عیدآچه ها

بسم الله الرحمن الرحیم

 عید آچه ها

هشتم ماه مارس هر سال در اکثر کشورهایی که سالشمار آنها میلادی است به عنوان روز جهانی زن  گرامی داشته می شود. ریشه ی نام گذاری این روز به عنوان روز جهانی زن، باز می گردد به حادثه ی هشتم مارس سال ۱۸۵۷ میلادی که در آن روز، برخی از زنان کارگر در آمریکا به خیابان‌ها ریختند و خواهان افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار شدند. پس از گذشت قریب به ۵۰ سال، خواسته ها به سطح حقوق سیاسی-اجتماعی هم چون حق رأی افزایش یافته و این روز با عنوان روز جهانی زن نام گذاری شد. در سال ۱۹۷۷ سازمان ملل هم در قطعنامه‌ای این روز را با عنوان «روز حقوق زنان و صلح بین‌المللی» وارد تقویم رسمی خود کرد.

در اتحاد جماهیر شوروی ابتدا روز ۱۹ مارس (مارت) روز زن بوده و گرامی داشته می شد تا اینکه  از سال ۱۹۲۱ هشتم ماه مارس رسمیت یافت.

اگر چه این روز در سطح بین المللی به عنوان روز زن شناخته می شود اما در تاجیکستان پس از پاش خوردن اتحاد جماهیر شوروی و دستیابی به استقلال به عنوان "عید مادر" شناخته شده و گرامی داشته می شود. هرچند که زنان غیر مادر هم از این روز بی بهره نبوده و "پدرکه"(هدیه)  گیر می شوند.

در عرفه این روز امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان جمعی از زنان فعال در عرصه های گوناگون را به حضور پذیرفته و ضمن تبریک این روز، آخرین وضعیت زنان تاجیکستان و برنامه های حکومت برای آنان را تشریح کرده و نقطه نظرات آنها را می شنود.

به نوبه خود هشت مارس روز مادر و زن را به تمام زنان و آچه های (مادران) تاجیکستان عزیز تبریک وتهنینت عرض می نمایم.

 

به این مناسبت قطعه زیر از مرحوم لایق شیرعلی ، شاعر ملی تاجیکستان تقدیم حضور می گردد.

در میان کوهساران / با نوای آبشاران / با صفای چشمه‌ساران / با سرود باد و باران / با درود نوبهاران/ جان عطا کردی مرا / جان عطا کردی و خود را کاستی / روز و شب‌ها بر سر گهوارۀ من / مادر من، مادر بیچارۀ من/از پی روزی دویده / خوشه‌ها را چیده چیده / تلخ و شوری‌ها چشیده / رنج دنیا را کشیده / گنج دنیا را ندیده/دل عطا کردی مرا / دل عطا کردی و خود را کاستی / روز و شب‌ها بر سر گهوارۀ من / مادر من، مادر غمخوارۀ من / مادر من، مادر بیچارۀ من...

/ 3 نظر / 20 بازدید
رضا

با سلام ، از مطالب خوب شما استفاده کردم . با خانواده قصد اومدن به تاجیکستان را دارم اما با شرایط مالی متوسط. لطفا در مورد اسکان مرا راهنمائی کنید. اگر مقدور هست جهت گرفتن اسکان مناسب هم امنیتی و هم مبلغ اجاره مزاحم شما بشیم و شما برای ما این زحمت را بکشید. منتطر جواب هستم . هفته آینده 25/12/90 بلیط داریم.

هژیر تهرانی

با درود بر شما و تشکر از درج این شعر زیبای استاد لایق. متاسفانه حتی در میان کتابفروشیهای روبروی دانشگاه تهران نیز یگان صحیفه از شاعران تاجیک دسترس کرده نمی توان که این امر در حالی که هزاران کتاب با محتوا و بی محتوا از نویسندگان ملیتها و کشورهای مختلف در دسترس است میباید باعث شرمساری صنعت نشر کشورمان باشد. تنها کتابی که میتوان در میان خیل عظیم کتابفروشیهای روبروی دانشگاه در ارتباط با شعر تاجیک دسترس نمود کتاب ارزشمند جناب آقای شعر دوست سفیر محترم کشورمان در تاجیکستان است با عنوان " ایران در شعر معاصر تاجیکستان" چاپ امتشارات علمی و فرهنگی. گویا باز هم برای دسترس کردن آثار شعرای همزبانمان میباید در سفر بعدی به دوشنبه اقدام نماییم ! نغز باشید و به امید دیدار مجدد در دوام نوروز عجم

دوست

سلام، هرچند از مادر دوری و دلت برای دیار او پر میکشد. در مقابل شعری از زبان مادر تقدیم شما می کنم. سروده خواهر زاده ام است. گشتـــه جهان محـو تماشـاي تـــو رفتــــه دل از من پي رويــــاي تـــو مي رسي از ره تو و گـل مي دهـد باز زمیـن بوســـه به جـاپـــای تـــو راز جهـــــاني و نـهـــــان در دلــــم گشته جهــــان طالب افشـاي تـــو من بـه تـو نــزديــك و ز تـــو دور دور شعلــه كشــد جان به تمنــاي تــو هــر نفس آواي تو چون مي رســد مي رود ايـن جــان پــي آواي تــــو مي جــهد آتــش ز دلـــم بـــر لبـت مي شــود آتــش گــل لبـهاي تـــو هـــوش ز سر، تاب ز دل مي بـــرد ديـدن آن قـــامت و سيمـــاي تــــو آمــــده ام دلــــــزده از عـــالــــمي دلشـــده ي روي مــه آســاي تـــو مي دمي از متن زمــان چون گـلي گل شــده شوريده و شيــداي تـــو كيست كن