئیس جمهور قبلب که فقط دنبال حیاط خلوت بود، تاجیکستان براش منفعتی نداشت. این آقا که فقط دوست داره تو زمین چمن بازی کنه که تاجیکستان زمین خاکی هم براش نمیشه!!! چه انتظاراتی دارید ها!!!