دوشنبه گردی

بسم الله الرحمن الرحیم

دوشنبه گردی

دوشنبه پایتخت تاجیکستان جاذبه های گردشگری بسیاری دارد که برخی از آنها ناشناخته اند. از آنجا که در ایام نوروز تعداد بیشتری از گردشگران به تاجیکستان خواهند آمد چند توصیه برای دوشنبه گردی دارم.

  1)     توصیه می کنم روز اول  یک تاکسی دربست گرفته و با او قرار نمائید که برای چهار ساعت شما را بدون توقف در سطح شهر بچرخاند. تا دیدی کلی نسبت به شهردوشنبه پیدا نمائید. (حداکثر صدسامانی کرایه اوست)

  2)     بازدید از باغ استاد رودکی در میانه خیابان رودکی   که در جوار آن هیکل اسماعیل سامانی ، میدان نشان دولتی، میدان پرچم، بنای کتابخانه ملی، کاخ ملت  و بنای مجلس تاجیکستان قرار دارد را فراموش نفرمائید. بازدید از این مجموعه حداقل نصف روز زمان نیاز دارد. البته پیاده روی در خیابان رودکی هم صفای خود را دارد به ویژه بیگاهها (عصرها).

  3)     میدان هشتصدسالگی مسکو(اپرابالت) و بنای اپرا بالت و پارک آن از دیگر مراکز دیدنی تاحیکستان است که بازدید از آنجا دو سه ساعتی از وقت شما را به خود اختصاص خواهد داد.

  4)     بازدید ازموزه ملی و مردم شناسی هم حداقل سه ساعتی زمان می طلبد. البته اگر به موزه علاقه مند هستید دیدار از موزه موسیقی، خانه تورسون زاده، گالری سهراب و ... را هم می توانید در برنامه داشته باشید.

  5)     بازدید از میدان عینی بازار، میدان و ایستگاه راه آهن، صدبرگ و موزه کمال الدین بهزاد که همگی در جوار هم  قرار دارند را هم در برنامه خود داشته و برای آن نصف روز وقت را اختصاص دهید.

    6)            دیدار از باغ بوتانیک و باغ استاد عینی را هم حتماً در برنامه خود داشته باشید.

    7)            بازدید از آرامگاه هنرمندان(لوچاب) و مزار سرآسیاب هم نیازمند حداقل سه ساعت وقت است.

    8)            منطقه تفریحی و ییلاقی ورزاب و خوردن یک وعده غذا در آنجا را هم حتماً در برنامه خود قرار دهید.

  9)     اگر در برنامه سفرتان روز یک شنبه ای را در تاجیکستان هستید آن روز را به بازدید از سنتر اسماعیلیان ، کاخ باربد و پارک جزیره و مراکز تفریخی پیرامون آن اختصاص دهید.

10)            برای بازدید از شهر و قلعه حصار و منطقه شراره هم نصف روز زمان را باید اختصاص دهید.

11)     گشت در بازارهای شاه منصور، سخاوت، کاروان، سعادت، خطایی بازار، صوم ،میلان مد ومغازهای خیابان رودکی و عینی... هم حداقل دوروز از برنامه شما را پرخواهد کرد.

12)     گشتی در پارک غلبه ، احیاناً سوارشدن بر تله کابین و خوردن یک وعده خوراک تاجیکی در آشخانه های آنجا هم نیم روزی وقت می طلبد.

13)     بنای اتفاق نویسندگان، سیرک، لختک، پارک الفبا، بنای زکس به ویژه در روزهای تعطیل ،چایخانه راحت، دیوارنگاره های متعدد، مساجد قاضیات و شاه منصور، سرآسیاب و مزارمولانا یعقوب چرخی هم  از دیگر جاهای دیدنی دوشنبه هستند .

دوستان ماشین باز هم، ماشین بازار را که در روزهای جمعه ، شنبه و یک شنبه فعال است را از دست ندهند.

/ 4 نظر / 4 بازدید

و البته چلوکبابهای به قول تاجیکان بامزه آقا مصطفی در رستوران پارس !

هژیر تهرانی

با سلام ، راستی نظرتان در مورد افغان بازار چیست ؟

هژیر تهرانی

تصور می کنم در قفای خیابان ابوعلی سینا جایگیر باشد.البته مطمئن نیستم

بهار

سلام بسیار خوب توصیف نموده اید. ممنون