جشن استقلال تاجیکستان

شنیده ها حاکی از این است که مراسم صبح روز پنج شنبه 9 سپتامبرساعت 8صبح در میدان سامانی برگزار خواهد شد از همین روی ساعت 7صبح از منزل بیرون می زنم . به میدان سامانی که می رسم متوجه می شوم که نه خبری نیست و مراسم ساعت 8 شب برگزار می شود به میدان اپرا باله می روم مقابل اپرا  سنی آماده شده و جمعیت کم کم در اطراف آن گرد می آیند ودرنهایت برنامه رقص و آواز برای بزرگداشت سالروز استقلالیت اجرا می شود کوچک و بزرگ می رقصند و می خوانند .

بعد از ظهر فضای اطراف میدان سامانی کاملاً پلیسی می شود و باید از گیت حفاظتی عبور کنی . در میدان جمعیت کم کم شکل می گیرد دیوار گوشتی پلیس تشکیل شده و همه جا در کنترل پلیس و مامورین امنیتی است . راس ساعت 7 بعداز ظهر مراسم با پرچم گردانی گروهی جوان آغاز شده و سپس نماینده شهردار دوشنبه از حاضرین تشکر کرده و جشن را تبریک می گوید و باز همان رقص و آواز مکرر . در بین جمعیت تعداد اندکی خانم حضور دارند و جوانان حاضر همراه با خوانندگان و رقاصان می خوانند و شادی می کنند . و پس از دوساعت با آتش بازی برنامه تمام می شود و همین . با این همه تدارکی که دیده شده بود و تدارکات امنیتی حدس زده می شد که امام علی رحمان در برنامه حضور پیدا کند که چنین نشد .

گویا شبیه این برنامه در چند نقطه دیگر شهر هم برگزار و امام علی رحمان هم پیامی به این مناسبت صادر کرده است.  رحمان در این پیام، آزادی و استقلال کشور را مقدس ترین و بزرگ ترین دست آورد ملت تاجیکستان توصیف نمود و گفت : استقلال و وحدت ملت، نیروی عظیمی به مردم و کشور بخشیده است و زمینه های مناسبی را برای توسعۀ سیاست، اقتصاد و جامعۀ کشور فراهم آورده است. وی همچینین خودکفایی در تولید انرژی، تسریع ساخت تاسیسات راه ، ترابری و مخابراتی و نیز تامین غلات را سه وظیفۀ مهم این کشور دانست.

سرزمین سغد باستان که تاجیکستان کنونی هم جزئی از آن بوده است، در زمان داریوش اول به امپراتوری هخامنشی ملحق شد. وپس از حملهٔ اسکندر، به ترتیب جزئی از امپراتوری‌های سلوکی، پارت، کوشان و ساسانی بوده‌است. تا درنهایت در سال ۷۱۵ میلادی (در زمان امویان)، این سرزمین به تصرف عربها درآمد.در سدهٔ دهم میلادی، تاجیکستان جزئی از قلمرو سامانیان بود. پس از سامانیان، تاجیکستان به ترتیب جزئی از حکومتهای غزنوی، سلجوقی، خوارزمشاهی، مغول، تیموری و ازبک بوده است. در سدهٔ نوزدهم میلادی، شمال تاجیکستان (خجند) جزئی از خانات خوقند، و جنوب تاجیکستان جزئی از خانات بخارا بوده است. خانات بخارا در سال ۱۸۶۶، و خانات خوقند در سال ۱۸۶۸، زیر سلطهٔ روسیه درآمدند. پس از انقلاب اکتبر، در سال ۱۹۲۸، جمهوری سوسیالیستی شوروی تاجیکستان (جزئی از اتحاد جماهیر شوروی) تشکیل شدتا اینکه با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در سال ۱۹۹۱، تاجیکستان به استقلال دست یافت. در سال ۱۹۹۲، پس از استعفای اجباری رحمان نبی، نخستین رهبر این کشور پس از استقلال ، امام علی رحمان، به مقام ریاست شورای عالی تاجیکستان منصوب شد ودر سال ۱۹۹۴، رحمان به مقام ریاست جمهوری انتخاب شد. پس از اتمام دوره پنج ساله، مجدداً در سال ۱۹۹۹ به مدت هفت سال دیگر به این مقام برگزیده شد. در سال ۲۰۰۳، در یک همه‌پرسی،۹۳٪ مردم به اصلاح قانون اساسی (برای ممکن‌شدن انتخاب سه باره رحمان) رای مثبت دادند. و بر این اساس او برای یک دوره دیگر رئیس جمهور تاجیکستان شد.

/ 0 نظر / 9 بازدید