شناخت کینایی تاجیکان از ایران

بسم الله الرحمن الرحیم

شناخت کینایی تاجیکان از ایران

تاجیکان به ایران و ایرانی بسیار علاقه مندند اما آنچنان که باید ایران و ایرانی را نمی شناسند. به استثناء معدود تاجیکانی که به ایران سفر داشته اند قریب به اتفاق تاجیکان شناختشان از ایران به واسطه خوانندگانی همچون گوگوش ، معین ، ستار و "کینا"(فیلم)های متعلق به دوره شهرت و اوج فعالیتهای این خوانندگان در ایران است. در حال حاضر هرچند که تقریباً همه شبکه های ماهواره ای در تاجیکستان قابل دریافت است اما توده مردم به خاطر مشکلات اقتصادی یا ملاحظات اعتقادی دسترسی به این شبکه ها ندارند و آنها هم که امکان دسترسی دارند معمولاً به شبکه هایی جذاب تر از شبکه های ایران یا کانال های فارسی زبان غیر ایرانی سر می زنند .

توده مردم تاجیکستان اما به خاطر وقت خوشی و گذران ایام فراغت باکم ترین هزینه، از شبکه های تلویزیونی تاجیکستان استفاده می کنند شبکه هایی که اگر برنامه رقص و آواز تاجیکی یا برنامه های تمجیدی و "رکلامایی"(تبلیغی) از برنامه های دولت نداشته باشند، کینا پخش می کند و در این بین پخش کیناهای ایرانی بیشتر است. اما آنچه که پخش می گردد به غیر از چند استثناء همچون سریال های تاریخی که در آنها تصویری از ایران و ایرانی دوره حاضر ارائه نمی شود، فیلم فارسی های دهه چهل و پنجاه سینمای ایران است، کیناهایی مملو از آواز و رقص و...لذا تصویری که توده تاجیکان از فضای ایران و مناسبات و زندگی ایرانیان دارند برگرفته از این فیلم هاست.

ایکاش مسئولین سیاسی و فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در کنار صدها کارکلان (بزرگ)و میده چیده (خرد و کم ارزش) برنامه های شبکه های تلویزیونی و رادیویی تاجیکستان را رصد کرده و اقدامی عملی در راستای رفع این نقیصه و شناخت اصولی و به روز تاجیکان از ایران و ایرانی انجام می دادند. 

/ 6 نظر / 6 بازدید
حقدوست

[گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل] [گل][لبخند] سلام دوست ارجمند [لبخند][گل] [گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل] ********* [گل] شکست عمر بن خطاب از شیخ مفید در مناظره [گل] ********* [گل] راهی قطعی برای مستجاب شدن دعاها و برطرف شدن مشکلات [گل] ********* [گل] آیا کاروان امام حسین(ع) اصلا آب داشتند یا خیر؟ جریان کندن چاه چیست؟ [گل] ********* [گل] اگر می‌خواهید لباس نو و جدید بپوشید، این مطلب را بخوانید [گل] ********* [گل] دشمنان امام حسین(ع) چگونه مردند و چه بر سرشان آمد؟(ازکتابهای اهل سنت)[گل] ********* [گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل] البته اینها بخشی از مطالبی است که در صفحه اول وبلاگ «برای همه مفیده» خواهید خواند. منتظر حضور گرم و صمیمی شما عزیز با نظرات ارزشمندتان هستم. http://bia2mofid.persianblog.ir [گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل][لبخند][لبخند][لبخند][گل]

حسن

درود تاجيكها در قلب ما ايرانيها قرار دارندكانالهاي تلويزيون تاجيكستان درايران در چه ماهواره اي قابل ديدن است با تشكر

