بنیاد فرهنگ تاجیکستان

بسم الله الرحمن الرحیم

بنیاد فرهنگ تاجیکستان

بنیاد فرهنگ تاجیکستان ، به منظورمقابله با بحران فرهنگی ، درسال 1366(1987) به عنوان بخشی از بنیاد فرهنگ اتحاد شوروی ، به وجود آمده و در سال 1370(1991) پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی مستقل شد. این بنیاد با ارتباط عمیق و همه جانبه­ای که با مراکز فرهنگی در ایران برقرار نمود از آن پس متولی کارهای فراوان و تاثیر گذار فرهنگی  در تاجیکستان شد. و  در جامعة فرهنگی تاجیکستان جایگاهی شایسته یافت.

علاوه بر برگزاری همایش ها و نمایشگاهها و جشنواره های فرهنگی ،  بنیاد فرهنگ تاجیکستان با همکاری شهرداری شهر دوشنبه ، جهت رشد فرهنگ و ترویج آداب و سنن مردمی ، جایزة سالانة مشترکی ، با عنوان «احیا»، اعطاء می­کننداولین برندگان آن  درسال 1372 ( 1993) سهراب قربانف و انوشیروان بیکسیان ، سازندگان پیکرة حکیم ابوالقاسم فردوسی ، بودند. همچنین ، بنیاد با همکاری شهرداری شهر دوشنبه ، از سال1372(1993) آثار ادبی تولید شده در طول سال را با عنوان«اثر سال »بررسی و داوری کرده و از بهترین آثار ادبی ، در ایام نوروزهر سال تقدیر می­کند . بنیاد فرهنگ تاجیکستان دارای کتابخانه ای غنی است که با همکاری و مساعدت نهادهای فرهنگی ایران تجهیز شده است. همچنین در تالار ساختمان بنیاد، آثار هنری جوانان به نمایش گذاشته شده و جوانانِ پژوهشگر و هنرمند، از کمک مادی و معنوی بنیاد بهره مند می شوند.

یکی از اقدامات بسیار شایسته بنیاد جمع­آوری نسخ خطی و دستنویسهای نادر آثار پیشینیان و نگهداری و استفاده مطلوب از آنهااست .این بنیاد در زمینه مبادلة مطبوعات وآثار هنری با سایر کشورها، بویژه ایران ، بسیار فعال است . بنیاد دارای نشریه ای به نام فرهنگ است که هر دوماه یک شماره از آن منتشر می شود و به نشر آثار با ارزش پیشینیان و سخنوران ممتاز معاصر اختصاص دارد. ارمغان ، از انتشارات دیگر بنیاد است که با همکاری سفارتخانة جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان طبع ونشر می شود .

/ 0 نظر / 3 بازدید