غفلت

بسم الله الرحمن الرحیم

غفلت

روسای جمهور ایران، افغانستان و تاجیکستان ۵ سال پیش توافقنامه‌ی راه‌اندازی تلویزیون مشترک فارسی زبانان "نوروز" را امضا کردند. تلویزیونی که علیرغم میلیونها دلار هزینه از سوی ایران بنا به دلایل مختلف از جمله :ساختارهای متفاوت و مشکلات سیاسی- ایدئولوژیک سه کشور تاجیکستان ، ایران و افغانستان و مخالفت برخی از کشورهای همجوارهمچون ازبکستان هنوز راه اندازی نشده است و احتمال راه اندازی آن هم نمی­رود. هرچند که اگر هم راه اندازی می شد بنا به دلایل متعدد این پروژه غیر کارآمد و کم مخاطب و شکست خرده می بود.

از سوی دیگر در حال حاضر برنامه های تلویزیونی و رادیویی بسیاری در تاجیکستان تولید و پخش می شود که به جرات می توان گفت مسئولین سیاسی و فرهنگی ایران در تاجیکستان هیچ رصد و مانیتورینگی از آنها نداشته و واکنشی در قبال تاثیرات مثبت یا منفی این برنامه ها از خود بروز نمی دهند.

نمونه بارز این غفلت عدم اطلاع از یک شبکه خصوصی و مستقل تلویزیونی به نام سیمای مستقل تاجیکستان است. این شبکه تلویزیونی به علت تعلق خاطر دست اندرکاران آن به فرهنگ ایرانی و یا به علل دیگر بخش عمده برنامه هایش سریالها و فیلم های ایرانی است .

متاسفانه فیلم ها و سریالها که از این شبکه پخش می گردد به علت اینکه نسخه اصل نبوده ، از کیفیت مناسب برخوردار نیست  و انتخاب  برخی از آنها هم مناسب با علایق مردم تاجیکستان و مناسبتها نمی باشد. مضاف بر اینکه بعضاً این فیلم ها و سریالها ناقص هم پخش می شوند برای نمونه در روز جاری (دوشنبه 17/11/1390) این شبکه در پربیننده ترین ساعت پخش (17.30 تا 19) اقدام به پخش فیلم سینمایی روز سوم نمود که علاوه بر اینکه هیچ تناسبی با دهه فجر ندارد، بخشی حساس از آنهم پخش نگردید به گونه ای که بیننده چنین تصور می کند ، سرباز عراقی به دختر مصدوم برجای مانده در خانه (سمیره - با بازی درخشان باران کوثری) تجاوز می کند....

غفلت تا کی ؛ رصد و مانیتورینگ برنامه های رادیو تلویزیونی و واکنش مناسب  به برنامه ها و ... پیشکش ، واقعاً تامین و در اختیار گذاری چند فیلم متناسب با این ایام برای پخش از این شبکه تلویزیونی و دیگر شبکه های تلویزیونی تاجیکستان برای مسئولین محترم فرهنگی ایران اینقدر وقت گیر و دشوار است ؟

کاش توضیحی برای این غفلت باشد.... 

/ 3 نظر / 4 بازدید
هوشنگ جعفری

با سلام اینگونه فعالیتهای بین المللی نیاز به قدری تساهل و تسامح دارد که دایره تنگ دیدگاههای بعضی از افراد با آن میانه ای ندارد. پیش زمینه این امور نگاه پاک به نهاد انسانی را می طلبد نه آنکه پندارند همه گناهکار و علاقمند به گناهکاریند و تنها بعضی قوم برگزیده به شمار می روند. تا این طرز فکر وجه غالب است البته این عطوفت ها و پیوندهای فرهنگی ناممکن است

دوست

سلام مجید جان، حر فهایی میزنی، باعث تعجب است، انسان فکر می کنند آقای اسدی سالها در این زمان، نبوده و اخیرا از گذر تاریخ رجعت کرده و کلا از امور اطلاعی ندارد. از مؤلف واقعی کتاب .....سازمانهای فرهنگی در ایران بعید است. اما درد، دغدغه و حسرت از نبودن چنین همتی در بین سیاستگذاران و تصمیم گیران فرهنگی، احساس مشترک همه دلسوختگان خانواده فرهنگی ایران زمین است. فکر می کنی، چرا و به چه سبب است که، آن سید بزگوار، فرهنگ را در این مرز و بوم مظلوم میداند. واقعا چرا؟ خدا به همه دردمندان صبر و به مسئولین بی مسئولیت غیرت و همت عطا فرماید.

هژیر تهرانی

سلام همان گونه که خود حضرتعالی و دوستان اشاره فرمودید مهم ترین پرابلم به راه مانی چنین تلویزیونی تفاوتهای موجود در دیدگاههای ایدئولوژیک سه کشور است که از این حیث تاجیکستان دارای تفاوتهای بیشتری با دو جمهوری اسلامی افغانستان و ایران میباشد. با این حال با کمی همفکری و امعان نظر میتوان راه حلی برای پرابلمهای مورد اشاره دوستان پیدا کرد که بیشتر با تکیه بر فصول مشترک سه کشور میسر می گردد.برای مثال همین صدا و سیمای خودمان در دوام نوروز گذشته به تهیه و پخش ویژه نامه روزانه ای به نام " تاجیکستان سرزمین شعر و ترانه " البته بدون نشان دادن رقصهای معروف و آوازهای حافظین زن آن کشور نمود که با این وجود مورد استقبال بی سابقه تماشابینان ایرانی قرار گرفت و شوق سفر به تاجیکستان را در بسیاری از آنان برانگیخت. خلاصه این که با کمی همفکری مشترک بین کارشناسان رسانه ای سه کشور انجام چنین کاری که در برگیرنده منافع مشترک سه کشور هم زبان بدون تخطی از اصول و پرنسیپهای مورد قبول هر سه جانب باشد امکان پذیر خواهد بود . نغز باشید