محمد

با سلام و دعای خیر متاسفانه جمهوری اسلامی ایران اغلب در کشورها خصوصا در کشورهای همزبان مثل افغانستان و تاجیکستان پشیخدمتی و خوشخدمتی را در کمک های سخت افزاری انجام داده و می دهد و خبری از اقدامات و توسعه نرم افزاری ایران در این کشورها نیست. چوب و آهن و سیمان و تخته و نیمکت برای افغانستان می فرستد حال آنکه در تهیه کتاب و تدوین متون درسی مکاتب افغان ها، آمریکا متن و سرمشق و امکانات نرم افزاری در اختیار آنها قرار می دهد. متاسفانه مدیران و مسؤلان فرهنگی ما خوابند. آنها البته در تمام زمینه ها و بن مایه های فرهنگی خوابند. با این که رشته ام فرهنگ نیست اما حاضرم برای اثبات خوابیدن و نا آگاه بودن مدیران و مسؤلان فرهنگی حداقل 10 فکت و گزاره برایشان بیاورم که ابدا نمیدانند که چی هستند؟!! آقای اسدی از کی انتظار دارید؟ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؟ به خدا غالب همین جوانان و دانشجویان مومن و خداجوی ما که اینجا هستند در مقایسه با شبکه ها و کانال ها و هزار برو بیای مسؤلین ایران به تاجیکستان و.... بهترین سفیران سیاسی و فرهنگی برای جمهوری اسلامی بوده اند و هستند.

هوشنگ جعفری

با سلام جناب اقای اسدی بحث میزان جذابیت رسانه های ایران متاسفانه دامنگیر خود مردم داخل ایران نیز می باشد و حال به دلایل تعریف شده شاید نتوان کار زیادی انجام داد. اما برای معرفی بهتر ایران به ساکنان عزیز تاجیکستان و فارسی زبانان ازبکستان شاید یکی از روشهای کم هزینه ارسال برنامه های کانالهای استانی ایران به روی امواج ماهواره ای آن دیارها باشد خود من بیشتر برنامه های کانالهای استانی را میبینم چون بار اطلاعات فرهنگی و اجتماعی آن و اشنایی با نقاط مختلف کشور، آب و هوا، محصولات کشاورزی، ابنیه های تاریخی، و آداب و رسوم مختلف در جای جای ایران عزیز از طریق این کانالها خیلی بهتر به نمایش درمیآید. شاید کانالهای اصلی سیما بنا به ماموریتی که هر یک دارند جای کافی برای این امور نداشته باشند ولی می توان بدون صرف بودجه هنکفت کانالهای استانی ایران را از طزیق ماهواره در اختیار علاقمندان تاجیک در کشورهای فارسی زبان قرار داد. تصور می نمایم با این حداقل چهره ای مناسب تر و واقعی تر از ایران پیدا خواهند نمود. موفق باشید

هژیر تهرانی

با سلام خدمت دوستان عزیز اتفاقا شبکه یکم تلویزیون تاجیکستان در صبح یکشنبه که روز تعطیل در آن کشور است، فیلم "پل" محصول سال 1349 به کارگردانی خسرو پرویزی با بازی ناصر ملک مطیعی و آفرین را پخش کرد . واقعا جای فیلمهای بهتر و معتبرتر سینمای ایران به طور مثال آثار بزرگانی چون تقوایی ، بیضائی ، مهرجویی ، حاتمی کیا و سایر کارگردانان نامی ایران در رسانه های آن کشور که موجب ارتقای بینش و برداشت تاجیکان از کشورمان می شود بسیار خالیست . جا دارد که دوستان محترم رایزنی فرهنگی در این باب چاره ای بیاندیشند وگرنه دیر نیست که این میدان فرهنگی را به امثال ترکیه ، روسیه و هندوستان خواهیم باخت . با سپاس

جواد

سلام . رهبر عزیز فرموده اند " هر اندیشه ای تا در قالب هنر نگنجد ماندنی نیست ". بله ! باید کار کرد . هدفمند و متناسب با مخاطب . سریال حضرت یوسف را که یادمان هست با بزرگ و کوچک تاجیکستان چه کرد .اگر خوراک موافق فطرت به خورد خلق الله بدهیم کم کم آثار مبتذل به گوشه رانده می شود .