روحانیون تاجیکستان پیوستن به داعش را حرام اعلام کردند

روحانیون تاجیکستان پیوستن به داعش را حرام اعلام کردند دوشنبه – ایرنا- شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان (مفتیات) پیوستن به «گروهک تروریستی و تکفیری داعش» را حرام و گناه کبیره اعلام کرد.

 

به گزارش ایرنا، رسانه های تاجیکستان روز سه شنبه 12 خرداد اقدام به نشر اطلاعیه سامانه رسمی شورای علمای مرکز اسلامی کردند. در این اطلاعیه مفتیات تاجیکستان با صدور فتوایی «گروهک تروریستی و تکفیری داعش» را به قتل عام بیرحمانه ، جنایت برعلیه زنان و دختران و از بین بردن ملت ها متهم کرده، آنان را “خوارج” خوانده است. 

در این فتوا همچنین آمده است: «گروهک تروریستی و تکفیری داعش» همچون دیگر گروه های تندرو و افراط گرا با استفاده از مقدسات اسلام و احساسات مسلمانان دینی، نقشه های شوم خود را عملی می کند. 

در بیانیه آمده است: شورای علمای مرکز اسلامی جمهوری تاجیکستان با استناد به آیات قران، احادیث نبوی و دیگر منابع شرعی، اعمال «گروهک تروریستی و تکفیری داعش» را تحلیل و بررسی کرده، چنین فتوا صادر می کند: 

1- همه اعمال «گروهک تروریستی و تکفیری داعش»از نخستین لحظه شکل گیری، دعوت برای هجرت و جهاد و در نهایت ظلم و قتل آشکارا ، خلاف شریعت اسلام بوده، پیروی کردن از این گروه طبق دلیل های شرعی حرام است. 

2- پیوستن جوانان تاجیکستان به این گروه و شرکت در درگیری هایی که بر آن نام 'جهاد' داده اند طبق دلیل های شرعی خلاف احکام شریعت و گناه کبیره محسوب شده، کسی که خونی به غیرحق بریزد در روز قیامت مستحق عذاب دردناک می گردد. 

این فتوا بعد از انتقادات زیادی که از مفتی و شورای علمای تاجیکستان شده، صادر و رسانه ای شده است.

دادگاه عالی تاجیکستان در اولین روز خرداد ماه سال جاری گروهک تروریستی و تکفیری داعش را سازمانی افراطی و تروریستی و فعالیت آن در تاجیکستان را ممنوع اعلام کرده بود. 

/ 0 نظر / 28 بازدید