کولاب و میر سید علی همدانی

کولاب از قدیمی‌ترین شهرهای جمهوری تاجیکستان با بیش از  ۲۷۰۰ سال تاریخ است. کولاب به معنای آبگیر یا جای گودی است که آب درآن جمع می شود ( تالاب) .نام قدیم آن ختل بوده است و در سال1313 شهر شده است و هرچند سالها مرکز استان بوده اما امروزه یکی از شهرهای استان ختلان(Khatlan)است.کولاب چهارمین شهر بزرگ تاجیکستان با حدود 150 هزار نفر جمعیت است و ارتفاع آن از سطح دریا 665 متر می باشد.کولاب در جنوب و در 230 کیلومتری پایتخت تاجیکستان"دوشنبه" قرار داشته و هم مرز با افغانستان است. کولاب زادگاه امام‌علی رحمان، رئیس جمهوری کنونی تاجیکستان هم هست.

امکان رفتن از دوشنبه به کولاب با پرداخت بین 25 تا 30 سامان کرایه برای هر نفر فراهم است و برای این مسیر باید حدود 5 ساعت زمان را در نظر گرفت . گویا جاده ای در دست احداث است که دوشنبه را مستقیماً به کولاب وصل کرده و طول مسیر را بیش از 50 کیلومتر کم می نماید. مسیر کوهستانی است و از آبادیهایی متعددی که تاجیکان به آنها قشلاق می گویند عبور می کنیم  آبادیهایی که هنوز بعضی از بناهایی آنها با خشت خام ساخته می شود. بعد از عبور از شهر کورقان تپه در حدود 80 کیلومتری دوشنبه که اکنون مرکز استان ختلان است با انبوه درختان پسته جنگلی مواجه هستیم . از جمله نکات دیگر در مسیر راه که توجه را به خود جلب می کرد و به نوعی یکی از اشتراکات رفتاری مردم ایران و تاجیکستان می تواند باشد اطلاع دادن حضور پلیس در جاده با چراغ زدن و حرکت دورانی دست توسط رانندگانی است که از مقابل می آیند  .

پس از رسیدن به کولاب بلافاصله به زیارت میرسید علی همدانی می رویم .

میر سید علی همدانی که در تاجیکستان به عنوان "حضرت امیرجان " نیزمعروف است درسال 714یا به نقلی 713 ه . ق در همدان دیده به جهانگشوده است، پدرش امیر شهاب‌الدین از بزرگان آن دیار بود وبه امور دیوانی و حکومتی اشتغال داشت. نسب سید علیاز ناحیه پدر با هفده واسطه به حضرت علی (ع)و از ناحیه مادر با هفده واسطه به رسول اکرم(ص) می‌رسد.

میر سید علی همدانی از دوازده سالگی به تعلیممقدمات معارف اسلامی روی آورد و بر اثر استعداد ذاتیو اساتید صاحب نفس، به درجات عالیه‌ای از علم وکمالات نفسانی دست یافت به طوری که او خود در اینباره نوشته است: بسیاری از اولیا را در یک مجلس،در خردسالی درک کرده‌ام، در این مجمع بزرگان، پدرم"امیرشهاب‌الدین" دست مرا گرفت و از هر یک از عالمانحاضر در جلسه خواهش کرد برایم حدیثی نقل کنند تا بهعنوان تبرک به آن احادیث گوش کنم. اول شیخ علاالدینسمنانی برایم حدیث خواند و آخرین نفر خواجهقطب‌الدین یحیی نیشابوری بود.

میر سید علی همدانی از سال 733 هجرت خود به بلاد اسلامی را با هدف آشنایی با ملل ، تهذیب نفس و کسب تجربه آغاز کرد.او بارها به مناطق فارس ، آذربایجان ، خراسان ، شامات ، شبه قاره هند و کشمیر مسافرت کرد و به فعالیت‌های گوناگوندینی و فرهنگی پرداخت به ‌طوری که رواج و گسترش دینمبین اسلام و زبان ادب فارسی در میان مردم کشمیرمرهون سعی و تلاش آن بزرگ مرد همدانی است. او همچنین برداشتهای خود در زمینه های اجتماعی ، سیاسی ، عرفانی ، فرهنگی و ... را به تحریر در آورد که تعداد آنها بالغ بر 150 اثر ذکر شده است. به نوشته استاد شهید مطهری یکی از کسانی که در کشمیر به اسلام خدمت کردهاست، میر سید علی همدانى است که هزاران شاگرد درکشمیر تربیت کرده است که هر کدام برای خود استاد شدند، واز همین روی میر سید علی همدانى هنوز در کشمیرشناخته شده و محترم است و از او با لقب "شاه همدان" یاد می کنند. "خانقاه مولا" یا زیارتگاه "شاه همدان" در کشمیر از دیدنی های عمده است .

