انتقاد از شورای علمای تاجیکستان

انتقاد از شورای علمای تاجیکستان دوشنبه - ایرنا - سخنرانان و شرکت کنندگان در همایش 'افراط گرایی سلفی ، مساله دولت داری و حفظ هویت ملی' در دوشنبه پایتخت تاجیکستان مفتی و شورای علمای این کشور را به دلیل کم کاری و فقدان موضع مشخص درقبال جریان سلفی و افراطی مورد انتقاد قرار دادند.

 

به گزارش رسانه های امروز پنجشنبه تاجیکستان، در این همایش که از روز گذشته (چهارشنبه) در تاجیکستان آغاز شده است 'امیربیک بیک نظراف' نماینده کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، رویه سلفی را برای ثبات و امنیت تاجیکستان خطرناک دانست و اقدام گروه تروریستی؛ تکفیری داعش در کشتار وحشیانه زنان و کودکان تحت عنوان اسلام را محکوم کرد. 

وی گفت:' یکی از علل تمایل و پیوستن جوانان به داعش و دیگر گروه های تروریستی اموزش غیررسمی دین توسط افرادی است که خود از اصول و اموزه های اسلامی بی خبر هستند'.

نماینده کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان گفت:' آمار و اطلاعات حاکی از آن است که تاکنون در مجموع 4 هزار و 166 نفر در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند که 3 هزار و 178 نفر آنها به وطن بازگشته اند. اطلاعات موجود حکایت از آن دارد اکثر افرادی که برای تحصیل دینی به خارج رفته اند دانش های علمی لازم را نداشته و جهان بینی آنها در راستای اهداف متعصبانه شکل گرفته است'.

او همچنین گفت که 5 درصد افراد بازگشته زنها هستند.

به گفته وی ؛ درحال حاضر یک هزار و 372 نفر از مردم تاجیکستان در مدارس دینی خارج کشور مشغول به تحصیل هستند که 770 نفر در مصر، 366 نفر در ترکیه، 114 نفر در عربستان سعودی، 83 نفر در ایران و 46 نفر در پاکستان هستند. 

بیک نظراف در پایان با انتقاد از 'مکرم عبدالقادرزاده' رئیس شورای علمای تاجیکستان از وی خواست در این زمینه مسئولانه برخورد کند.

نماینده مرکز اسلام شناسی نهاد ریاست جمهوری تاجیکستان نیز در این همایش از شورای علمای تاجیکستان انتقاد کرد و گفت:' دادگاه های عالی و حکومتی، همه از سلفی ها سخن گفته و بانگ خطر می زنند اما چرا شورای علمای تاجیکستان خاموش است؟ این چه معنا دارد؟ یا شاید با آنها سازش دارند یا از آنها می ترسند.'

'عبدالله محقق' کارشناس امور امنیتی نیز در این همایش از اینکه شورای علماء نسبت به مساله سلفی ها موضع مشخصی ابراز نمی کنند، انتقاد کرد.

'عبدالجبّار رحمان اف' دستیار ارشد رئیس جمهوری تاجیکستان نیز روز گذشته در این همایش از علمای دینی و دانشمندان خواست تا در مقابله با سلفی ها و افراط گرایان تلاش بیشتری بعمل اورند. 

وی از علمای کشور دعوت کرد تا به سخنان افراط گرایان پاسخ داده و از مقامات دولتی نیز خواست برای پیشگیری از افراط گرایی در کشور تلاش بیشتری بعمل اورند. 

/ 0 نظر / 36 بازدید