مصاحبه باپرفسور سعیداف رئیس محترم دانشگاه ملی تاجیکستان

آقای پرفسور  سعیداف خدمت شما عرض سلام و ارادت دارم و از اینکه در یک روز تعطیل ( یک شنبه ) برای ما این فرصت را ایجاد کردید تا دانشگاه ملی را بهتر بشناسیم سپاسگزارم . لطفاً در مورد تاریخچه دانشگاه ملی تاجیکستان و اینکه تا الان چه مراحلی را طی کرده است توضیح بفرمائید.

*دانشگاه ملی تاجیکستان در سال 1948  بعداز جنگ دوم جهانی تاسیس شده و دوسال قبل جشن با شکوه  60 سالگی دانشگاه در دوشنبه برگزار شده است. اکثر اساتیداولیه دانشگاه که از عالمان برجسته بودند در دهه­های 40 و50 میلادی ، در سالهای جنگ به دوشنبه آمده و با خود دست خطها و کتابهای نادری را هم آوردندو به کتابخانه دانشگاه سپرده که همچنان در کتابخانه دانشگاه نگهداری و استفاده می­شود.

دانشگاه ملی تاجیکستان پس از بیش از شصت سال موجودیت و فعالیت خود امروزه بسیار توسعه و رشدو نمو یافته و به یک مرکز بزرگ علمی تعلیمی برای تاجیکستان عزیز و کشورهای پیرامونی تبدیل شده است به گونه ای که هم اکنون دانشجویان از 16 کشور در این دانشگاه در حال فعالیت­های علمی و آموزشی هستند.

امروزه منزلت و مقام دانشگاه ملی از تاجیکستان فراتر رفته و در سطح منطقه شناخته شده است و ما امید داریم که در آینده نزدیک دانشگاهی جهانی شود.

در حال حاضر این دانشگاه دارای 15 فکولته ( دانشکده ) است از جمله فکولته­های : فلسفه، حقوق شناسی، تاریخ، زبانهای شرقی ، زبان و ادبیات تاجیک ، روزنامه نگاری، طبیعیات (فیزیک) ، کیمیا (شیمی) ، کوه شناسی ، بیولوژی ، اقتصاد و اداره، مالیه و قرض ، حسابداری و...

هر فکولته یا دانشکده هم بین 4 تا 8 شعبه و هر شعبه هم بین یک تا 5 گروه علمی دارد.

آقای دکتر سعیداف لطفاً در مورد مقاطع تحصیلی دانشگاه ملی تاجیکستان هم توضیح دهید.

*در دانشگاه ملی تاجیکستان ما هم دانشجوی لیسانس هم فوق لیسانس و هم دکترا داریم  . علاوه بر این ما متخصص هم تربیت می­کنیم . و در همه مقاطع به ویژه اسپرانتوری و متخصص از کشورهای دور و نزدیک دانشجو داریم و در همه مقاطع دانشجویان به دو صورت حضوری و غیر حضوری مشغول به تحصیل هستند.

لطفاً در مورد تعداد دانشجویان هم توضیح بفرمائید.

*از آنجا که مستمراً تعدادی به عنوان دانشجو وارد دانشگاه ملی تاجیکستان شده و گروهی فارغ التحصیل می گردند آمار دقیق نمی­توانم ارائه کنم ولی در حال حاضر بیش از 18000 نفردانشجو در دانشگاه ملی تاجیکستان مشغول به تحصیل هستند که 11000 نفر آنها حضوری و مابقی غیر حضوری هستند.

البته ما در پی کاهش تعداد دانشجو هستیم تا سرانه فضاهای آموزشی به تعداد دانشجویان ارتقاء یافته و کیفیت آموزشی هم ارتقا پیدا کند. و ازدو سال پیش هر سال نسبت به سال قبل بیش از 800 نفر کمتر دانشجو گرفته­ایم و این به استناد تفاهم نامه ای است که ما با وزارت معارف تاجیکستان داریم و به آن پایبند بوده و تلاش داریم با افتتاح چهار بنای جدید در سال جاری سرانه فضاهای آموزشی به تعداد دانشجویان را به هفت تا هشت متر مربع برای هر دانشجو برسانیم.

در مورد دانشجویان دیگر کشورها به ویژه دانشجویان ایرانی هم توضیح بفرمائید. 

*در دانشگاه ملی تاجیکستان دانشجویان از 16 کشور از جمله ایران در مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری تحصیل و تحقیق می­کنند . تعداد دانشجویان ایرانی نسبت به سایر ملیتها بیشتر بوده و به همین خاطر محفل و جمعیت دانشجویان ایرانی را داشته و با آنها رابطه خوبی هم داریم . در ضمن ما با بیش از 29 موسسه تحصیلات عالی( دانشگاه) جمهوری اسلامی ایران تفاهم نامه داریم که بیشترین تعداد تفاهم نامه آموزشی با یک کشور دیگر است و پس از ایران روسیه است . البته ما با موسسات تحصیلات عالی در کشورهای امریکا ، اروپا، ترکیه، قزاقستان، قرقیزستان و.. هم تفاهم نامه های بسیاری داریم . و در یک جمعبندی می توانم بگویم که با بیش از 80 دانشگاه در سایر کشورها تفاهم نامه داریم.

آقای دکتر سعید اف اشاره ای هم به تعداد اعضای هیات علمی دانشگاه داشته باشید.

