بُز بالا

بسم الله الرحمن الرحیم

بُز بالا

".. دربانکها بیشتر مردها فعالیت می‌کنند. از جمله، 90 در صد کارمندان بانک ملی و “امانت بانک”را مردهای  بُز بالا   ( تنومند) تشکیل می‌دهند که اگر مشت به دیوار زنند، دیوار می‌گردد( فرو می ریزد) . جای این مردها در نیروگاه "راغون" است. ... حالا کارهای سنگین و با معاش ناچیز به عهده زنان است: در میدانهای کشاورزی زیر آفتاب سوزان تنها زنها و دختران کار می‌کنند، آن جا مردی را نمی‌بینید."

عبارت بالا بخشی از سخنرانی امام­علی رحمان پرزیدنت تاجیکستان در روز چهارشنبه 31/1/1390 است. از سال 2000 میلادی تا کنون همه ساله امام­علی رحمان در اجلاس مجلسین تاجیکستان و مسئولین کشور جاضر شده و ضمن بررسی فعالیت دولت در یک سال گذشته به پیش‌بینی برنامه‌های آینده و اوضاع سیاسی و اجتماعی کشور می‌پردازد. این برنامه یکی از مهمترین رویدادهای اخیر در تاجیکستان بود که علاوه بر اینکه تمام شبکه های تلویزیونی و رادیویی تاجیکستان آن را مورد پوشش قرار دادند در چند نوبت دیگر نیز این سخنرانی طولانی پخش شده است . دراین سخنرانی امام علی ضمن انتقاد از وضعیت اشتغال زنان  به کمیته زنان تاجیکستان دستور داد، تا در کوتاه مدت برنامه ویژه­ای را برای اشتغال زنان تهیه کند. علاوه بر این تاکید شد که جایهای کاری در نهادهای دولتی و غیردولتی تاجیکستان که زنان می‌توانند فعالیت کنند، مشخص باید شود. ایشان همچنین به مقامهای ذیدخل دولتی دستور داد که در همه ساختارهای دولتی و غیردولتی لااقل یک معاون از جمله زنها باشد.

همزمان، وی تأکید کرد که برای تأمین اشتغال برای زنان به آنها وامهای کوچک و باامتیاز داده شود.

البته فکر می کنم که اگر به جای این دستورها امام علی رحمان دستور می داد بین ایران و تاجیکستان لغو روادید صورت گرفته و آمدن گردشگران و سرمایه گذاران ایرانی  تسهیل شود ، تعداد بیشتری از دختران و زنان تاجیک سرکار می روند.

/ 1 نظر / 5 بازدید
بهار

" " فکر می کنم که اگر به جای این دستورها امام علی رحمان دستور می داد بین ایران و تاجیکستان لغو روادید صورت گرفته و آمدن گردشگران و سرمایه گذاران ایرانی تسهیل شود ، تعداد بیشتری از دختران و زنان تاجیک سرکار می روند" منظورتان چه کاری است که با لغو روادید اتفاق می افتد؟