شب قدر

بسم الله الرحمن الرحیم

قدر ( نکته ای در حاشیه مراسم شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در تاجیکستان)

ما را بر عظمت و شناسایی شب قدر راهی نیست

تنها می توان در این شب زیر باران رحمت الهی ایستاد تا برما باریده

و جان و روانمان را  شست وشو داده و پاک سازد . . .

می دانیم که  «قدر» در لغت به معناى اندازه و اندازه‏گیرى است. به عبارت دیگر، اندازه و محدوده وجودى هر چیز، قدر آن است. ظاهراً در شب پرعظمت قدر، جزئیات واندازه و محدوده وجودى تمامی مخلوقات تعیین و مشخص میشود. به بیان روشنتر در این شب، حوادث و اتفاقات یکساله آتی همچون مرگ و زندگی، سعادت و شقاوت، رزق و روزی و ... برای انسانها و سایر مخلوقات و حوادث طبیعی مانند جاری شدن سیل، وقوع زمین لرزه و ... معین و مشخص می‌گردد. خداوند متعال در آیات شریفه سوره دخان می‌فرماید: حم ﴿1﴾ وَالْکِتَابِ الْمُبِینِ ﴿2﴾ إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةٍ مُبَارَکَةٍ ۚ إِنَّا کُنَّا مُنْذِرِینَ ﴿3﴾ فِیهَا یُفْرَقُ کُلُّ أَمْرٍ حَکِیمٍ ﴿4﴾ " حم ﴿1﴾ سوگند به این کتاب روشنگر، ﴿2﴾ که ما آن را در شبی پر برکت نازل کردیم؛ ما همواره انذارکننده بوده‏ایم! ﴿3﴾ در آن شب هر امری بر اساس حکمت (الهی) تدبیر و جدا می‏گردد. ﴿4﴾ "

سوره مبارکه قدر را که برخی از مفسرین  شرح و تفسیر آیات سوره مبارکه «دخان» دانسته اند، چند ویژگى را براى شب قدر برمى‏شمارد:

1) شب نزول قرآن (إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ)

2) شبى ناشناخته که این ناشناختگى به دلیل عظمت آن شب است ( وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَةُ الْقَدْرِ)

3) فزونی ارزش این شب از هزار ماه. (لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ)

4) نزول ملائکه و روح با اجازه پروردگار عالمیان (تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ) این نزول براى تحقق هر امرى (مِنْ کُلِّ أَمْرٍ) و مساوى با رحمت خاصه الهى ‏بر مومنان شب زنده‌دار تا طلوع فجر است. (سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ)

5) تقدیر و اندازه‏گیرى ؛ در این سوره - که تنها پنج آیه دارد - سه بار «لیلة القدر» تکرار شده است و این نشانه اهتمام ویژه قرآن به مسئله اندازه‏گیرى در این شب خاص است.

در قرآن کریم آیه‏اى که به صراحت ‏بیان کند شب قدر چه شبى است دیده نمى‏شود. ولى با جمع‏بندى چند آیه از قرآن کریم مى‏توان فهمید که شب قدر یکى از شب‏هاى ماه مبارک رمضان است. آیه سوم از سوره دخان « انا انزلناه فى لیله مبارکه‏.» گویاى این مطلب است که قرآن یکپارچه در یک شب مبارک نازل شده است و آیه 185سوره بقره« شهررمضان الذى انزل فیه القرآن‏.» گویاى این است که تمام قرآن در ماه رمضان نازل شده است. و آیه اول از سوره قدر «انا انزلناه فى لیله القدر.» گویای نزول قران در شب قدراست. از مجموع این آیات استفاده مى‏شود که قرآن کریم در یک شب مبارک و در ماه رمضان که همان شب قدر است نازل شده است. اما تصریحی که بیانگراین باشد که کدام یک از شب‏هاى ماه رمضان شب قدر است، در قرآن کریم وجود ندارد.

بر اساس احادیث شیعه، شب قدر یکی از سه شب ۱۹، ۲۱ یا ۲۳ ماه مبارک رمضان است. البته در اصول کافی آمده‌است که تقدیر در شب نوزدهم ، ابرام در شب بیست و یکم و امضا در شب بیست و سوم است. اما اکثریت اهل سنت اعتقاد دارند که شب قدر در یکی از ده شب آخر ماه شریف رمضان وبه احتمال بسیار و قریب به یقیین شب بیست و هفتم است.