*در دانشگاه ملی ما از خدمات علمی  1224 استاد بهره مندیم که از این تعداد بیش از 960 نفر کارمند دانشگاه بوده و مابقی مدعو هستند. از اساتید دانشگاه ملی تاجیکستان بیش از 150 نفر پرفسور و نزدیک به 450 نفر هم نامزد علم هستند .

به واسطه فعالیت و تلاش این اساتید ما امسال بیش از 210 نفر اسپرانتو ( دانش پژوه ) داریم که  در حال تنظیم رساله ها و سپردن امتحانهای خود هستند و در سال گذشته بیش از 50 نفر از رساله خود دفاع نموده و در چهار ماهه اول سال جاری هم 37 نفر دفاع داشته اند.

در دانشگاه 8 شورای دفاع داریم و سه شورای دیگر هم به وک روسیه پیشنهاد کرده ایم که یکی از آنها تائید شده و بزودی کار خود را شروع می­کند و سپس آن دو را پیگیری خواهیم کرد.

با این توان علمی پیش بینی می­شود که بیش از 70 نفر در سال جاری از رساله­های دکتری و نامزد علمی خود دفاع کنند .

جناب سعید اف با توجه به توضیحاتی که در مورد فضای آموزشی و اساتید دانشگاه دادید چه جایگاهی را برای دانشگاه ملی تاجیکستان نسبت به سایر دانشگاههای تاجیکستان قائل هستید.

*از نظر سرانه فضا ، اساتید و تعداد تالیفات علمی که در این دانشگاه هرساله به چاپ می­رسد در تاجیکستان رتبه اول را داریم .

در ضمن دانشگاه پژوهشگاه علمی تحقیقاتی هم دارد که در آنجا بیش از 90 نفر از عالمان برجسته در شش شعبه علمی مشغول به فعالیت های علمی هستند.

کتابخانه دانشگاه ملی تاجیکستان هم خیلی غنی است و بالغ بر یک میلیارد جلد کتاب دارد و در نظر داریم امسال بیش از 25 هزار جلد کتاب جدید خریداری نمائیم . علاوه بر این ما کتابهای درسی مورد نیاز خود و سایر دانشگاهها ی تاجیکستان را در چاپخانه دانشگاه چاپ می کنیم . البته چاپ کتابهای الکترونیکی را هم آغاز کرده­ایم تا کتابها بیشتر منتشر شده و با قیمت کمتری بدست دانشجویان برسد.

 همچنین دانشگاه ملی تاجیکستان بالغ بر1200 دستگاه فعال رایانه دارد که بیش از 760 داستگاه از آنها به اینترنت پر سرعت وصل است  .

آقای سعیداف در مورد خوابگاههای دانشگاه هم توضیح بفرمائید.

*دانشگاه در مجموع 7 خوابگاه با ظرفیت بیش از 3000 نفر داردکه علاوه بر دانشجویان دانشگاه ملی بعضاً دانشجویان سایر دانشگاهها به ویژه در مقطع دکترا و اسپرانتوری هم از آنها استفاده می­کنند. و جدای از این برای دانشجویان غیر حضوری هم که برای مراودات علمی ناچار به اقامت کوتاه مدت هم هستند مهمانخانه داریم و از آنها در قبال دریافت هزینه پذیرایی می­کنیم.

آقای دکتر سعید اف چشم انداز دانشگاه ملی تاجیکستان را چگونه می بینید.

*ما امسال توانسته­ایم 12 اختصاص ( رشته) جدید را جایگزین رشته هایی بکنیم که ضرورت خود را از دست داده و طالبی نداشتند. رشته هایی همچون مارکتینگ ( بازار شناسی ) که تاجیکستان و سایر کشورهای منطقه به آنها نیاز دارند و در نظر داریم که این حرکت را در سالهای آتی ادامه داده و رشته های نانو را هم راه اندازی نمائیم.

این دانشگاه از نظر من دورنمای خوب و ایده­آلی داشته و آینده آن خیلی خوب و امید بخش است و تلاش می­کنیم با ایجاد رشته­های جدید مورد نیاز کشور خودمان ، منطقه آسیا و سطح بین الملل به عنوان یک دانشگاه جهانی و بین المللی شناخته شده و به جای 16 کشور از 80 کشور دنیا پذیرش دانشجو داشته باشیم.

با تشکر از حسن خلق و مدیریت و همچنین از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

*ما خدمتگزار بوده و به همین خاطر اینجا هستیم . سلام و تشکر من را به همه دوستان ایرانی که دانشگاه ملی تاجیکستان را برای فعالیت های تحصیلی و علمی خود برگزیده اند برسانید.

/ 2 نظر / 14 بازدید
نرگس

سلام. ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما اگر ممکنه آدرس ایمیلتون رو می خوام برای اینکه بتونم درباره رشته تحصیلیتون (فلسفه فرهنگ) بیشتر بدونم. ممنون می شم با ایمیلی که خدمتتون دادم با من تماس بگیرید. البته نیاز فوری به سوال با شما دارم. متشکرم.

الهه

با سلام خدمت شما و استاد بزرگ پرفسور سعیداف من دانشجوی ایشان و ارادتمند ایشان هستم ممنون از شما بابت مصاحبه با جنابعالی بسیار خوشحال شدم