شعردوستی تاجیکان

بسم الله الرحمن الرحیم

شعردوستی تاجیکان

می دانیم که پدر شعر فارسی و به تعبیر زیبای تاجیکان سردفتر ادبیات فارس و تاجیک، رودکی است.  البته تاجیکان به رودکی که زاده و مدفون در تاجیکستان است ملک الشعرا هم میگویند.

بنا به ادله مختلف شعر و شاعری در تاجیکستان از رونق بسیار برخوردار است و تاجیکان حافظه شعری بسیار قوی داشته و شعردوست هستند. بنابراین طبیعی است که با اهل شعر و شاعری و طرب راحت تر اخت شده و ارتباط صمیمی برقرار کرده و به تعبیری او را از خود بدانند.

جالب اینکه سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان جناب آقای دکتر شعردوست هم شعردوست بوده و به خاطر نسب و حوزه فعالیت و علایقشان مورد علاقه تاجیکان هستند .و فرهنگیان و به تعبیر تاجیکان اهل ضیاء تاجیکستان نقش ایشان را در برقراری، تحکیم و رشد روابط فرهنگی میان ایران و تاجیکستان انکار ناپذیر می دانند. و برای نمونه به برگزاری همایش های بین المللی چون بزرگداشت "کمال خجندی" در تهران ، تبریز و دوشنبه ، بزرگداشت "شهریار" در شهرهای تبریز و دوشنبه و هفته فرهنگی تبریز درخجند اشاره دارند.

علاوه بر این اهل فرهنگ و ادب تاجیکستان قائل به این هستند که در دوران جناب شعردوست به همت ایشان بسیاری از تاجیکان توانسته اند آثارشان را  در ایران و تاجیکستان منتشر نمایند.که البته در این بین آثار فاخری ازجمله  آثار امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان با عنوان "در آیینه تاریخ" ، باباجان غفوراف با عنوان "تاجیکان" و صدرالدین عینی با عنوان "نمونه ادبیات تاجیک" با کیفیتی عالی در ایران به زیور طبع آراسته شده است.

جناب آقای دکتر شعردوست شهروند افتخاری تاجیکستان و عضو فرهنگستان علوم تاجیکستان  و اتفاق (اتحادیه) نویسندگان تاجیکستان هم می باشند. شایان ذکر است که آقای شعردوست از جمله محققان  ادبیات معاصر تاجیکستان به شمار می روند که رساله علمی ایشان تحت عنوان "چشم انداز شعر امروز تاجیکستان" در زمره بهترین تحقیقات در زمینه ادبیات معاصر تاجیک می باشد.

/ 9 نظر / 6 بازدید

البته از شما بعید است آقای اسدی تا بحال چنین بی انصافی از شما ندیدم تورو خدا تعریف بی دلیل وژاچه خواری در ایران رسم شده دور مقام رهبری معظم را گرفته اند در اینجا ترویجش نکنید

منتظران عزل سفیر

ای ول ای وله ای ول حاجی تاج سره ای ول فسم به آه مظلومان قسم شعردوست لایق یک کلمه از این حرفا نیست ایشان فردی پارتی باز - فامیل گرا - ضعیف و شکننده است که تحمل هیچ انتقادی را ندارد آنوقت شما از ایشان تمجید میکنید وا اسفا وا دریغا وا مصیبتا این شاید آخرین باری باشد که وبلاگ بسیار خوبتان را مطالعه میکنم چرا که امیدی به شما هم ندارم

-تاجر

ممکن است بفرمایید کدام تاجیکی از این -- راضیه که شما --------- شاید هم شما -----

یکی از دوستان ساکن شهر دوشنبه

مطلب جالبی بود انشاالله که موفق باشید.

عباسی

سلام دوستان چرا متن را با دقت نمیخوانیم!!

amini

سلام/ هوشمندانه است /ممنون

مرتضی اشرافی

با سلام خدمت آقای اسدی و سایر دوستان عزیز راستش من حرف آقای دکتر اسدی را تایید می کنم که دوستان منتقد یک بار دیگر متن را بخوانند چرا که متن اصولا ربطی به نوع انتقاد های شما برادران بزرگوار نداشت و بعضا جنبه ادبی و علمی آقای دکتر شعر دوست ملاک بود پس انصافا از این جنبه ایشان واقعا برای من نوعی افتخارآفرین هستند و با این خصایص و ویژگی های مثبت این اندیشمند کشورم کاملا موافق هستم بقیه صحبت های دوستان جنبه تهمت داشته و متاسفانه ناشی از فرهنگ غلط ایراد گیری است که در میان مردم ما حاکم است.

بر صورت ریاکاران گرد بریزید

جناب اشرافی متن را بارها خوانده ایم - اشکال کار در این است که تعریف ما و شما از مفهوم اندیشمند و عالم و ادیب تفاوت ماهوی دارد و صدالبته اگر با نام ونشان کامل نقد میکردیم به سان جنابعالی حتما مداحی میکردیم - افتخار کن و انشالله با ایشان در اون دیار مشهور شوی

محبی

نمی خوام تعریف کنم و نمی خوام هتندوانه زیر بغل کسی بزرام ولی به خدا قسم در چند تا از برنامه های تاجیکان شرکت کردم و شعردوست هم اونجا بود از حق نگذریم که در بین چهار سفیری که اونجا بودن اشان جایگاه خاصی داشت و ایرانی را در بین تاجیکان با احترام و و سرافراز کرد من از همین جا خسته نیاشید به ایشان میگم.