بیش از یک میلیون شهروند تاجیکستان در روسیه کار و زندگی می کنند

وزیر کار، مهاجرت و شغل تاجیکستان: بیش از یک میلیون شهروند تاجیکستان در روسیه کار و زندگی می کنند وزیرکار، مهاجرت و شغل تاجیکستان تعداد شهروندان تاجیکستان در روسیه را یک میلیون و 543 نفر اعلام کرد وگفت: نمی توان به صورت دقیق اعلام کرد که چند درصد از آنها برای کار و چند درصد برای زندگی در روسیه به سر می برند.

 

سمنگل تغای زاده روز پنجنشبه در نشست مطبوعاتی خود افزود: تقریباً بین 600 تا 800 هزار نفر از مهاجران تاجیک به روسیه برای کار به این کشور رفته اند. 

وی از کاهش میزان مهاجرت شهروندان تاجیکستان به روسیه خبر داد و گفت: تغییرات در قوانین کاری روسیه، بحران مالی و اعلام اسامی افراد ممنوع الورود به روسیه سه عامل اصلی کاهش میزان مهاجرت تاجیکان به روسیه بوده است.

وی اظهارداشت: بیش از 50 درصد مجوزهای کاری برای افراد خارجی در تاجیکستان طی سال جاری برای شهروندان چین صادر شده است. 

او اعلام کرد طبق فرمان رئیس جمهوری مجوز جذب 4800 شهروند خارجی در سال جاری صادر شده که 2500 مجوز برای شهروندان چین پیش بینی شده است و در حال حاضر 5488 نفر نیروی کار خارجی در تاجیکستان در حال کار هستند. 

به گفته وزیر کار، مهاجرت و شغل تاجیکستان وقتی شرکت ها برای گرفتن اجازه کار خارجی مراجعه می کنند، یکی از شرط های اساسی این کشور این است، که آنان، تاجیکان را نیز به کار بگیرند.

یکی از مشکلات اساسی کشور 8 میلیونی تاجیکستان بیکاری و فرصت های شغلی است و مهاجرت کاری نزدیک به یک میلیون نفر موجب بروز مشکلات عدیده اجتماعی دراین کشور شده است.

/ 0 نظر / 28 بازدید