سوگواران امام حسین (ع) در تاجیکستان

بسم الله الرحمن الرحیم

سوگواران امام حسین (ع)  در تاجیکستان

سبزترین عاشقانه را
با گل‌افشان سرشک،
سوگواران حسین می‌خوانند. «دارا نجات – شاعر تاجیک»

تاجیکان محرم را ماه  صلح، توبه و طلب مغفرت می دانند. آنها معتقدند که در این ماه رویدادهای تاریخی مهمی به وقوع پیوسته است ازجمله: پذیرفته شدن توبه حضرت آدم (ع)، آفرینش عرش، کرسی، آسمان، زمین، ماه، خورشید و ستارگان، بهشت، تولد حضرت ابراهیم (ع) و نجات آن حضرت از آتش نمرود . بر اساس باور بسیاری از تاجیکان، رهایی حضرت موسی (ع) و پیروانش از بردگی و غلامی فرعون، لنگر انداختن کشتی نوح (ع) بر کوه جودی، پادشاهی حضرت سلیمان (ع) و نجات حضرت یونس (ع) از شکم ماهی  هم از جمله رویدادهای روز عاشورا است.

 تاجیکان شهادت امام حسین (ع) فرزند بی بی فاطمه و علی (ع)، نوه و نور چشم حضرت محمد (ص) را یکی از غم انگیزترین رویدادها در تاریخ اسلام دانسته  واین روز را  روز پیروزی خون برشمشیر می دانند.

این محبان اهل بیت که رنگین کمان را «کمان حسن و حسین» می نامند. در ماه محرم در عزای نوه پیامبر (ص) به سوگ می‌نشینند و به یاد تشنگان کربلا دعا و فاتحه می‌خوانند. در برخی از مناطق تاجیکستان در ایام محرم آیین‌های ویژه‌ای از جمله کربلاخوانی برگزار می‌شود. روحانیون از جمله ائمه جماعات و خطبای مساجد تاجیکستان در خطبه‌های جمعه منتهی به عاشورای حسینی به ذکر مناقب اهل بیت (س) پرداخته و برای شهادت آن حضرت مرثیه‌خوانی کرده و دعا می‌کنند و برخی از علما و تاجیک‌های متدین، دهه اول محرم را به یاد تشنگی و گرسنگی یاران امام حسین(ع) در صحرای کربلا روزه می‌گیرند.

/ 3 نظر / 49 بازدید
...

سلام ، این ایام را تسلیت میگویم التماس دعا

بهار

سلام با این که تاجیکان, اهل تسنن هستند اما بسیاری شان ارادت زیادی به امام حسین(ع) دارند. از این حیث, تفاوت زیادی با اهل تسنن ایران دارند!