چرا امروز ما بیگانه پرستی می کنیم؟

چرا امروز ما بیگانه پرستی می کنیم؟

خبرگزاری آزادگان روزجاری(دوشنبه) اقدام به انتخاب و باز نشر بخشهایی از این سخنرانی و پرسش و پاسخ امام علی رحمان با دانشجویان که بیشتر مورد توجه قرار گرفته ، نموده است.
رئیس جمهور تاجیکستان در این جلسه اظهار داشت که، جنگ شهروندی در تاجیکستان که بیش از 150 هزار قربانی در پی داشته ‌و ده‌ها هزار نفر‌را آواره ساخت، بر علیه ایجاد «دولت اسلامی» بود و امروزه هم برای ایجاد این «دولت اسلامی» همانگونه که در سوریه و عراق تلاش می شود در تاجیکستان هم تلاش می کنند که ما هرگز اجازه چنین کاری را نخواهیم داد.
در این سخنرانی امام علی رحمان مجدداً از طرز لباس پوشی‌ برخی دختران و بانوان تاجیک ه انتقاد و ابراز نگرانی کرده، این عمل را بیگانه پرستی و کار دست خارجیان‌ دانسته گفت : “من مادرم‌را خوب در یاد دارم، او در پیش چشم من از دنیا رفت می دیدیم‌، مردم چه گونه سر‌و لباس داشتند؟ چرا امروز ما بیگانه پرستی می کنیم؟ از بیرون تحمیل کردن با همین راه است. اول طرز لباس پوشی‌ مارا دیگر می کنند‌و بعد زبان‌و بعد دولت و سبب جنگ شهروندی نیز همین بود.
رئیس جمهور تاجیکستان در بخشی دیگر از سخنان خود از خاطرات دوران دانشجوئیش گفت و اشاره کرد که با وجود ناکامی‌ها هرگز ناامید نمی شده، دانش می آموخته و هرگز در آرزوی منصب نبوده است: “آرزو کردن، مقصد‌و هدف گذاشتن این چیز خوبی است، لکن رئیس جمهوری امروزه همین گونه از آسمان نچکیده‌است. من هم مثل شما جوان بودم، من هم خواندم، نه در آن شرایط، که امروز شما دارید. زحمت کشیدم‌، پدر‌و مادرم دهقان بود، نان خوردن نداشتیم. دانشگاه آمدم، در سال یکم نتوانستم موفق شوم اما ناامید نشدم‌، تحصیل کردم.
در زمان اتحاد شوروی 3 سال خدمت سربازی کردم، باز برگشتم‌ تحصیل کردم‌و مبارزه بردم‌. حسد نمی خوردم‌ و عموما در آرزوی منصب نبودم. او تاکید کرد، هرچند زیاد گفته می شود، که دوران شوروی زمان سیری‌و پری بود، اما بسیار مشکل‌ها هم داشت: “بی عدالتی‌ها بود. هر داوطلب، که دانش داشت، نمی توانست، که با دانش خودش به دانشگاه داخل شود.
27 ژوئن(6 خردادماه ) در تاجیکستان به عنوان روز وحدت ملی گرامی داشته شده و تعطیل عمومی است.
هجده سال پیش (سال 1997 میلادی- 1376 شمسی) در چنین روزی با تلاش های دیپلماتیک ایران و روسیه در شهر مسکو توافقنامه صلح بین گروههای متخاصم تاجیکستان در حضور نمایندگان سازمان ملل متحد ، سازمان امنیت و همکاری اروپا و کشورهای پاکستان، قرقیزستان، قزاقستان، قرقیزستان و افغانستان به امضا رسیدو جنگ شهروندی پنج ساله تاجیکستان پایان گرفت.
هر چند در تحقق وحدت ملی تاجیکستان سه کشور ایران، افغانستان و روسیه ایفای نقش کرده اما بسیاری از کارشناسان و مردم تاجیکستان نقش ایران را در دوران جنگ در حمایت از مردم جنگ زده و به توافق رساندن طرفین برای مذاکره و امضای توافقنامه صلح برجسته ارزیابی می نمایند.
بر اثر جنگ های داخلی تاجیکستان طی سال های 1992 تا 1997 افزون بر یک میلیون شهروند تاجیک آواره ، 150 هزار نفر جان خود را از دست داده و 50 هزار کودک بی سرپرست و زیر ساختهای کشور تخریب و به گفته کارشناسان در مجموع افزون بر 10 میلیارد دلار خسارت به تاجیکستان وارد آمده است. 

/ 0 نظر / 36 بازدید