متاسفانه روحانی اعزامی از ایران "قدر لحظات روحانی شب قدر" و "قدر مخاطبان" خود را آنچنان که باید ندانسته و بر خلاف سیره ائمه و علما و بزرگان دین در پایانی ساعات شب گرانقدر بیست و سوم رمضان سال جاری منبر خود را صرف اثبات این نظر کردند که شب قدر، شب 23 ماه مبارک رمضان بوده و به شبهای 19 و 21 ماه رمضان تنها به عنوان یک شب تمرینی برای کسب آمادگی برای شب بیست و سوم باید نگاه کرد!!

البته ایشان در سخنان شب نوزدهم هم تحت عنوان پیش نیازهای ورود به شب قدر بحث عفو وبخشش را به گونه ای مطرح ساختند که فلسفه قصاص و زیارت عاشورا زیر سوال رفت.

با تشکر از مسئولین محترم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که امکان بهره مندی ایرانیان خارج از کشور را از فضل و علم و نفس ،فضلا و علما  فراهم می سازند و به ویژه تشکر بابت اعزام دانشمند فرهیخته حضرت حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر سعدی در نیمه اول ماه مبارک رمضان سال جاری به تاجیکستان ،و همچنین سپاس و قدردانی از زحمات همه دست اندرکاران برگزاری مراسم های شب های ماه مبارک رمضان در حسینیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان ، امیدوارم که مسئولین ذیربط در تاجیکستان از جمله رایزن محترم فرهنگی جناب آقای دکتر اردوش در ارزشیابی اثر بخشی سخنان و مقبولیت مبلغین اعزامی دقت لازم را به خرج داده و نظرات مستمعین و مخاطبین این برنامه ها را گردآوری و منعکس فرمایند.

تورا قدر اگر کس نداند چه غم

شب قدر را می ندانند هم

( سعدی شیرازی)

/ 6 نظر / 12 بازدید
ali

سلام وبلاگ جالبی دارید امیدوارم که موفق بشید وقت کردین به من هم سر بزنید و نظرتون رو درباره وبم بگید ممنون

دوست

سلام، شما که بهتر میدانید این یک مشکل همه گیر در کشور بوده و فکر میکنم در آینده هم همینگونه خواهد بود، تصور میکنم علت آن هم به نوع نگاه( بینش) و عمق باور ما به این موضوع برمی گردد. برای مثال افرادی مثل مرحوم دولابی که حتی سواد حوزه ای هم به اندازه برخی از علمای ما به ویژه برخی از مجتهدین ندارند را ملاحظه کنید. آنها شاید دانش موضوع را دارند اما میزان باور و خصوصا خودساختگی آنها به اندازه برخی از جوانان هم نیست. فکر میکنید در این شبهای ارزشمند چند مجلس متناسب با شأن آن می شود پیدا کرد. اخبار مراسم احیای حرم امام رضا(ع) را مگر نخواندید. وقتی در حرم این امام همام اینگونه می شود، تعجب می کنم ، انتظار دارید در مجلس تاجیکستان چه اتفاقی بیافتد.

.

سخنران شب 23 حرم امام رضا ع خیلی کار خوبی کرد که این حرفا رو گفت. حرف دل اکثر مردم رو زد بعدم ناراحتی شما از سخنران اینه که گفت بهترین همسران پیامبر حضرت خدیجه و ام سلمه بودند خانوم!!! های سنی تاجیک ایش و فیش کردند شما چون خیلی تحت تاثیر اونایید به این نتیجه رسیدن. تاجیکای سنی که پای سخنرانی ناراحتن که چرا این دو تا اسم اورده شده نیان سفارت هیشکی براشون دعوت نامه نفرستاده.

