گذشت نظامیان ایران از میدان دوستی در شهر دوشنبه تاجیکستان

بسم الله الرحمن الرحیم

گذشت نظامیان ایران

از میدان دوستی در شهر دوشنبه تاجیکستان

در میدان “دوستی” شهر دوشنبه به افتخار بیستمین سالگرد استقلال تاجیکستان رژه نظامی و نمایش عیدانه برگزار شد.امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان دراین مراسم ، از نقش و خدمتهای ارتش این کشور در استقرار صلح در تاجیکستان قدردانی کرده و گفت که در این مبارزات هزارها نفر از سربازان و افسران تاجیک جان باخته‌اند. وی افزود: “ارتش تاجیکستان در جای خالی و در مرحله دشوار اقتصادی و اجتماعی تأسیس شد.”

در حالی که کلیه جماهیر شوروی پیشین واحدهای نظامی مستقر در قلمرو خود را ملی کردند، لشکر 201 شوروی پیشین چون واحد نظامی روسیه در حدود تاجیکستان باقی ماند که حالا به پایگاه نظامی آن کشور تبدیل شده است. شایان ذکر است که در میان جماهیر سابق اتحاد شوروی تنها به تاجیکستان از ارتش مقتدر شوروی هیچ میراثی نرسیده است.

رژه نظامی امسال را ژنرال لطیف فیضی یف، رئیس پادگان شهر دوشنبه، فرماندهی کرده و آن را ژنرال شیرعلی خیر‌الله‌اف، وزیر دافع تاجیکستان، قبول کرد. وبرای اولین بار در تاریخ تاجیکستان نوین در رژه نظامی در جمع 10 هزار نظامی 500 تن از سربازان و افسران روسیه، فرانسه، هند، ایران و افغانستان نیز شرکت کردند.از جمله، سربازان و افسران پایگاه نظامی روسیه و نیروهای فرانسه در تاجیکستان در صفوف اول رژه نظامی قدم زده و هواپیما و چرخبالهای جنگی روسیه در جشنگاه به پرواز درآمدند.

سپس، به میدان دسته‌هایی از نظامیان نیروهای هوایی هند، تربیت گرندگان آکادمی نظامی افغانستان و نیروهای مسلح ایران وارد میدان شدند.

در رژه نظامی در کنار چرخبالهای جنگی و جنگنده‌های مدرن دو تو-95م س (TU-95 MS)، هواپیماهای نظامی بمب‌انداز و دورپرواز روسیه، نیز شرکت کردند.

پس از رژه نظامی نمایش عیدانه 20 هزار نفر از شاگردان مدارس و دانشجویان و 2 هزار تن از کارمندان نهادهای دولتی و غیردولتی و نمایش تئاتری برگزار شد.

در جشن پرچم 2 هزار و 11 متری تاجیکستان را که وزنش 860 کیلوگرم بوده و از طولانیترین پرچمهای جهان محسوب می‌شود، حدود 3 هزار نفر بالای دست برداشته و به میدان وارد کردند.

مسئولان شهرداری دوشنبه این پرچم را از بزرگترین پرچمهای جهان خوانده و گفتند که برای شامل شدن این پرچم به کتاب رکوردهای گینس به این نهاد مراجعه کرده‌اند، اما تا حال پاسخ رسمی دریافت نکرده‌اند.

در روز جشن در شهر و نواحی دیگر تاجیکستان نیز مراسم جشنی و کنسرتها برگزار شده است.

به نقل از سایت بی بی سی فارسی

/ 2 نظر / 4 بازدید
دوست

سلام، مراسم رژه به منظور نمایش دادن قدرت دفاعی یا تهاجمی یک کشور برگزار می شود. با توجه به این کارکرد، حضور نظامیان کشورهای بیگانه در مرسم رژه چه معنایی دارد؟ من نمی فهمم.

هژیر تهرانی

با سلام ، یک سوال که البته مستقیما ارتباطی به این مبحث ندارد: معنی کلمه " الکه " که زیاد هم در جملات تاجیکان به کار می رود چیست ؟ تنج و ساز باشید