تنجی

برای به هم نخوردن تنجی مشکلی نیست که بخشی از خاک خود را به همسایه بخشیده و این بخشش به عنوان یک موفقیت تلقی شده و امضای این سند را یک گام مهم در راه گسترش همکاریها با “همسایه بزرگ” و پیروز‌ی دیپلماسی تاجیکستان بر چین ارزیابی کرده اند!!

به گفته ناظران با تصویب این سند به نظر می رسد که بحث مشکلات و اختلافات مرزی میان تاجیکستان و چین که قدمتی بیش از صد سال دارد، اکنون حل شده است.

این سند روز چهارشنبه 12 ژانویه، در اجلاس مجلس نمایندگان پارلمان تاجیکستان با اکثریت کل آرای نمایندگان پارلمان تصویب شد. برخی ازمقامات تاجیکستان گفته می‌شود که مذاکرات تاجیکستان و چین بر سر این مناطق در ماه ژانویه سال 1993 شروع شد و هیئت تاجیکستان نخست در هیئت مشترَک روسیه، قزاقستان و قرقیزستان با جانب چین مسائل مرزی را بررسی کرد.

ولی در پی مذاکرات دو جانبه تاجیکستان و چین در ماه اوت سال 1999، در نهایت تاجیکستان 1112 کیلومتر مربع قلمرو خود را که تنها 5.5 در صد مناطق مورد بحث و اختلاف تاجیکستان و چین را تشکیل می‌داد، در اختیار چین گذاشت و اکنون سند این واگذاری به تایید پارلمان تاجیکستان رسیده است.وزیر خارجه تاجیکستان حل مشکل ارضی با چین را “دستاورد بزرگ تاجیکستان خواند که در پی مذاکرات طولانی و بحثهای زیاد به دست آمده است”.

بحثهای ارضی میان چین و امپراتوری روسیه که قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان فعلی شامل این امپراتوری بودند، بیش از صد سال قبل شروع شد و در 22 مه سال 1884 میان این کشور سندی با نام “مرغیلان نو” امضا شد.

طبق این سند قطار (رشته) کوههای "سرکول" در پامیر شرقی خط مرز میان روسیه و چین تعیین شده بود.

از سوی دیگر، طبق اطلاع نهادهای زمین‌شناسی تاجیکستان، در دوران شوروی پیشین در منطقه پامیر شرقی 17 معدن مختلف کشف شده بود و چین تلاش می‌کرد این منطقه غنی از معادن را صاحب شود.

فکر می کنید کل ادعای مرزی عراق چند کیلومتر مربع بوده است؟ یاد شهدا و همه ایثارگران دوره دفاع مقدس بخیر که هشت سال از تنجی خود گذشتند تا بدون واگذاری حتی یک متر مربع از خاک کشورشان تنجی و آسایش را به هموطنانشان پیشکش سازند.

/ 1 نظر / 6 بازدید
هژیر تهرانی

با سلام ، در این مورد چنین شنیده بودم که جوانان تاجیک صفحه ای اعتراضی در فیس بوک تشکیل داده و حتی قرار داشتند آکسیونهای اعتراضی برقرار کنند که البته با توجه به وضعیت امنیتی آن کشور به نظر بعید می آید. حتی عده کثیری از آنان معتقد بودند که اعضای پارلمان که به این لایحه رای مثبت داده اند از ختای رشوه گرفته اند. البته این فقط شنیده هاست و صحت و سقم آن به گردن راویان تاجیک این روایت