کنفرانس چالش‌های نو در عرصه آزادی‌ رسانه‌ها در تاجیکستان

بسم الله الرحمن الرحیم

کنفرانس چالش‌های نو در عرصه آزادی‌ رسانه‌ها در تاجیکستان 


در کاخ «وحدت»دوشنبه پایتخت تاجیکستان به مناسبت روز بین المللی آزادی ، کنفرانس چالش‌های نو در عرصه آزادی‌ رسانه‌ها برگزار و آخرین وضعیت رسانه ها و مطبوعات در تاجیکستان بررسی گردید.

در این کنفرانس که نمایندگان رسانه ها، مقامات دولتی، سازمانها، روزنامه نگاران و سازمانهای بین المللی از جمله سازمان حمایت از آزادی مطبوعات و آزادی بیان و نمایندگی اتحاد اروپا در تاجیکستان حضور داشتند، دستاوردها ، مشکلات و رخدادهای مطبوعات در سال 2014 بررسی و پیشنهاداتی برای رشد آزادی‌ مطبوعات در تاجیکستان ارائه گردید.
در بخشی از برنامه این کنفرانس با تقدیر از زحمات همه دست اندرکاران مطبوعات به تنی چند از روزنامه نگاران تاجیکستان از جمله ؛ جسور عبدالله اف ،جمعه طالب ، محیا ناظم آوا ،صفر عبدالله جوایز و هدایایی اهداء گردید.
همه ساله 3 می (13 اردیبهشت ماه)به عنوان روز بین المللی‌ آزادی‌ بیان تجلیل می شود. به این مناسبت سازمان freedom house یا “خانه آزادی” همه ساله جایگاه ‌ کشورها را ‌ در مورد آزادی‌ بیان در جهان‌ نشر می نماید در فهرست نشر شده از سوی این سازمان تاجیکستان‌ در سال 2014 از میان 199 کشور جهان جایگاه 179 را کسب کرده است و از این رو به عنوان کشور غیر آزاد در عرصه آزادی بیان معرفی شده است. نشاند. در این ردهبندی‌ قرقیزستان جایگاه 148 ، قزاقستان جایگاه 185 و اوزبکستان‌ و ترکمنستان‌ جایگاه 197 و 198 را گرفته و آخرین جایگاه نیز از آن کره شمالی است.
به این مناسبت و کسب این جایگاه خبرگزاری آزادگان تاجیکستان امروز 13-2-1394 از سه صاحب نظر تاجیک پرسیده است که کی نمی خواهد، آزادی‌ بیان در تاجیکستان رشد کند؟ نورالدین قرشبایف جواب داده است کسی، که ارجحیت قانون در جامعه‌را نمی خواهد و در جای کار و زندگیش‌ و حتی در وقت فراغتش‌ نمی خواهد در چارچوب قانون عمل کند، منصب دارانی که صلاحیت آن منصب را ندارند و بیم از دست دادن منصب را دارند مانع از رشد آزادی بیان هستند.
خورشید عطاالله در پاسخ به سوال خبرگزاری آزادگان گفته است هر کس که گمان دارد به برکت آزادی بیان رسوا خواهد شد از آزادی بیان ترسیده و حتماً می کوشد تا به سهم خود برای محدود کردن آزادی عمل کند. چرا که با محدودیت آزادی‌ بیان، او پیش از همه خود‌را می پوشاند.
رهنورد، سردبیر مجله “نگاه” نیز گفته است ؛ رشد آزادی‌ بیان‌را آنهایی نمی خواهند‌، که رفتارشان‌، کردارشان و وجدانشان‌ پاک نیست.
همچنین به این مناسبت خبرگزاری فرژ مقاله ای تفصیلی به قلم خورشید عطاالله درج کرده است .
نویسنده در این مقاله از ضعف قانون حمایت از خبرنگاران گفته و از دادگاههایی که برای روزنامه نگاران برگزار شده است.و این مساله و مشخص نبودن وضعیت ضرر معنوی که ممکن است از ناحیه روزنامه نگاران به شخص و یا سازمانی وارد شود به گونه ای است که خبرنگاران و سردبیران را دچار درد و وهم کرده است.

خورشید عطاالله مشکل اساسی دیگر مشخص نبودن اشخاص حقیقی و حقوقیست از اینرو هر کسی می تواند شکایت کند که من مقامی رسمی نیستم چرا عکسم را چاپ کردید.
و از همه مشکلات مهمتربحث جوابیه ها و ماده قانونیست که مطبوعات را مجبور ساخته است جوابیه را در اولین شماره چاپ کند در حالیکه قبلاً این فرصت بیشتر بود.
این نویسنده به وضعیت اقتصادی روزنامه نگاران هم اشاره کرده و می نویسد:
امروز با فرا رسیدن بحران اقتصادی، برخی از روزنامه نگاران به خاطر «خوار» نشدن در چشم مقامات، چشم خود را بر روی برخی مسائل بسته اند. از این روی آزادی‌ مطبوعات در تاجیکستان به یک افسانه بدل شده‌است. و به تعبیر تاجیکی « به مرده ای، که بروقت فاتحه‌اش را‌ خوانده اند، گریستن هم دشوار است!»


/ 0 نظر / 32 بازدید