زباله

بسم الله الرحمن الرحیم

زباله

تهیه نان در تاجیکستان هرچند سهل و ساده بوده و از صف و نوبت خبری نیست بلکه نان فروشان بسیاری التماست می کنند و می خوانندت که: مرحمت نان  تازه . اما نحوه عرضه غیر بهداشتی نانها بسیار آزاردهنده است. تحمل نانهای تاجیک آنگاه سخت تر می شود که بدانیم آنها به چانه های خمیر زباله می گویند!!

البته واژه زواله در ایران هم برای چانه نان کاربرد دارد اما به نظرم می آید که واژه زواله تداعی کننده چیز خاصی نیست ولی واژه زباله برای ما ایرانیان تداعی کننده چیزهای ناخوشایندی است . البته این تداعی برای تاجیکان وجود نخواهد داشت چرا که آنان به آنچه که ما زباله می گوئیم پرتاوه یا به روسی موسور می گویند!!

/ 4 نظر / 3 بازدید
فريبا

سلام ارزو سلاميت دارم برات . به من حتما سر بزن در صورت تمايل بهم بگو تا تبـادل لـينک بکنيم . ممنون

بهار

سلام خیلی هم آزار دهنده نیست... در برخی مناطق ایران هم , چنین تعبیری وجود دارد منتها به آن " زواله" می گویند نه " زباله" ...

دوست

سلام، شما بهتر می دانید. واژه ها وسیله ای است برای برقراری ارتباط و معانی آنها در هر جامعه ای قراردادی به قولی اعتباری است. در حوامع کوچک که عموما آنها به صورت عامیانه انتخاب می شوند، به کارکرد آنها در جوامع دیگر توجه نمی شود. در ضمن معنای واژه میوه بهشتی؛ "سیب" در زبان کره ای چه می شود. [لبخند]

هژیر تهرانی

با سلام خدمت اکه مجید عزیز امروز در تهران مشغول دیدن کانال یک تاجیکستان بودم که برنامه ای در مورد مبارزه میلیسه با قاچاق بران داشت و در آن مرتبا از اصطلاح مشروبات سپرتی نام برده میشد. ایا این کلمه ای روسی و معادل مشروب الکلیست ؟