پفتریت

بسم الله الرحمن الرحیم

پفتریت

چند روزی بود که یکی از دوستان از ایران آمده و مهمانم بود از اینکه در این کوتاه مدت به زبان تاجیکی مسلط شده و به راحتی میتوانم با تاجیکان ارتباط برقرار کنم کلی تعریف کرد و از من می خواست که یاریش کنم تا او هم بتواند با تاجیکان همصحبت شود.

صبح اول وقت برای انجام کارها از خانه بیرون شدیم و تا هنگام "اَبد"(ظهر) پیگیر کارها بودیم، هوا "بسیاربد"(زیاد) گرم بود،به بازار شاه منصور رفته  "تیز"(تند) یک کیلو "بادرینگ"(خیارسبز) و نیم کیلو "چهارمغز"(گردو) خریده و عازم خانه شدیم. کمی از دوغی را که از قبل تهیه و در "خلدین"(یخچال) خُنک کرده بودم سراسیمه سرکشیده و مقداری هم در لیوان برای "جوره ام" (دوستم) ریخته و برایش بردم. چشمم در خلیدن به دو عدد "پمادور"(گوجه فرنگی) هم افتاد آنها را برداشته و به "کوخنی"(آشپزخانه) رفته  و مشغول ششتن بادرینگها  و دو پمادور شدم. "تیارکه"(رنده) را برداشته و پمادور و بادرینگها را از آن گذراندم . چهارمغزها را هم "تازه کرده"(پاک کرده) و "میده"(ریزه) کردم . مواد "طیار"(آماده) شده را در طبق چوبی ریخته و دوغ را هم اضافه کرده و با نان به "زل" (سالن پذیرایی) آمده و بااشتیاق مشغول خوردن شدیم. جوره ام از سرعت عمل در تهیه "اوقات"(غذا) و "صفت"(کیفیت) آن بسیار تشکرکرد و گفت نباید اینقدر "تشویش می کشیدی" ( اذیت می شدی).

خستگی یک روز "سیرکاری"(پرکاری) و گرمی هوا طاقتمان را طاق کرده بود "کنسلر"(کولر) را روشن کرده و بر روی "کوربچه ها" (تشکچه ها) ولو شدیم.

سه ساعت پس هنگامی که از خواب "خیستیم"(بیدار شدن) ضعف  بر سرتاسر وجودمان غلبه کرده بود . دوستم هم همین حال را داشت او که قبل از خواب ازآب دوغ خیار به عنوان یک غذای سالم و خوشمزه یاد کرده بود و از ابتکارم در اضافه کردن گوجه فرنگی به آب دوغ خیار کلی تعریف کرده بود حال قرمی زد که این چه غذای بی خاصیتی بود که به ما دادی؟ و... من هم کم نیاورده ملاحظه "خفه شدن"(ناراحت شدن) اورا نکرده، گفتم نذر نکرده ام که از تو پذیرایی کنم می خواستی بروی رستوران و شیشلیک بخوری....گفت دیر نشده می روم تو هم مهمان من.

به اتفاق به یکی از رستورانهای پیش پیش و فسان (با کلاس ترین) رفتیم. "پیش خذمت"( گارسون) نزدمان آمد و پرسید که "یکم"(پیش غذا) چی بیاورم؟ از او پرسیدم که چی دارد؟

بیان داشت: اکراشکه، خام شوربا،سوپ پیتی،پلمین شوربا، گولیش، لگمن و....

ما که منو را متوجه نشده بودیم گفتیم"کمتر پس" (چند لحظه دیگر) بیاید در این بین چند تاجیک در میز کناری نشسته و گارسون نزد آنها رفت و با خواندن دوباره منو سفارش یکم آنها را گرفت هر چهارنفرشان برای یکم "اکراشکه" سفارش دادند.

دوستم من را مورد خطاب قرار داد و گفت حتماً غذای "نغزی"(خوبی) است ماهم سفارش دهیم. موافقت کردم و وقتی گارسون مجدداً برسرمیزمان آمد ما هم سفارش اکراشکه دادیم.

چند لحظه بعد که غذا را آورد خشکمان زد به ناچار مشغول شدیم بدک نبود همان آب دوغ خیار خودمان بود که به جای چهار مغز کالباس خردشده درون آن بود.

