وزیر کشور تاجیکستان: تهدیدی علیه رئیس حزب نهضت اسلامی وجود ندارد

وزیر کشور تاجیکستان: تهدیدی علیه رئیس حزب نهضت اسلامی وجود ندارد «رمضان رحیم زاده» وزیر کشور تاجیکستان شایعات انتشار یافته علیه «محی الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی مبنی بر احتمال دستگیری یا قتل وی را رد کرد و گفت: هیچ گونه تهدیدی علیه وی به ما گزارش نشده است.

 

به گزارش رسانه های محلی ؛ رحیم زاده در یک نشست مطبوعاتی افرود: گزارش یا اطلاعاتی در مورد تهدید به جان کبیری که از پنج ماه پیش تاکنون در خارج از کشور به سر می برد به ما نرسیده است. 

محی الدین کبیری رئیس حزب نهضت اسلامی بعد از انتخابات یکم مارس سال جاری میلادی بعد از این که حزب او از دو کرسی قبلی اش در پارلمان محروم ماند به خارج رفت. وی همان موقع گفته بود که برای حضور در چند کنفرانس و همچنین درمان به خارج از کشور رفته و بار دیگر به وطن بازمی گردد.

موضوع بازگشت او همزمان با مراسم تجلیل از هیجدهمین سالگرد امضای توافقنامه صلح داغ تر شد. وی گفته بود می خواهد در کنار هموطنانش در این مراسم در تاجیکستان شرکت کند هرچند وی به مسکو رفت و در یک همایش درباره صلح تاجیکان حضور یافت ولی به دوشنبه بازنگشت.

همان زمان شورای سیاسی حزب نهضت اسلامی تاجیکستان از محی الدین کبیری خواست که بخاطر تهدید به جان وی موقتا به تاجیکستان بازنگردد. روز 22ژوئن سال جاری 'محمدعلی هییت' معاون رئیس حزب نهضت اسلامی در یک نشست خبری گفت: این درخواست آنها از رئیس حزب برپایه افزایش فشار و تهدید علیه اعضای عالیرتبه حزب و همچنین پخش نوار تهدید کننده علیه محی الدین کبیری گرفته شده است.

حزب نهضت اسلامی تنها حزب اسلامی ثبت شده در آسیای میانه است. 

رحیم زاده همچنین درمورد پیوستن «گلمراد حلیم اف» فرمانده سابق نیروهای ویژه وزارت کشور که به گروهک تروریستی و تکفیری داعش پیوست ؛ گفت که وی از نظر روحی و روانی بیمار بوده و پیش از فرارش قصد داشته اند، که او را برکنار سازند و او این را فهمیده بود. 

وزیر کشور تاجیکستان عامل اصلی روی آوردن جوانان به گروه های افراطی را دانش و آگاهی کم این افراد از اسلام و سادگی جوانان دانست و گفت که برای شناسایی این افراد یک ستاد مشترک توسط وزارت کشور، کمیته امنیت ملی و دادستان کل تاجیکستان تشکیل شده است.

وی تصریح کرد: براساس اطلاعات موثق 519 شهروند این کشور در صفوف داعش به عراق و سوریه رفته و 150 نفر از آنها کشته شده اند.


/ 2 نظر / 32 بازدید
مجتبی

با سلام و درود به شما استاد گرامی و تشکر از زحمات شما که ما را با تاجیکستان بیشتر آشنا میکنید استاد عزیز چند وقتی است که در مورد موسیقی سنتی تاجیکستان تحقیق میکنم و از آنجایی که آشنایی با خط سریلیک ندارم خیلی از واژه ها رو نمیتونم پیدا کنم خواشمندم اگر ممکن است این چند واژه رو به خط سریلیک برایم بنویسید و یا سایتی رو مرتبط به این نوع موسیقی به من معرفی کنید بی نهایت سپاسگذارم گوروغلی‌خوانی کاتا آشوله بخارچه

مجتبی

استاد عزیز انگار به سایت سر نمیزنید کسی نیست جواب بده ؟