سبزی و ریمونت اشکی

در ایران برای افزایش سوی چشم ، نوشیدن آب هویج توصیه می شود. چیزی که در تاجیکستان علیرغم وجود و مصرف انواع نوشیدنی اعم از الکلی و غیر الکلی ظاهراً مصرفی ندارد.

البته گویابه علت مصرف هویج مردم تاجیکستان مشکل سوی چشم نداشته و به ندرت با افرادی برخورد می کنید که عینک برچشم داشته باشد . و همچنین هرچند دهان پزشک ( دندانپزشک) درتاجیکستان بسیار است و شغل فعال و پردرآمدی است اما از چشم پزشک و اپتومتریست و عینک سازی چندان خبری نیست.

چندی پیش شیشه عینکم شکست و برای تعویض آن یک هفته عذاب کشیدم . ابتدا متوجه شدم که عینک را " اشکی" و بعضاً "عینکی" می گویند و در مراجعه به چند فروشگاه ریمونت(تعمیر) اشکی دریافتم که آنها فروشنده عینک آفتابی و مطالعه هستند .در نهایت سر از قره بالا ( بیمارستان مرکزی دوشنبه ) درآوردم و پس از جستجو و یافتن مرکز چشم پزشکی آن و دریافت نوبت و معاینه توسط چشم پزشک این مرکز و مشخص شدن اینکه چشمم آستیگمات است اظهار داشتند که کاری برایم نمی توانند بکنند و ضمن نوشتن نسخه ای برای تقویت چشم آدرسی را در اختیارم گذاشتند که به آنجا مراجعه کنم . در مراجعه به این آدرس متوجه شدم که گویا تنها دو عینک سازی مشابه عینک سازی­های ایران در تاجیکستان وجود دارد . اپتومتریستی که در این عینک سازی بود با دستگاههای مدرن کامپیوتری نمره چشمم را معین ساخت و تنها پنج سامانی معادل حدود هزار تومان دریافت کرد و روز بعد عینک ساخته شده را دریافت کردم. 

/ 1 نظر / 4 بازدید
حسین رشیدی کرم بستی

باسلام.باتوجه به قیمت پایین درانجا بعنوان سوغات برای اقوام میتوان فرم عینک اورد.