امید به "دویم" یا همان غذای اصلی داشتیم. گارسون نزد میز کناری رفت آنها پس از کمی گفتگو با همدیگر و تعریف از غذای رستوران پفتریت "زکس کردند"(سفارش دادند) گارسون با ثبت سفارش آنها نزد ما آمد من هم بدون درنگ به گارسون سفارش پفتریت دادم. لحظات خوشی را برای دریافت غذای اصلی یا به تعبیر تاجیکان اوقات روغنی و باقوت سپری کردیم. تا اینکه پس از چند دقیقه غذا را سر میزمان آوردند با تعجب دیدم که همان اکراشکه  است. گارسون را صدا کرده و گفتم این چیست؟

 گفت: زکس خودتان است.

 گفتم: خیر ما پفتریت زکس کرده بودیم...

 خنده ای کرد و گفت اکه جان خطایی نشده است همان یکم را برایتان "پفتریت"(تکرار) کردیم.

پس از کمی خنده  دوستم گفت: ببین همین گارسون وقت دارد روزها بیاییم نزدش تاجیکی بیاموزیم!!

/ 7 نظر / 4 بازدید
:)

خیلی زیبا بود؟ کبودی نخوردید با این غذا بیسیار با زیب میشد ! متن قشنگی بود جناب اسدی خودم رو در تاجیکستان فرض کردم و یاد خاطرات مشابه افتادم![لبخند]

هژیر تهرانی

با سلام و عرض ادب بسیار زیبا و جالب بود. سوالی داشتم : آیا میشود در پاراگراف دوم به جای " کیفیت" از " صفت " استفاده نمود آن گونه که تاجیکان درباره " بَلَند" بودن آن گپ میزنند؟ با تشکر

بهار

سلام بسیار نغز بود...ممنون

دوست

سلام؛ متن زیبایی بود، اما نکته کوچک، اما به نظر این کمترین، شاید مهم که قطعا می تواند علت آن هنجارهای فرهنگی باشد. همان گونه که می دانید غذاهای سنتی معمولا از یک ترکیب منطقی در مواد اولیه برخودار است. حتی بسیاری از آنها علاوه بر مغذی بودن یک دارو نیز به شمار می آیند. با این تو ضیح شما به ترکیب غذای "اکراشکه" که به جای مغز کردو از کالباس استفاده شده ، توجه فرمایید. "جایگزینی یک ماده غذایی ناسالم فرنگی یا به اصطلاح مدرن به جای یک ماده غذایی سنتی مفید حاصل از طبیعت". فکر می کنید علت آن چیست. آیا همین نکته های کوچک حاکی از عمق غلبه فرهنگ بیگانه در آن جامعه نیست.

یک دوست

سلام آقای اسدی اگر کمی روسی هم بخوانی اشتباه نمی کنی منظور شما از پفتریت پافتاریایت یعنی تکرار کردن است فکر می کنم ضمنا بقیه کلمات را هم در صورت امکان اصلاح کنید کلمات زبادی را اشتباه می نویسید.

دوست

سلام؛ متن را ملاحظه بفرمایید، نوشته اید: "چند لحظه بعد که غذا را آورد خشکمان زد به ناچار مشغول شدیم بدک نبود همان آب دوغ خیار خودمان بود که به جای چهار مغز کالباس خردشده درون آن بود." در این متن بحثی راجع به کواس یا مشروب نیست. این گونه که شما در پاسخ مرقوم فرمودید، موضوع کاملا دگرگون می شود. بنابراین در توضیح باید دقت بیشتری شود.

1

ان شاء الله با این توضیح که تاجیک ها غذای روسی را تغییر داده اند قصد ندارید که در پست های بعدی ادعا کنید تاجیک ها اصلا اهل نوشیدن مشروبات الکلی نیستند و ... نگاه جانبدارانه شما به فرهنگی که احتمالا فقط خودتان نغز بودنش را درک کردید در زندگی خانوادگیتان به عنوان یک مرد همسر دوست قابل تقدیر است! اما به عنوان رساله دکتری همچنان که خودتان ادعا فرمودید...! اگر توی ایران کسی مثل شما مشغول رساله نویسی درباره فرهنگ ایران بود هزاران نفر ادعا می کردند که وصل به جایی و نان خور حکومت است که اینچنین با آب و تاب می نویسد در مورد شما الله اعلم! فقط خدا را شکر که ما تاجیکستان را دیدیم و بدا به حال کسانی که از روی این نوشتار و بدون دانستن واقعیت درباره این کشور قضاوتی می کنند یا تصمیمی می گیرند.