تاجیکستان و سال نو مسیحی

بسم الله الرحمن الرحیم

تاجیکستان و سال نو مسیحی

درعرفه پایان سال 2011 تدارکات وسیعی برای برگزاری جشن های آغاز سال نو میلادی در تاجیکستان شده و در تمامی میادین و پارکها ، ادارات و مغازه ها نشانه های این تدارکات به ویژه "ارچه" های تزیین شده را میشود دید. بازارها هم علیرغم سردی هوا و بارش این چند روزه  چند روزی است که با "مزاجان" زیادی روبرو بوده و قیمتهای آن  بیست درصدی افزایش داشته است .  شب گذشته هم برنامه مفصلی در میدان سامانی تحت تدابیر شدید انتظامی برگزار و پس از سخنان رئیس حکومت شهر(محمدسعید عبیدالله اف) گروههای هنری به اجرای برنامه های رقص و آواز پرداختند و برنامه های آتش بازی و نورافشانی اجرا گردید و این برنامه های ترکوندنی و آتش بازی تا پاسی ازشب تقریباً درهمه نقاط ادامه داشت.

 

 

هرچند که بیش از 95 درصد مردم تاجیکستان مسلمان هستند اما این مردم باصفا و عموماً "کم بغل" بهانه برای خوشی و سرحالی زیاد دارند و مهم نیست که این بهانه  آیین جشن سال نو مسیحی باشد یا ...و آیا این برنامه ها با شریعت اسلام ورسم و رسوم تاجیکستان موافق هست یا نیست.  درارتباط با برگزاری جشن سال جدید میلادی عبدالقادر زاده رییس شورای علمای اسلامی تاجیکستان که تعدادی از علماو کارشناسان تاجیک از وی به خاطر واکنش در ماجرای مسجد محمدیه و سکوت دربرابربرگزاری مراسم جشن سال نو مسیحی،انتقاد کرده بودند اظهار نظر کرده و ازمسلمانان این کشور خواست درمراسم تجلیل ازسال جدید مسیحی شرکت نکنند

به گزارش تاج نیوز،سید مکرم عبدالقادر زاده گفته است که:جشن سال جدید میلادی مخالف با اسلام وآئین های ملی تاجیکستان است و مراسم رقص وپایکوبی و استعمال مشروبات الکلی درآیین جشن سال نو مسیحی را مغایربا شریعت اسلام ورسم و رسوم تاجیکستان دانست . 

همچنین مفتی اعظم روسیه از مسلمانان این کشور خواسته است تا از شرکت در جشن های سال نومیلادی خودداری کنند. به گزارش سایت  Islam.ru راویل غین الدین با صدور فتوایی تاکید کرده است مسلمانان باید ازحضور در ضیافت های سال نومیلادی ،برنامه های مبتذل تلویزیونی و حتی دیدن این برنامه ها جدا خودداری نمایند.

 در بخش دیگری از فتوای مفتی اعظم روسیه آمده است در این کشورجشن های سال نومیلادی با خرافات وشراب خواری گسترده همراه می باشد که این اعمال هیچ ارتباطی با اسلام  ندارد. این در حالیست که در کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق از جمله تاجیکستان به تبعیت از میراث نظام کمونیستی، سال نومیلادی با تعطیل رسمی همراه است و در سطح ادارات ، مراکز آموزشی و فرهنگی و موسسات دولتی مراسم خاصی برگزار می شود.

ارچه = کاج

مزاجان = مشتریان

/ 0 نظر / 9 بازدید