سومنک پزی تاجیکان

بسم الله الرحمن الرحیم

سومنک پزی تاجیکان
سومنک از طعامهای نوروزی تاجیکان است. پیش از نوروز گندم را در طبقهای بزرگ چوبین می رویانند. تا از شیره آنها سومنک تهیه کنند . معمولاً در آخر ماه حوت و آغاز جشن های نوروزی، "کمپیران" (پیرزنان) با بکارگیری دخترکان و "کلین ها"(عروس ها) گندم را پاک کرده چندین بار می شویند و سه روز آن را نم دار می سازند. سپس وقتی گندم نیش زد روی تخته چوب و یا طبق ها بر بام خانه قرار می دهند. آب باران که به گندم خورد پس از مدت 5یا 6 روز سبز شده تدریجاً ًشیره می گیرد. سبزه گندم را سپس با کارد می برند و در ظرفی می کوبند و شیره اش را می گیرند. سپس شیره حاصله را با آرد در دیگ ریخته کمپیر آیتی از قرآن را  خوانده آتش زیر دیگ سمنو را روشن می سازد. پس از به چوش آمدن دیگ سومنک، دایره زده و رقص و پایکوبی می کنند و این سرود را دستجمعی می خوانند:

  سو منک در جوشه               ما کفچه زنیم

دیگران در خوابه                   ما دفچه زنیم
تهیه سومنک وقت زیادی گرفته و مراقبت و دقت مداومی را طلب می کند. از آنجاکه  آماده کردن این طعام چند شب و روز به طول می انجامید و برای آنکه خواب غلبه نکند دایره زنی و سرود خوانی نموده و اگر کسی خوابش می برد بر روی و ابروان او سیاهی دیگ سومنک را  می مالیدند. پس از آماده شدن سومنک ، دیگ سومنک را گشاده در ظرفها و طبقها ریخته و تقسیم می کنند.

دریافت کنندگان هم  سومنک را می چشند و می گویند:

بوی بهار است سومنک                          برار کار است سومنک

/ 4 نظر / 3 بازدید
هنرهای زیبا

سلام بزرگوار. از تارنمای زیباتون کوتاه،مختصر و مفید دیدن کردم. با سلیقه اید اما هنوزم میشه بهتر بشید. اگر وقت داشتید و سلیقتون گرفت خوشحال می شم به دست نوشته های این حقیر سری بزنید و نظر زیباتون رو ثبت کنید. ***ضمنا! یادتون نره! تو نظرسنجی هم حتما شرکت کنید.*** عزیز باشید.

سلیمان

با عرض سلام و ادب خدمت دوست عزیزم آقای دکتر اسدی . پیشاپیش عید نوروز مبارک. سمنوهای خانواده ما هم دست کمی از سمنوهای تاجیکی ندارد ، فقط انکه ما تمامی ساق و ریشه و جوانه گندم (قبل از آنکه ساق سبز شود) چرخ می کنیم. عصاره آنرا با آرد گندم در دیگ مخلوط کرده و بمدت تقریبا 16 الی 20 ساعت (بطوری که بوی خامی آرد از بین برود) می جوشانیم البته در طول این مدت چندین بار هم آب جوش به آن اضافه می کنیم لازم بذکر است در طول این مدت باید کاملاً مراقب باشیم که ته نگیرد یا سر نرود. شیرینی سمنوهایمان هم از خود ریشه گندم می باشد ولی تاجیکها و ازبکها با نبات طعم آنرا دستکاری می کنند. از اداب مهم آنهم اینست که باید در تمام مدت از زمان شستشوی گندم تا آماده شدن سمنو از چشم ناپاک بدور باشد.

دوست

سلام، تقدیم به سمنو به همه سمنو پزان: اول استادی طبخ سمنو باید داشت این چنین سنت دیرینه نکو باید داشت آن که دیگ سمنو را به روی بار نهد مستحب غسل و یا اینکه وضو باید داشت موقع ریختن آب به دیگ سمنو پاکی قلب و زبان حمد بگو باید داشت خواست چون آتش دیگ سمنو افروزد شعله ی خشم دل خویش فرو باید داشت مطبخی که سمنو طبخ درآن می گردد دور از چشم بد و حقد عدو باید داشت داخل دیگ به لطف و کرم نعمت حق گندم و ادویه ی لازم او باید داشت موقع هم زدن دیگ ز درگاه خدا حاجت و آرزویی از همه سو باید داشت در کنار سمنو قول بزرگان قدیم آب صافی و گوارا به سبو باید داشت تا پس از طبخ بنوشند به عنوان شفا حفظ آن را ز پی درد گلو باید داشت روی دیگ سمنو آبی و شمعی باید زین دو هم روشنی خصلت و خو باید داشت به ضعیفان و فقیران و مریضان جهان به دعا جانب حق دست به رو باید داشت چارده اختر تابان سمای عصمت نامشان را به زبان لفظ بگو باید داشت چونکه اینان گل بستان حقیقت هستند هر گلی عطر و صفا رنگی و بو باید داشت چونکه این نذر به زهرای نبی منصوب است حاجت و آرزوی خویش از او باید داشت نقل قول است که نوری بکند جلوه در آن زین سبب حرمت دیگ سمنو باید داشت

دوست

شعری دیگر از سمنو، ولی طنز: سمنو آی سمنو مال پای هفت سین سمنو سمنو با قند شیرینه یکی از اون هفتا سینه که دور سفره می چینه یکی از هفت سین سمنو سمنو آی سمنو مال پای هفت سین سمنو پنج زار سمنو بده به من بی خودی این قدر داد نزن این کمه بازم بده کم فروشی خیلی بده آقا دادی تو پنج زار سر به سرم خیلی نذار آقا جونم بدت نیاد بهت دادم خیلی زیاد سمنو آی سمنو مال پای هفت سین سمنو گر بچه می خواهی از خدا در پای هفت سین کم دعا تا یک شکم بزایی دو قلو سمنو آی سمنو مال پای هفت سین سمنو شب عید ما رو بگو که بی لحافیم و پتو رپتو آی رپتو آی رپتو سمنو آی سمنو مال پای هفت سین سمنو