داخل شوی

بسم الله الرحمن الرحیم

داخل شوی

اگر چه دوره کنکور در ایران به پایان رسیده است، اما جریان "داخل شوی"(کنکور) در تاجیکستان در حال شروع شدن است. در تاجیکستان هر دانشگاه و مرکز آموزشی برای قبول دانشجو آزمون مجزایی برگزار می کند و "ابی تورینت ها" (داوطلبین ورود به دانشگاه )باید در ابتدا پس از ختم مکتب میانه(دوره یازده ساله آموزش عمومی) اقدام به جمع آوری حجت های ضروری نموده و این مدارک را به "کامیسیه قبول" (پذیرش)دانشگاه مورد نظر بسپارند. و آنگاه خود را برای امتحان قبول که معمولاً در ماه آگوست(مردادماه) برگزار می شود آماده نمایند. دانشجویان بر اساس عریضه ای که خطاب به "رکتور"(رئیس) دانشگاه به هنگام حجت سپاری ارائه می کنند، درخواست تحصیل به یکی از دو شکل "شرط ناموی" ( شهریه ای) و یا "بوجوی"(رایگان)می نمایند.جدای از این "در رفت"(جریان) معمول، داشتن "تقایی یا کریشه"(پارتی) و صرف "سوم"(پول) برای داخل شوی و تصاحب کرسی دانشگاه از اهمیت بسیار برخوردار است.

هرچند در سالهای گذشته برای استفاده از فرصت های آموزشی ای که ایران در اختیار تاجیکستان قرار داده بود تلاش می شده است که افراد مناسب گزینش شوند اما امسال برای اولین بار بر اساس توافقات و تفاهمنامه های بین دو کشور ایران و تاجیکستان سازمان سنجش اقدام به برگزاری آزمون ورودی برای پذیرش بالغ بر دویست دانشجو در مقطع کارشناسی نمود. این آزمون امروزیک شنبه 1/7/2012(11/4/1391) با تلاش قابل تقدیر نمایندگان اعزامی از سازمان سنجش، سفارت جمهوری اسلامی ایران، مدرسه ایرانیان در تاحیکستان و... با شکوه هرچه تمامتر در دانشگاه "تخنیکی"(فنی و تکنیکی) تاجیکستان به نام محمد عاصمی که اولین دانشگاه تاجیکستان با سابقه ای بیش از هشتاد سال است برگزار گردید.

البته خانواده های نگران آینده فرزندان در اینجا هم همچون ایران در اطراف حوزه امتحانی به دعا مشغول بودند.

گزارش کاملتری از این آزمون را در آدرس زیر می توانید پیگیری فرمائید.

http://tajik.irib.ir/persian/11948

/ 2 نظر / 32 بازدید
مجید لطفی

سلام وبلاگ جالبی دارین .می خواستم عرض کنم که م بصورت زمینی به همراه خانواده می خواهیم به تجیکستان سفر کنیم آیا دراین خصوص می تونین مارا راهنمائی کنین .اگه جوب بله هست لطفا شماره تلفن خودتون رو برای من ایمیل نمائید.