وظیفه رایزنان فرهنگی

بسم الله الرحمن الرحیم

وظیفه رایزنان فرهنگی

در پی درج انتقاد یکی از مدیران حوزه علمیه قم از رایزنان فرهنگی که در روزنامه کیهان مورخ 14/8/1390 با مضمون زیر درج شده است:

"در سفرهایی که به کشورهای مختلف داشتم متوجه شدم که متاسفانه برخی از رایزنان فرهنگی به وظایف خود عمل نمی‌کنند. "

سایت خبری انصار حزب الله (یالثارات) امروز شنبه  21/9/1390 مطلب زیر را در این ارتباط منتشر ساخته است.

* اتفاقا این عزیزان بهترین عملکرد را دارند!جهت اطلاع گوشه‌ای از عملکرد این عزیزان در خارج از کشور به شرح زیر می‌باشد: 

۱- گرفتن سر وقت حقوق به یورو

۲- خرید خودروهایی مطابق شئونات یک رایزن جهت حفظ آبروی جمهوری اسلامی در طول اقامت در خارج (حداقل ۵۰میلیون به بالا!) 

۳- اجاره کردن خانه‌هایی جهت سکونت در بهترین مناطق دیپلمات‌نشین جهت پاسداری از وجهه نظام. 

۴- حضور مرتب در مراکز خرید به همراه منزل و بچه‌ها به صورت هفتگی که خود بهترین روش جهت معرفی ایران به عنوان یک مملکت پولدار و مرفه است! (این عزیزان در موقع خرید چنان چشمان فروشندگان را خیره می‌کنند که آنها زیر لب به هم می‌گویند: هی این ایرانی‌ها چقدر پولدارند!) 

۵- حضور در ضیافت‌های شام و ناهار سایر سفارتخانه‌ها و رایزنی‌ها و البته برپایی مداوم ضیافت شام و ناهاردر محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی جهت تالیف قلوب سایر دیپلماتها!

۶- خرید سوغات در مواقع بازگشت به وطن که خود نمونه‌ای از مبادلات بین فرهنگی محسوب می‌شود!

/ 6 نظر / 4 بازدید
amini

سلام/ طنز هوشمندانه ای است <....> / سپاس

مرتضی اشرافی

سلام این ها درست اما ای کاش از کم کاری و بی هدفی ایشان در کشور غربت هم چیزی میگفتید؟ از اینکه ارزش ایرانیان در مقابل ایشان که خود ایرانی نیز هستند تا چه حد ژایین است؟ از اینکه به جای ترویج ادبیات شیرین فارسی چه چیز تلخی را ترویج می کنند؟ از اینکه به جای کتابخانه و مجله چی چیزی به کشور هدف هدیه می دند؟ از اینکه کار فرهنگ را به چند یورو می فروشند و بی ارزشی های فرهنگی را به چند یورو می خرند؟ از اینکه میزان اثرگذاریشان در مقابل اثرژذیریشان از کشور هدف به چه میزان بوده است؟ از اینکه در طی چند دهه ای که از انقلاب اسلامی ایران گذشته است چند مورد مثبت به غیر از ریخت و ژاش های سیاسی برای ایران اسلامی به ارمغان آورده اند؟؟؟ آری برادر بی هدفی نبود انگیزه کار ارائه گزارشاتن ظاهری از عملکرد های ناکرده خود و بد تر از همه ترویج آنچه از اصل انقلاب اسلامی و ملت شریف ایران به دور است در سرزمین های دیگر و.... ارمغان رایزنان فرهنگی و بعضا دیژلمات های ما در کشور های هدف بوده است.....

یکی از دوستان ساکن دوشنبه

حرف راست جواب ندارد ولی ای کاش می گفتی دیپلماتها چون بیشتر سفارتیها این طور هستند.

دوست

سلام؛ ظاهرا فقط درد دل آن مدیر حوزه علمیه نبوده است.

علی اکبر رحمن دوست

با سلام.. دروغ بستن به مسلمانان گناه بزرگی است که به درستی خداوند به آن رسیدگی می کند . امید وارم همه از تهمت به دور باشیم.

جواد عابد خراساني

با سلام و عرض ادب. البته بنده چند وقتي بود كه قصد نگاشتن مقاله‌اي يا درددل‌نامه‌اي در اين باره بودم اما كتاب در دست تاليف تاجيكستان اين روزها واقعا اجازه هيچ كاري را به من نميدهد. قبل از عيد قربان براي ديدار با آقاي دكتر اردوش كه گويا رايزن فرهنگي هستند، عازم دفتر كار ايشان شدم. همراه با 600 صفحه پرينت كتاب تاجيكستان كه نظر داشتم به رويت ايشان رسانده و نظرات آقاي دكتر را در بابت تاليف كتاب مرقوم نموده و از آن بهره برداري نماييم. حضرت دربان دم در فرمودند: آقاي دكتر فقط جمعه ها از ساعت 9 الي 11 ارباب رجوع مي‌پذيرند. فرمودم: پرواز مشهد روز پنج شنبه است. سري تكان دادند و سكوت. در نهايت به ديدار آقاي معاون رضايت دادم.