رشت تاجیکستان

بسم الله الرحمن الرحیم

رشت تاجیکستان

بیش از 6 ماه است که همه روزه در رسانه های تاجیکستان اخبار وادی رشت به صورت مستمر پخش می شود . گویا رشت و رشتیان تاجیک آرامی و تنجی رشت و رشتیان ایران را که باهم خواهر خوانده هم هستند ، نداشته و این منطقه و مردمش سیستم حکومتی تاجیکستان را کلافه کرده است. وادی رشت از مناطق دور افتاده تاجیکستان است. ناحیه رشت در دره رشت جای دارد و از شمال با استان باتکن قرقیزستان و ناحیه کوهستان مسچاه ولایت سغد، در شرق با ناحیه جیرگتال، در جنوب با ناحیه تاجیک‌آباد و ناحیه طویل‌دره، در غرب با ناحیه وحدت و ناحیه عینی از ناحیه‌های تابع جمهوری هم‌مرز است.

این منطقه پنج شهر و ناحیه با حدود 300 هزار جمعیت دارد.از شهر دوشنبه تا مرکز منطقه رشت بیش از 200 کیلومتر راه است که عمدتا کوهستانی و پرپیچ و خم است.وضعیت جغرافیایی رشت باعث شده تا بعضی از گروههای مسلح از این محل به عنوان مکان مناسبی برای ورود از افغانستان به تاجیکستان و سپس، به سراسر آسیای میانه‌، استفاده کنند.وادی رشت همچنین پایگاه قدرت برای حزب نهضت اسلامی، تنها حزب رسمی مذهبی در آسیای میانه‌، محسوب می‌شود. اسلام همیشه در این جا، حتی در دوران شوروی، مهم بوده است.مردم این منطقه به طور عمده در زمینه کشاورزی، پرورش گاو، کشت سیب زمینی، و باغبانی فعال هستند.

دره‌های کمرآب، یاسمان و چایت و چشمه‌های معدنی و دارویی از نقاط دیدنی آن هستند. زغال سنگ، آلومینیوم، سنگ مرمرهم از ذخایر طبیعی رشت هستند.

 

 

 

/ 0 نظر / 5 بازدید