عجایبی از تنجستان

بسم الله الرحمن الرحیم

عجایبی از تنجستان

چند روزی است که گپی عجایب دربین مردم باصفا و تنج تاجیکستان مطرح است  و دهان به دهان می گردد. گپی که تقریباً همه روزنامه ها و هفته نامه های تاجیکستان هم طی هفته گذشته به آن پرداخته و آن را از زاویه های مختلف تحلیل کرده اند.خلاصه خبردر رسانه های مکتوب این است:

"انتقاد حاج اکبر تورجانزاده ازاقدام شورای علمای اسلامی تاجیکستان "

روحانی و شخصیت سرشناس تاجیکستان ازتبلیغات شورای علمای اسلامی و رسانه های خبری دولتی این کشور علیه خانواده خویش در مورد برگزاری مراسم عاشورای حسینی انتقاد کرد. حاج اکبر تورجانزاده شخصیت سرشناس سیاسی و دینی تاجیکستان با اشاره به موضع گیری شورای علمای اسلامی و رسانه های دولتی این کشور در قبال برگزاری مراسم عاشورای حسینی از سوی خانواده تور جانزاده افزود علت افزایش هجمه همه جانبه علیه خود وخانواده اش دفاع از ارزشهای اعتقادی جامعه مسلمان تاجیکستان و مخالفت با اقدامات اسلام ستیزی نهادهای دولتی این کشور است.تور جانزاده به سابقه برگزاری مراسم یادبود شهدای کربلا اشاره و تصریح کرد:از سالها قبل در مسجد محمدیه ناحیه وحدت شهر دوشنبه این مراسم برگزار می شود.

 اخیراشورای علمای اسلامی تاجیکستان با انتشار بیانیه ای از اقدام برادران تورجانزاده در برگزاری مراسم عزاداری عاشورا انتقاد کرد و آن را موجب اختلاف دانست.

به گزارش سایت خبری روزگار، این شورا برگزاری مراسم عاشورا را با اصول فقه حنفی مغایر دانسته و خانواده تورجانزاده را به "بدعت گذاری" متهم کرده است.

این در حالی است که حاجی اکبر تور جانزاده، روحانی سرشناس و برادر نور الدین تور جانزاده در صحبت با بی بی سی اعلام کرده از 12 سال پیش تا کنون وی و برادرانش در ایام ماه محرم از شهادت امام حسین علیه السلام صحبت می کنند و در این مدت کسی این مسئله را باعث پیدایش اختلاف در میان مردم نخوانده است.

دراین بین گزارشی شنیدم ازبخش تاجیکی صدای خراسان دوشنبه که جدای از محتوا ، واژه های بکار رفته در این گزارش هم جالب توجه بود لذا متن گفتار زیارت شاه احمدشاه از بخش تاجیکی صدای خراسان دوشنبه را پیاده کرده و تقدیم حضورتان می نمایم.

شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان روز ششم دکابر با پخش بیانیه ای از نورالدین تورجانزاده و برادرانش برای برگزاری مراسم عاشورا در مسجد محمدیه ناحیه وحدت به شدت انتقاد کرد. این شورا برگزاری مراسم عاشورا به عنوان روز یادآوری از شهادت امام حسین را با اصول فقه حنفی، مذهب اکثر مسلمانان تاجیکستان مغایر خوانده و خاندان تورجانزاده ها را به تغییر مذهب و بدعت کاری متهم کرد.

به دنبال این حاج اکبر تورجانزاده از چهره های با نفوذ مذهبی تاجیکستان گفت: برای تهمت زدن و پس زدن شان و اعتبار خاندان تورجانزاده ها از بالای "سید مکرم عبدالقادر زاده" ، رئیس شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان به دادگاه شکایت خواهد برد.

از سوی دیگر "انور ویس الدین" رئیس ناحیه وحدت که نیز در مسجد حضور داشت گفت: جهت حل قضیه به عمل آمده برای ملاقات امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان با حاجی اکبر تورجانزاده تلاش خواهد کرد.

گفتنی است روز جمعه نهم دکابر(18/9/1390) یک هیات دولتی با شمول "سید مکرم عبدالقادر زاده" رئیس شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان ، "عبدالرحیم خالق اف" رئیس کمیته دین ، "انور ویس الدین" رئیس ناحیه وحدت و نمایندگان مقامات امنیتی در مسجد محمدیه ناحیه وحدت حضور پیدا کردند.

به گفته شاهدان حادثه "سید مکرم عبدالقادر زاده" صحبت را آغاز کرده قصد داشت بیانیه شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان را که علیه خاندان تورجانزاده ها صادر شده است قرائت کند . اما نماز گزاران مسجد محمدیه با نشان اعتراض صدا بلند کرده و تکبیرگفته ، رئیس شورای علمای مرکز اسلامی را مجبور کردند که سخن را قطع کرده از مسجد بیرون شود.

 باید گفت همچین حادثه ای تا کنون در تاجیکستان اتفاق نیفتاده بودکه نماز گزاران اعتراض و بی اعتمادی خویش را نسبت به رئیس شورای علمای مرکز اسلامی آشکار به نمایش گذاشته ؛ مفتی را مجبور کنند که مسجد را ترک کند. به گفته جامعه شناسان به دلیل سکوت شورای علمای مرکز اسلامی تاجیکستان در برابر سیاست دین ستیزانه مسئولین دولت این کشور آبرو و نفوذ این شورا در میان مسلمانان تاجیک کاسته شده است.

/ 1 نظر / 9 بازدید
مرتضی اشرافی

به نام خدا با سلام و تشکر از شما آقای دکتر اسدی مطالبتان مثل همیشه برای ما دانشجویان مفید تازه و نو بود اگر امکانش باشد کمی هم درباره اعتبار خاندان تورجانزاده ها و خود شخص ایشان یعنی آقای حاج اکبر تورجانزاده مطالبی را بیان کنید تا بیشتر با وضعیت مذهبی تاجیکستان آشنا شویم باز هم از مطالب نغز و جالب شما استفاده بردیم