مقایسه

بسم الله الرحمن الرحیم

مقایسه

مقایسه تاجیکستان با ایران و یا در مقیاس کوچکتر پایتخت های این دو کشور( تهران و دوشنبه) بنا به ادله متفاوتی از جمله وسعت سرزمینی و جمعیت درست نیست چرا که تنها تهران قریب دو برابر کل تاجیکستان جمعیت دارد اما این مقایسه را در حد خردتری شاید بتوان انجام داد مقایسه ای که برخی از زوایای فرهنگی واشتراکات و افتراقات فرهنگی این دو کشور نغز را میتواند روشن سازد. رودکی خیابان اصلی شهردوشنبه پایتخت جمهوری تاجیکستان از وگزل (ایستگاه راه آهن ) آغاز و در انتها پس از پشت سرگذاشتن پارک عینی به ارتفاعات حاشیه شهر رسیده و به جاده منطفه ییلاقی و تفریحی ورزاب ختم می شود.

آغاز خیابان رودکی دوشنبه  از ایستگاه  راه آهن و ختم آن به منطقه ییلاقی و مسیرهای کوهپیمایی تنها شباهت های این خیابان زیبا با خیابان ولی عصر(عج) تهران نیست بلکه هر دو خیابان به چنارهای سربه فلک کشیده دو سوی خیابان شهره اند.اگرچه عرض خیابان  و قطر درختان چنار خیابان رودکی  از عرض خیابان و قطر درختان خیابان ولی عصر(عج) بیشتر است.

بخش عمده وزارتخانه ها و مراکز دولتی  و حکومتی  ، سفارتخانه ها، جواهر فروشی ها و مراکز خرید لوکس ، هتل ها و...چه در تهران و چه در دوشنبه در این خیابان ها و یا در جوار این خیابان ها قرار دارند .  سینماهای اصلی در این دو خیابانند. مراکز فرهنگی و هنری هم به همچنین.  دو باغ رودکی و بوتنیکه  خیابان رودکی شباهت های زیادی با پارک های ملت و ساعی دارند. میدان هشصد سالگی مسکو با ساختمان اپراباله که در نزدیکی دانشگاه ملی تاجیکستان و آکادمی علوم تاجیکستان قرار دارد یادآور پارک دانشجوی تهران است که در نزدیکی دو دانشگاه تهران  امیرکبیر قراردارد.

در این مطلب قصد پرداختن به اشتراکات و افتراقات فرهنگی ؛ در نام گذاری این دو خیابان که یکی روی به آینده و یکی روی درگذشته دارد ، پوشش بانوان ، رفتارهای اجتماعی و ... ندارم. از دوستان تهرانی یا به تعبیر بهتر ایرانیانی که با موقعیت جغرافیایی و اجتماعی خیابان ولی عصر آشنا هستند سوالی دارم: فرض کنید که شهرداری تهران بدون اطلاع قبلی  به منظور روکش اسفالت و بازسازی انهار و جدول گذاری تنها برای یک روز خیابان ولی عصر از میدان تجریش تا میدان ونک را مسدود نماید. به نظر شما چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ این فرض را هم اضافه کنید که درهمین روز کرایه خط اتوبوسرانی مسیر راه آهن تا تجریش بیش از50% افزایش پیدا کرده یا به قول تاجیکان بلندروی نرخ داشته و هیچگونه مسیر جانبی هم برای تردد اتوبوس ها در نظر گرفته نشده باشد...

به همین سادگی قریب یک هفته است که هردو لاین خیابان رودکی همزمان با افزایش 50% ره پولی یا کرارا ( کرایه) مسدود شده است و مردم تاجیکستان بدون هیچگونه انتقاد و اعتراضی برای طی این خیابان  در بخشی که به علت عملیات عمرانی مسدود شده است از اتوبوس یا تاکسی پیاده شده قریب 20 دقیقه پیاده روی می کنند دوباره تاکسی گرفته و یا سوار اتوبوس می شوند و با پرداخت کرایه مجدد ادامه مسیر می دهند!!

ای کاش می شد که ایرانیان کمی از تنجی تاجیکان را داشتند و تاجیکان هم کمی شور و هیجان و حق خواهی ایرانیان را

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید