حزب نهضت اسلامی تاجیکستان خواستار کاهش فشارهای دولتی بر این حزب شد

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان خواستار کاهش فشارهای دولتی بر این حزب شد دوشنبه - ایرنا - حزب نهضت اسلامی تاجیکستان با ارسال نامه ای به مقامات این کشور خواستار کاهش فشارهای دولتی علیه اعضای این حزب و رعایت حقوق دینی شهروندان تاجیک شد.

 

به گزارش ایرنا ، «سید عمر حسینی» معاون اول رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در این نامه از آنچه که «پایمال شدن حقوق و آزادی های انسانی از جمله حقوق دینداران در تاجیکستان» عنوان داشته، ابراز نگرانی کرده است. 

وی نوشته است: «اگر پیشتر این فشار ها محدود به اعضای حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می شد، حالا دامنه این فشار ها به تمام ریش داران و حجاب داران هم گسترش یافته است».

وی نوشته است که بر اساس قوانین جمهوری تاجیکستان ، رعایت حقوق و آزاد های شهروندان لازم است اما بعد از برگزاری انتخابات پارلمانی حقوق دینی شهروندان و اعضای این حزب رعایت نمی شود.

در این نامه فهرستی از موارد قانون شکنی توسط افراد وابسته به دولت ضمیمه و ابراز امیدواری شده است که مقامات متولی در این مورد چاره جویی کنند و برای برقراری حقوق و آزاد های شهروندان تدابیر لازم را بیندیشند.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان پیشتر نیز با ارسال نامه ای به دادستانی کل ، وزارت کشور و رئیس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان خواستار برداشته شدن فشار های دولتی علیه اعضای این حزب شده بود.

حزب نهضت اسلامی تاجیکستان یکی از احزاب سیاسی در تاجیکستان و تنها حزب اسلامی قانونی ثبت نام شده در آسیای میانه است. این حزب در 26 اکتبر سال 1991 میلادی تأسیس شد.

حزب نهضت اسلامی از زمان استقرار صلح و رضایت ملی در تاجیکستان در 1997میلادی تاکنون در برابر دولت یک نوع سیاست تدافعی را اتخاذ کرده است.

/ 0 نظر / 30 بازدید