آشنا

حدیث عشق زحافظ شنو نه از واعظ. اگرچه صنعت بسیار درعبارت کرد! البته خوب میدانیم این گونه مجالس بیش از بهره مستمعمان بهر مدیران است. اما انکه کدام شب قدر است و بر کدامین مبنا سنجیده میشود از رموز و اسرار الهی است و واعظ گرامی قطعا درپی بهانه یی برایراد سخن بوده اند نه تحقیق موضوع. و دیگر: به افق تاجیکستان، سفارت فخیمه جمهوری اسلامی در شبهای 20، 22 و24رمضان احیاء داشته اند!(یعنی به افق سیاسی ایران) واما درباره عفو، او صحیح گفته است و نظر به رحمت الهی بهترین راه شناخت خداونداست. آن زیارت نیز اسنادی مخدوش و نامعتبر دارد(حداقل فرازهای پایانی و لعنهای پی درپی آن) وقصاص نیز ازآیات عَرَضی قرآن است که بدین آیت؛ به روزگاری که برای چریدن چندساعتیِ شتری در مزرعه همسایه،چهل سال جنگها در میگیرد و خونها میریزد، یک خون دربرابر یک خون، بهترین راه بشمار میرود. وسخن آخر: بنده پیرخراباتم که لطفش دایم است/ ورنه لطفِ شیخ و زاهد گاه هست و گاه نیست. درپناه رحمت بیکران الهی پایدار و سرافراز باشید

دانشجو

برعکس دو تن از مسوولین محترم اینجا که بحث وحدت مسلمین رو با باج دادن به تاجیک ها اشتباه گرفته اند، مساجد و حسینه های ما رسانه شیعه هستند نه تریبون اهل سنّت. بنابراین به نظرم به ما اصلا ربطی نداره که اهل سنّت 10 روز آخر رو قدر می دونن یا 20 روز اول رو. هرچند قبول دارم که روایت قطعی برای اینکه شب قدر کدومیک از این سه شبه نداریم اما به هر حال روایات زیادی داریم که شب 23م رو معتبر تر می دونن و چه بر مبنای روایات و چه عقل اگر اینطور باشه قطعا دو شب قبل برای آمادگیه. در اسلام مثلث جزایی عفو، دیه و قصاص هست. اصلا احساس نکردم که صحبتهای سخنران زیر سوال بردن حکم مسلم قصاص یا لزوم دشمنی با قاتلان ائمه بوده. به نظرم در حوزه اخلاق حسنه توصیه به عفو کردند که قطعا برای جمع حاضر که هیچکدوم از جمله قاتلین و معاندین و ... نبودند ضروری تر از تاکید بر قصاص بود. احساس نمی کنید جدیدا دچار کبر شدید احساس می کنید هر کی هر سخنرانی ای می کنه در حدّ و شان شما نیست؟ چه سخنرانی روز زن چه سفیر چه روحانی چه... با عرض معذرت به نظرم شما خودتون اون طور که از این وبلاگ بر میاد خیلی فرد علمی و علم گرایی نیستید... من برنامه های امسال رو از هر ج

آشنای اون آشنا

1- در خصوص برنامه های سفارت و مطالب مطروحه همیشه حرف و حدیث بوده وهست و با شناختی که به دقت نظرحضرت عالی دارم حساسیتتون قابل تقدیر است و متاسفانه برخی کسب عنوان و شهرت را در بیان مطالب بحث برانگیز می دانند و با این شیوه در پی دست وپا کردن جایگاهی برای خود هستند به عبارت دیگر هدف وسیله این آقایون را توجیه میکند شاید چندروز دیگر به مبانی اقامه صلاه هم شبهه وارد کنند تا به نوایی .. شاید 2- در خصوص مطلب دوست «آشنا» یمان باید بگویم که در ذیل بیان قصاص در قرآن کریم کلمه اول لالباب آمده چه بسا خداوند متعال به این مطلب واقف بوده اند که برخی حکمت قصاص را درک نمی کنند و نخواهند کرد .و در باره زیارت عاشورا هم ایشا ن خلاف میل و اعتقادشان افاضه کرده اند چراکه در قرائت زیارت عاشورا علارغم گرفته گی صدا ایشان نوبت به کس دیگه نمیدهند 3- از اینکه رویکرد جدیدی در وبلاگ برای بیان معارف در پیش رو گرفته اید قابل تحسین و مقرون به دعا می باشد