پنجاه و پنجمین سالروزبه تخت نشینی امام زمان(روز امامت)

بسم الله الرحمن الرحیم

پنجاه و پنجمین سالروزبه تخت نشینی امام زمان(روز امامت)

اسماعیلیان معتقدند پس از مرگ امام جعفر صادق(ع) امامت به پسر بزگتر وی می‌رسید؛ اما چون اسماعیل پسر امام جعفر صادق(ع) پیش از پدر درگذشته بود، امامت به محمد بن اسماعیل که سابع تام است و دور هفت با او تمام می‌شود و پس از او امامت در خاندان وی باقی ماند ، منتقل شده است.  امامت و رهبری در اسماعیلیه ارثی است.

کریم الحسینی ملقب به مولانا شاه کریم حسینی و آقا خان چهارم در حال حاضر به عنوان چهل و نهمین امام اسماعیلیه رهبری و امامت زمان اسماعیلیان را بر عهده دارد.

امام زمان اسماعیلیان در سیزدهم دسامبرسال ۱۹۳۶ در شهر ژنو زاده شده است. سال‌های آغازین کودکی‌اش را در نایروبی پایتخت کنیا سپری نموده و در سال ۱۹۵۹ با مدرک لیسانس در رشته‌ی تاریخ اسلام از دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شده است.

 پدربزرگ ایشان آقا خان سوم (سر سلطان محمد شاه آقاخان)  با هشت سال سن در سال 1885 میلادی به امامت اسماعیلیه رسید و حدود 70 سال چهل و هشتمین امام  زمان اسماعیلیان بود. بعد از مرگ آقا خان سوم در سال 1957 میلادی کریم الحسینی نوه ۲۰ ساله اش در 11/7/1957 میلادی بر تخت رهبری و امامت زمان اسماعیلیه نشست و به همین مناسبت هرساله جشن های مفصلی برگزار می گردد .

 در خاروغ مرکز ولایت بدخشان تاجیکستان به مناسبت پنجاه و پنجمین سالروز این رویداد، مردم از آغازین ساعات روز دسته دسته آواز خوان و شادی کنان به سمت ورزشگاه شهر رفته و در این جشن  مفصل اشتراک کردند.

 

این برنامه که با پرچم گردانی، دف نوازی و اسپند گردانی، مدیحه سرایی و قرائت آیاتی از کلام الله مجید و ترجمه آن به زبانهای تاجیکی و انگلیسی درساعت9صبح آغاز شد با برنامه های فرهنگی ، ورزشی و جمع آوری خیریه ادامه یافته و همه اشتراک کنندگان به هنگام ظهردر رستوران پذیرایی شدند.

بعد از ظهر هم مسابقات ورزشی و اهدای جوایزاین برنامه تا ساعت 20 ادامه داشت. هرچند که هوا بسیار مناسب و به قول تاجیکان "ثلقین" (مناسب، معتدل) هم بود ولی به ناگاه حدود ساعت 18 طوفان شدیدی وزیدن گرفت که خساراتی به بالا پوش برخی از ساختمانها از جمله هتل محل اقامت ما وارد شد.

علاوه بر این در "جماعت خانه های"(مساجد) اسماعیلیان به هنگام نماز شام و خفتن(مغرب و عشا) هم برنامه هایی به همین مناسبت برگزار گردید.که بسیار جالب و درس آموز بود.

خداوند انشالله همه ما را هدایت و عاقبت بخیر بگرداند.

/ 3 نظر / 37 بازدید
هژیر تهرانی

جناب دکتر اسدی نازنین با سلام و عرض یّک جهان تشکر به خاطر صورتهایی که برداشته و در وبلاگ به اشتراک گذاشته اید. خوشحالم که با تنجی و صحت به دوشنبه بازگشتید

مرتضی اشرافی

سلام و خسته نباشید به شما آقای اسدی مثل اینکه سفر بدخشان خیلی هم به شما بد نگذشته؟! یک وبلاگی هست که چند سالی است که من سفرنا مه ان را می خوانم جالب است و به درد شما هم می خورد اگر شد سری به آن بزنید حتما خوشتان می آید. لینک را می گذارم: اسم وبلاگ : بیا تا برویم http://biyataberavim.persianblog.ir/

عطا

سلام من از اسماعیلیان ایران هستم به امید دیدار امام زمان درایران عزیز وازادی عقاید در ایران که ما هم چون تاجکستان بتوانیم در ورزشگاها وهتل ها جشن بگیریم