نماز عید فطر در تاجیکستان

بسم الله الرحمن الرحیم

رئیس مجلس ملی تاجیکستان :

اگر این کتاب الهی، آسمانی(قرآن) نمی‌بود، وای بر حال ما و شما می‌شد.

محمدسعید عبیدالله‌اف، رئیس مجلس ملی و شهردار دوشنبه، ضمن سخنرانی در حضور نمازگزاران عیدسعید فطر در مسجد امام ترمذی شهر دوشنبه ( جامع قاضیات – بزرگترین مسجد تاجیکستان) مطرح کرد که اگر این کتاب الهی، آسمانی(قرآن) نمی‌بود، وای بر حال ما و شما می‌شد.

ایشان اضمن بیان این نکته که دولت تاجیکستان در زمینه آزادی عقیده هیچ محدودیتی ایجاد نکرده است، افزود که "به جز خداوند هیچ کس نمی‌تواند" آزادی شهروندان را محدود سازد. به گفته آقای عبیدالله‌اف، مفهوم حقوق بنیادی به معنی “بعد از خدای تعالی بالا ایستادن قانون است، نه یگان چیز دیگر.”

رئیس مجلس ملی تاجیکستان ضمن ستایش از قرآن گفت: “اگر این کتاب الهی، آسمانی نمی‌بود، وای بر حال ما و شما می‌شد. ما چه کار می‌کردیم؟ قرآن کریم معّین کرده است که با که ازدواج کنیم، چه طور زندگی کنیم، چه طور فرموده‌های خدا را بجا آوریم.”

در ادامه‌سخنرانی خود محمدسعید عبیدالله‌اف مسلمانان را به شکرگزاری از استقلال تاجیکستان دعوت کرد و اظهار داشت که طبق ماده ۸ قانون اساسی تاجیکستان، "ما همه آزاد هستیم."

وی با اشاره‌ به کتاب مقدس مسلمانان، گفت که خداوند نیز مردم را به تحمل‌پذیری دعوت می‌کند. وی گفت: “به جز زنده کردن مُرده که قدرت الهیست، بنده مؤمن می‌تواند همه کارها را انجام دهد.”

آقای عبیدالله‌اف همچنین به موضوع تربیت فرزندان که در یک سال اخیر از موضوعات بحث برنگیز در تاجیکستان است، روی آورد. وی گفت که یکی از طلبات خداوند نیز به تعلیم و آموزش هر یک مسلمان بستگی دارد.

آقای عبیدالله‌اف افزود: “یگانه وسیله رسیدن تاجیکستان به سطح کشورهای پیشرفته سخن نیست، عمل است. اگر ما حالا به تربیت و تعلیم فرزندان توجه جدی نکنیم، از جریان وقت تیزگذر عقب می‌مانیم. آموزش فنون دقیق، تکنولوژیهای اطلاعاتی، آموزش زبانهای انگلیسی، روسی و چینی ضروریست.”

در پایان سخنرانی خود، محمدسعید عبیدالله‌اف از همگان دعوت کرد که “کجرویها و سخن رانیهای غرضناک” را باور نکنند.

وی دوباره تأکید کرد که هیچ کسی در تاجیکستان از آزادی اعتقاد فردی مانع نشده است: “هر یک بنده آزاد است و آزادانه چه قدری ذکر خدا را می‌کند، مرحمت، کردن گیرد.”

این در حالیست که مأموران پلیس صبح روز چهارشنبه ۳۱ اوت از ورود نوجوانان به مسجد برای ادای نماز عید جلوگیری می‌کردند. آنها ادعا داشتند که طبق مقررات قانون در باره مسئولیت والدین حضور نوجوانان زیر ۱۸ ساله در مسجد ممنوع است.

چون پلیس از ورود کودکان به مسجد مانع شد، آنها در ته خانه (زیر زمین) مسجد نماز خواندند.

طرح این قانون به ابتکار امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاچیکستان، در سال جاری تهیه شده و بعد از “محاکمه عمومی‌خلقی (مردمی)” از سوی پارلمان تاجیکستان تصویب شد. منتقدان این قانون می‌گویند که هدف اصلی آن منع حضور نوجوانان در مساجد است.

تصویب این قانون از سوی چهره‌های سرشناس مذهبی تاجیکستان و سازمانهای حقوق بشر و سازمانهای مذهبی برخی از کشورهای اسلامی مورد انتقاد قرار گرفته است.

ولی به اعتقاد مقامات تاجیک، این قانون شرایط بهتری برای تربیت و تعلیم فرزندان را فراهم می‌سازد.

این در حالیست که در چند سال اخیر موضوع مداخله دولت در امور مذهبی به موضوع داغی در جامعه تاجیکستان تبدیل شده است.

منع پوشش لباس اسلامی، جلوگیری از حضور زنان، نوجوانان و کودکان در مسجد، تأیید صلاحیت امام-خطیبان مساجد و تعیین فهرست خطبه‌ها برای امام-خطیبان، “شکار” ریش‌داران از سوی مأموران پلیس از جمله چنین محدودیتها ارزیابی می‌شوند.

به نقل از  سایت فارسی بی بی سی

/ 4 نظر / 5 بازدید
دوست

سلام؛ تمام این محدودیتها مطابق همان آزادی است که بیان شد. کتاب خدا، تا جایی محترم است که قدرتمندان و حاکمان به خطر نیافتند

هوشنگ جعفری

جناب آقای اسدی سلام و امیدوارم خوب باشید عید سعید فطر بر شما تبریک می گویم. از مطالب شما استفاده می نماییم و لطفاً بر این کار نیکو اهتمام بورزید. خدا یاورتان باشد

هژیر تهرانی

اکه مجید عزیزم سلام ، با کمی تاخیر عید سعید فطر را به شما برادر گرامی تبریک گفته و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما را از درگاه خداوند می نمایم. این روزها بد جوری دلم گرفته است چرا که همه هماهنگیها را به منظور امدن به دوشنبه در دوام جشنهای استقلالیت تاجیکستان انجام داده بودم که پیش آمدن یک سفر کاری به اتریش و آلمان در آخر همین هفته مانند خروسی بی محل تمام رشته ها را پنبه و برنامه هایم را ویران کرد ! امیدوارم توفیق سفر در مهرماه نصیبم شود. با تشکر از مطالب مفیدتان نغز باشید

سید محمد غضنفری

محمدسعید عبیدالله‌اف، است نه سید