چیسناک

بسم الله الرحمن الرحیم

چیسناک

علاقه به بوق در تاجیکستان علاقه ای عمیق است البته علاقه به معنای دوستداری و مفهومی که علاقه در ایران دارد نه مفهوم علاقه در تاجیکستان چرا که در تاجیکستان علاقه بیانگر ارتباط است از جمله علاقه موبیلی یا علاقه جنسی . در این ایام که تاجیکستان در تدارک جشن بیستمین سالگرد استقلال خود است گویا بعضاً به دلایل تخنیکی و گاهی هم به دلیل امنیتی علاقه های موبیلی با خلل برقرار شده و امکان تماس های موبیلی کم می گردد.و اپراتور پیام میدهد که مشتری دست نارس است و یا ....

بحث علاقه به بوق بود . بوق در تاجیکستان یعنی بخار و علاقه به بخار باعث رواج آب بازی خانه های روسی که مجهز به کابینت بوقی (سونا) هستند و تغییر در روش طبخ اوقات (غذا)و خوردن اوقات بوق پز به ویژه دم لمه که ترکیبی است از گوشت میده شده(خردشده) ، سبزی(هویج) ، پیاز، قلمفر بلغار( فلفل دلمه ای) ، پامیدر(گوجه فرنگی)، کرتاشکه(سیب زمینی) ، کرم ( کلم) و...شده است. یکی از مواد ضروری اوقات بوق پز،  چیسناک است که قیمتش هم نسبتاً گران بوده و دانه ای خریدو فروش می شود و نرخی بین یک تا سه سامان را بسته به تعداد حب ها و کوچکی و بزرگی دارد .

چون در متن فراموش کردم که یادآور شوم چیسناک همان سیر خودمان هست پس به قول تاجیکان ضم (اضافه) می کنم که به موسیر هم در اینجا پیاز انزو می گویند.که عمدتاً در سیرکا(سرکه) خوابانده شده و مصرف می گردد.

/ 5 نظر / 4 بازدید
دوست

شما بهتر میدانید، واژه بخار در ادبیات محاوره ای ما معانی متعددی دارد. فکر می کنم، علی رغم علاقه شدیدی که به بخار دارند، اما خیلی با بخار نیستند.[قهقهه]

دوست

فکر می کنم ، واژه سرکا در آنجا به معنی بز باشد.

بهار

سلام به قول" دوست" تاجیکان خیلی هم با بخار نیستند, پس علت چیست که در ایام جشن های استقلال هم تلفن های موبیلی دست نارس می شوند هم اینترنت؟

سید محمد غضنفری

اگر شما در تاجیکستان به شماره ای زنگ بزنید اگر طرف گوشی را برداشت که هیچ و الا ممکن است یکی از این جملات را بشنوید: مشتَری زنگ شما را قبول کَردَه نَمی تواند. رقم موجود نَبوده، گرفته شد. شما به خاطر نپرداختن حق خذمت تلفن خود قرض دار می باشید. دستگاه مشتَری خاموش کَرده شده و یا بیرون از مِنطَقَه شبکَه فعالیت قرار دارد. عَین حال مشتَری بَند است. لطفاً بعد تر زنگ زنید. مُشتَری جواب نمی دهد یا موقتاً دست نارَس است. ببخشید، به رقم گرفتَه شما، خذمت رَسانیده نَمی شود. رقم نادرست گرَفته شد. تلیفون موبیلی مشتَری موقتاً خاموش کَردَه شده است. ببخشید این رقم بی کار گشته شده است. مشتری دعوت شونده حضور ندارد، لطفاً بعدتر زنگ زنید. رقم وجود ندارد. مشتری دعوت شونده مشغول است. برای ادامه صحبت در خط علاقه بمانید. وهنگامی که شما می خواهید موبایل خود را شارژکنید و سراغ دستگاه می روید: رَقم را داخل کنید. پول را به پول قبول کنَک داخل کنید. گرفتن چیپته را فراموش نکنید. دعوای شما بدون چیپته قبول کرده نَمی شود.

عزیز

سلام . به نظر شما در شهر دوشنبه ، چه شرکت مخابراتی ، بهترین شبکه تلفن همراه رو ارائه می کند . موفق باشید .