تاکید رئیس مجلس تاجیکستان بر ضرورت تحکیم مناسبات میان تهران ودوشنبه

در دیدار استاندار همدان/ تاکید رئیس مجلس تاجیکستان بر ضرورت تحکیم مناسبات میان تهران ودوشنبه دوشنبه-ایرنا- رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان در دیدار استاندار همدان بر ضرورت تحکیم همکاری های گوناگون میان تهران و دوشنبه تاکید کرد.

 

به گزارش ایرنا به نقل از بیانیه دفتر مطبوعاتی مجلس نمایندگان تاجیکستان، شکورجان ظهور اف روز پنجشنبه گفت : میان دو کشور همه زمینه ها برای گسترش همکاری ها فراهم شده ، در این راستا بیشتر از170 سند همکاری های دوجانبه در حوزه های سیاست، اقتصاد، فرهنگ و علمی به امضا رسیده است.

بنا بر این گزارش ، رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان در دیدار با محمد ناصر نیک بخت استاندار همدان و هیات همراه ، توسعه روابط تاجیکستان و ایران در حوزه های مختلف را مورد بررسی و تبادل نظر قرار داد. 

شکورجان ظهور اف سفر محمد ناصر نیک بخت استاندار همدان را که با هدف آمادگی بیشتر دو طرف برای برگزاری هرچه با شکوهتر جشن بزرگداشت 700 سالگی میر سید علی همدانی متفکر بزرگ جهان اسلام به تاجیکستان آمده را در توسعه روابط حسنه دو کشور هم زبان مهم ارزیابی کرد. 

رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان ، تبادل تجربه در زمینه های علمی و فرهنگی بین ملت دو کشور را عامل مهمی در تحکیم مناسبات علمی و فرهنگی دو طرف دانست و تاکید کرد که نمایندگان علم و ادب ملت های ما از زمان های گذشته مکاتبه و تبادل تجربه داشته اند.

وی شهر تبریز را به عنوان وطن اختیار کردن کمال خجندی یکی از بزرگان علم و ادب تاجیک و تدفین میرسید علی همدانی در شهر کولاب تاجیکستان را دلیلی بر گفته های خود اعلام کرد . 

شکورجان ظهور اف افزود که برگزار نمودن روزهای فرهنگ استان همدان در شهر های مختلف تاجیکستان و دایر نمودن روزهای فرهنگی تاجیکستان در شهرهای ایران در روند گسترش مناسبات دو کشور مهم بوده و گامی در راستای ارتقای مناسبات فرهنگی دو کشور است. 

محمد ناصر نیک بخت نیز در این دیدار گفت : مردم تاجیک و ایران بعنوان ملتی ادبی و فرهنگی در جهان شناخته شده اند و استان همدان به عنوان کهن ترین استان ایران با تاجیکستان در تمام حوزه ها روابط خوبی دارد.

استاندار همدان تاکید نمود که همدان با بیش از دو میلیون نفر جمعیت از مرکز های اصلی علم و ادب ایران بوده و در این شهر نابغه های علمی و ادبی همچون ابوعلی سینا مدفون هستند و امسال در همدان نیز مانند تاجیکستان بزرگداشت سالگشت میر سیدعلی همدانی اعلام گردیده است. 

هیات نمایندگان استان همدان که روز یکشنبه هفته جاری به تاجیکستان سفر کرده اند ضمن سفربه استان ختلان و ملاقات با استاندار و دیگر مقامات این استان و بازدید مراکز علمی ، فرهنگی و اقتصادی در این استان و زیارت قبر میر سیدعلی همدانی با امکانات فراهم شده برای برگزاری جشن بین المللی بزرگداشت 700 سالگی میر سید علی همدانی که در مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد آشنا شدند. 

/ 0 نظر / 27 بازدید