ایران به روند تکمیل تونل انزاب تاجیکستان سرعت داد

ایران به روند تکمیل تونل انزاب تاجیکستان سرعت داد دوشنبه - ایرنا - وزارت حمل و نقل تاجیکستان اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران عملیات تکمیل و رفع نواقص پرو‍ژه تونل استقلال (انزاب) تاجیکستان را سرعت داده است.

 

به گزارش ایرنا ، براساس گزارش روز سه شنبه این وزارتخانه ، به دنبال تاکید 'حمید چیت چیان' وزیر نیروی ایران در سفر اخیرش به دوشنبه - پایتخت تاجیکستان- برای تکمیل تونل استقلال، شرکت ایرانی صابر، عملیات تکمیل این تونل که بخش مرکزی و شمال تاجیکستان را به هم متصل می کند، با سرعت بیشتری انجام می دهد.

بر همین اساس، به منظور تسهیل در انجام عملیات تکمیلی از روز جاری (سه شنبه) تردد خودروها تا اطلاع ثانوی از ساعت 6 تا 22 از این تونل ممنوع شده است.

به گزارش این وزارتخانه ؛ براساس برنامه ریزی انجام شده قرار است تکمیل این تونل مهم و راهبردی تا پایان سال جاری به پایان برسد.

'حجت الله فغانی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان نیز اخیرا در گفت وگو با خبرنگاران گفته بود که با تامین اعتبار، تجهیز کارگاه و استقرار مدیران و متخصصان و با هماهنگی و همکاری مسئولین تاجیکستان مراحل تکمیل و رفع نواقص این تونل تا پایان سال جاری میلادی به انجام خواهد رسید. 

تونل استقلال (انزاب) در سال 2006 (1385) به دست شرکت ایرانی درحالی توسط رئیس جمهوری وقت به بهره برداری رسید که همچنان نیاز به عملیات تکمیلی داشت.

این تونل علاوه بر ایجاد مسیر دسترسی دایمی در تابستان و زمستان مسیر جاده 'دوشنبه' به 'خجند' را حدود 60 کیلومتر کوتاه و مسیر شمال و جنوب تاجیکستان را به هم متصل می کند.

قرارداد حفاری این تونل در سال 2003 میلادی بین وزارت حمل و نقل تاجیکستان و شرکت صابر از ایران به ارزش 39 میلیون دلار به امضا رسید.

این تونل که پنج هزار و 200 متر به همراه تونل جانبی تهویه آن مجموعا 10 کیلومتر و 400 متر طول دارد از مهمترین پروژه های ایران در تاجیکستان است. 

این تونل در 72 کیلومتری شمال دوشنبه پایتخت تاجیکستان، از کوه های بلند 'فان' می گذرد و این شهر را به استان سغد در شمال این کشور و مرکز آن شهر تاریخی خجند پیوند می دهد.

/ 0 نظر / 30 بازدید