غایبانه

بسم الله الرحمن الرحیم

"غایبانه"

دانشگاهها و مراکز آموزش تاجیکستان به دو شیوه کلی پذیرش دانشجو دارند؛ غایبانه و روزانه.

دانشجویان ایرانی برای اینکه از همان ابتدا به فکر مدرک و ارزشیابی مدارک خود هستند، دانشگاهها و مراکز آموزشی تاجیکستان را مجاب ساخته اند که در قراردادهای ثبت نامی و گواهیهای صادره از یکی از عناوین غیر حضوری، نیمه حضوری و حضوری استفاده کنند.

تقریباً همه دانشجویان حضوری که دانشجوی روزانه شناخته می شوند به علت اقامت در تاجیکستان، تعامل با مردم، دانشجویان دیگر و اساتید و کادر اداری و آموزشی مراکزآموزشی تاجیکستان، با فرهنگ مردم و فرهنگ آموزشی و مراکز آموزشی تاجیکستان آشنا شده و کارهای علمی خود را با هماهنگی استاد راهنما و... پیگیر هستند.

دانشجویان غیرحضوری و نیمه حضوری یا همان دانشجویان غایبانه، که سفرهای کوتاه مدت به تاجیکستان داشته و معمولاً سراسیمه بوده و شتاب هم دارند، امکان ارتباط و تعامل اصولی پیدا نکرده و بعضاً استاد راهنمای خود را هم ندیده و نمی شناسند و با شیوه های اداری و آموزشی هم آشنا نیستند و برخی از آنها متاسفانه  (با استفاده از تجربه های خود در مقاطع پاینتر- در ایران- که مقالات و رساله خود را از جلوی دانشگاه تهران ویا... خریداری کرده و یا با چرب کردن سیبیل بعضی ازاساتید .....)  در تاجیکستان هم  گره های کاری خود را با پول باز کرده و بدون توجه به لطمه ای که به دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در تاجیکستان می زنند، پشت سر کادر اداری و آموزشی تاجیکستان  حرف زده و آنها را متهم به بی سوادی می نمایند.

هرچند خود بزرگ بینی و تکبر یکی از ویژه گیهای شخصیتی و فرهنگی ما ایرانیان است، اما انصاف نیست که اگر ما نتوانستیم با اساتید و مسئولین اداری و آموزشی تاجیکستان که بسیاری از آنها عالم و فرهیخته هم هستند اما به خاطر صفای باطنی، پرستیژ و کلاس برخی از اساتید ایرانی را رعایت نمی نمایند، ارتباط برقرار کرده و آنها را بفهمیم، به بی سوادی متهمشان نمائیم. به نظرمن این قضاوت بیشتر ناشی از بی انصافی و بی تدبیری این دوستان است که این حداقل را هم متوجه نیستند که اگر ما اساتید دانشگاههای تاجیکستان را کم سواد معرفی کنیم در واقع خود و مدرکی را که در نهایت اخذ خواهیم کرد زیر سوال برده ایم. 

/ 2 نظر / 3 بازدید
یک دانشجو

آفرین بر شما جناب اسدی کاش این حرفها را به گوش مسولین هم برسد وشاید هم خود آنها یکی از این ثبت نام شدگان باشند مثلا یکی از دوستان میگفت معاون یکی از وزرای ژول ساز ایران استاد راهنمایش را به ایران دعوت کرده وبا امکانات دولتی در هتل همان وزارت خانه در شهرهای مختلف ژذیرایی میشود و در بازگشت هم ژایان نامه را به همراه یکی از همکاران می فرستد ودوهفته بعد هم دفاع میکند ویک ماه بعد هم ارزیابی مشود یا خود من درسال 2009 برای ثبت نام آمدم یک خانم چهره هم همراه ما بود وهیچ اطلاعی از تاجیکستان نداشت وهفته بعد اتفاقا با هم همسفر شدیم بعد فهمیدم که ایشان 2007 ثبت نام شده و سال قبل 2010دفاع کرد ورفت وسریعا هم چون چهره بود ارزشیابی شد ونمی دانم این وزارت علوم فقط به ضعفا گیر می دهد که چرا توژول نداشتی که یک مقاله آی اس آی به همکاران واسطه مابدهی تا برات چاژ کنند وارزشیابی نمیکنند ولی اگر طرف چهره یا غول اقتصادی ویا سیاسی باشد سریع ارزشیابی می شود به نظرمن کسی که در یک کشوری مدت 27 ماه اقامت میکند باید بهش دکترا رو بدن چون همین تجربه اجباری کمتر از دکترای با فشار ساسی بهتر است یا از دکترای دانشجویان سیاسی کار حق کش اخراج شده ا

مرتضی اشرافی

به نام خدا با سلام خدمت آقای دکتر اسدی من هم با نظر شما موافق هستم.. برخی از دوستانی که متاسفانه مقاطع پایین تر تحصیلات خود را با بی سوادی و شانسکی بالا آمده اند، در اینجا هم به دلیل اقامت کم در تاجیکستان و سواد کم خود به نادرستی از ارزش و دانش برخی از اساتید دانشگاه های تاجیکستان خرده می گیرند که واقعا بی انصاف هستند. و نمی توانند تصوری درست از محیط علمی اینجا درک کنند. مقطع دکتری در تاچیکستان دارای ویژگی های خاص خود بوده و بیشتر حتی در حد کامل پژوهش محور است بنابراین این خود دانشجو است که با کمک راهبر علمی اش می تواند تحقیقی جامع، کامل و منطبق با معیار های درست علمی بنویسد . متاسفانه با سواد برخی از دانشجویانی که برای کسب فقط مدرک دکتری به این کشور آمده اند ، انتظار بیشتر از این هم نمی توان داشت.