میر سید علی همدانی در 73 سالگی به قصد سفرحج از کشمیر حرکت کرد ولی بر اثربیماری در راه سفر جان به جان آفرین تقدیم کرد. به نوشته منابع تاریخی در شب رحلت تا بامداد،ذکر یا اللّه و یا حبیب بر زبانش جاری بود و در حالی‌که عبارت مبارک و شریف بسم‌اللّه الرحمن الرحیم رازمزمه می‌کرد، ندای حق را لبیک گفت. پیکر پاک میر سید علی همدانی رامریدان و ارادتمندان ایشان پس از غسل و کفن، تشییع وحمل کردند و در مدرسه‌ای که خود در کولاب بنا کردهبود به خاک سپردند. درآرامگاه میرسید علی همدانی ده نفر از افراد خاندانش نیز آرمیده اند.

ابیات زیر از اشعار میر سید علی همدانی روی اسکناس ده سامانی این کشور آمده است:

هر که ما را یاد کرد ایزد مر او را یار باد

هر که ما را خوار کرد از عمر برخوردار باد

هر که اند راه ما خاری فکند از دشمنی

هر گلی از باغ وصلش بشکفد بی خار باد

در دو عالم نیست ما را با کسی گرد و غبار

هر که ما را رنجه دارد، راحتش بسیار باد

آرامگاه میرسیدعلی همدانی در خیابان اصلی کولاب و در باغ مصفایی قراردارد . در این مجموعه علاوه بر آثارخانه ای  بزرگ دو مجموعه دیگر هم قرار دارد که بیانگر کاوش باستان شناسان و سابقه تاریخی کولاب است.

 در کولاب و اطراف آن علاوه بر آرامگاه میر سید علی همدانی چند زیارتگاه دیگر هم وجود دارد که مشهورترین  آنها مقبره ای است منسوب به امام عسکری(ع) که متاسفانه به علت ضییق وقت و تغییری که در برنامه های پرفسور شمال او پیش آمد امکان دیدارشان میسر نشد.

از جمله مراکز دیدنی دیگر در کولاب مجموعه نمایشی وسیع و معظم آن است که چیزی از یک استادیوم فوتبال کم ندارد. و پیکره عظیم سامانی در بالا ی این مجموعه . در بازدید از این مرکز با نگهبان آن که مرد میانسلی بود آشنا شدیم که با تسلط خود به ادبیات و شعر فارسی شرمنده ام ساخت .انشاالله تعالی در مورد او و سخنانش به صورت مجزا خواهم نوشت.

بازدید از پارک غلبه و پیکره های عظیم آن که مشرف به شهر کولاب است از دیگر

برنامه های این سفر بود

 و در هنگامه برگشت هم بازدیدی مفصل از قلعه هلبوک داشتیم قلعه ای که به زیبایی بازسازی شده و نمایی بیرونی آن به خوبی عظمت حکومت ختلانیان را یادور می شد.

 در مورد این قلعه هنوز اطلاعات زیادی بدست نیاورده ام که در صورت دسترسی اضافه خواهم کرد . اما از این نکته نمی توانم عبور کنم که  متاسفانه از بالغ ده نفربومی که در مورد هلبوک پرسیدم چیزی از آن نمی دانستند و بعضی از آنها حتی به دیدن آن هم نرفته بودند.

اما چند نکته پایانی :

1-در منوی غذاخوری در کولاب با واژه لوله کباب مواجه شدم بعد از سفارش معلوم شد که همان کباب کوبیده خودمان است منتها به جای اینکه تخت شود لوله ای شکل عرضه می شود.

/ 4 نظر / 17 بازدید
دوست

سفرنامه بسیار دقیقی بود. نکته های فنی و زیبایی را اشاره کرده بودید. به یاد سفرنامه مقدسی و ناصر خسرو افتادم. اطلاعت نابی را نوشته اید. ممنون.

aliyeh

سلام طبق گفته‌های آقای مهندس احمد علی‌ هراتی نیک‌ صنایع فولاد، بزودی کارخانه‌های ذوب آهن باید درشون را ببندند زیرا دولت نرخ برق را برای کارخانه‌ها بالا برده است، و ما بهیچ وجه با آهن آلات وارد شده نمیتوانیم رقابت کنیم. ما اگر کوره‌های بهتری داشتیم بهترین آهن دنیا را میتونستیم تولید کنیم. اما متأسفانه همینطور که آقای هراتی نیک‌ گفته ما بخاطر لج کردن دولت با دنیا و تحریم‌های مختلفه، آهن را با هزینهٔ خیلی بالا تولید می‌‌کمنیم. بهترین نفت را داریم ولی‌ نمیتونیم تصفیه کنیم. بهترین سنگ آهن را هم داریم ولی‌ باید از خارج آهن بیاوریم .

بنده مولا

موفق باشید. به وبلاگ حقیر هم تشریف بیاورید. [گل]

حسین رشیدی کرم بستی

با سلام. اطلاعات جامع و کاملی بود.