تنها مدرسه اسلامی در تاجیکستان در آستانه تعطیلی

تنها مدرسه اسلامی در تاجیکستان در آستانه تعطیلی دوشنبه - ایرنا- خبرگزاری تاجیکستان اعلام کرد: تنها مدرسه اسلامی این کشور و نخستین مدرسه اسلامی رسمی در کشورهای اتحاد دولت های مشترک المنافع در آستانه تعطیلی قرار دارد.

 

به گزارش ایرنا، خبرگزاری تاج نیوز تاجیکستان در مطلبی نوشت که با کاهش تعداد دانش آموزان تنها مدرسه اسلامی وابسته به دانشکده اسلامی تاجیکستان از یک هزار و 400 تن به 60 تن، عملاً این مدرسه تعطیل شده است. 

بر اساس این گزارش، مسوولان دلیل اصلی این کاهش را در اختیار نداشتن ساختمان اعلام کرده اند. ساختمان فعلی این مدرسه مورد مناقشه و اختلاف بوده و مسوولان تصمیم دارند این ساختمان را تحویل وزارت معارف و علم تاجیکستان بدهند.

این ساختمان پیش از این، محل سابق دانشگاه مشترک تاجیکستان و آمریکا 'صدر' بوده است. 

تاج نیوز نوشته است که ناظران می گویند مشکل فرا تر از بحث بنا است و در مدرسه اسلامی می گویند، که چندی پیش یک گروه از نهاد های مسوول حکومتی اعلام کرده اند که فعالیت این موسسه آموزشی قطع خواهد شد.

مدرسه اسلامی سال 2009 میلادی با دستور حکومت تاجیکستان در نزد دانشکده اسلامی تاسیس یافته بود که در آن حدود یک هزار و 400 نفر تحصیل می کردند. این در حالی است ، که سال 2014 اجازه فعالیت مدرسه تا سال 2019 تمدید شده بود. 

این مدرسه، نخستین مدرسه اسلامی رسمی در کشورهای اتحاد دولت های مشترک المنافع است.

/ 0 نظر / 32 بازدید