لختک و چادر خیال

بسم الله الرحمن الرحیم

 لختک و چادر خیال

گرمای تاجیکستان در حال اوج گیری است وبه نسبت این اوج گیری گرما خروج  دختران "مورچه میان"(کمرباریک) و بعضاً "بُزبالاهای"(تنومند) تاجیک  از میان "چادر خیالی" و "کورته های"(پیراهن) رنگارنگ ملی افزایش می یابد. ولختک های "میمونچه ای"(بزک کرده) را می توان دید که بازیچه چشم و "گپ پرانی"(متلک گویی) "بچه های"(پسرهای) تاجیک هستند.

 

در این مطلب قصد پرداختن به لختک های بازیچه بچگان را نداشته و بنا دارم از لختک هایی که بازیچه دختران تاجیک بوده وهمچنین بنای زیبای لختک تاجیکستان برایتان بنویسم . در گذشته های نه چندان دور و قبل از ورود لختک های "مگزینی"(فروشی- مثل باربی) تقریباً همه دختران تاجیک برای خود لختک یا لختکانی را با رشته و... ساخته و اوقات فراغت خود را با آن پرکرده و علاوه برآن آموزش عائله مندی و فرزند داری را عملاً و با بازی لختک های دست ساز خود می دیدند.

 در دوشنبه تاجیکستان هم بنای زیبا و هنرمندانه ای وجود دارد که عنوان لختک را بردوش می کشد  این بنا که مرکز نمایشهای عروسکی تاجیکستان است  با دو سالن و 350 صندلی (250 نفره و 100 نفره ) در سال 1985 میلادی ساخته و  با نمایش نخستین تئاترعروسکی اثر شمسی قیام‌اف به نام « سرگذشت ننوک» فعالیت خود را آغاز کرده است .

تئاتر دولتی جمهوریوی لختک (تئاتردولتی عروسکی) به عنوان یکی از زیر مجموعه های وزارت فرهنگ جمهوری تاجیکستان که در این بنای زیبا جای گیر است علاوه بر فعالیت نمایشی و ساخت عروسک،  فعالیت آموزشی هم دارد . این مرکزآموزشی به نام اسماعیل نوآموزان لختک باز را تحت تعلیم دارد.    

 مجموعه تئاتر دولتی جمهوریوی لختک با بسیاری از کشورها از جمله ایران همکاری نزدیک دارد. این مجموعه در هر سال سه نمایش عروسکی را آماده و اجرا می کند. و این سنت از زمان اتحاد جماهیر شوروی تا کنون ادامه یافته است.

 در فضای داخلی این مجموعه تعداد زیادی عروسک و ابزارهای نمایش های عروسکی در معرض دید قرار دارد.

این مجموعه هر دو سال یک بار در شهر دوشنبه جشنواره بین المللی عروسکی با نام "چادر خیال" را در میانه  ماه اَپریل یا همان آوریل ( آخر فروردین ماه) به مدت یک هفته برگزار می نماید. سومین دوره این جشنواره از روز گذشته با مشارکت 9 کشور از جمله : ایران،روسیه، بلاروس و قرقیزستان آغاز بکار کرده است.

/ 2 نظر / 44 بازدید
لطفی

سلام دکتر اسدی وبلاگ جالب و مفیدی داری بنده به این واسطه با تاجیک ها اشنا شده موفق باشی

سراج

بیشتر این ها روس ها هستند و البته در حال حاضر کم کم تاجیکان هم به این فرهنگ غلط روی می آورند و از فرهنگ نغزشان {به قول شما} دور می شوند موفق باشی