یک اندیشمند دیگر تاجیک عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران شد

یک اندیشمند دیگر تاجیک عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران شد دوشنبه – ایرنا - 'صفر عبدالله '، دانشمند تاجیک مقیم قزاقستان از میان دهها نامزد و شخصیت صاحب نام ، عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران شد .

 

به گزارش خبرنگار ایرنا از دوشنبه ، پیش از صفر عبدالله سه شخصیت علمی دیگر تاجیکستان ، همچون مرحوم «محمدجان شکوری» مرحوم «عبدالقادر منیازاف» و «دادخدا سیدمنیف» عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی بودند. 

عضویت صفر عبدالله در فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران بازتاب گسترده ای در رسانه های تاجیکستان داشته است.

خبرگزاری آزادگان از صفر عبدالله به عنوان یکی از شخصیت های کم نظیری یاد کرده است که در بخش های گوناگون تاجیکستان خدمت می کند.

او پروفسور دانشگاه زبان های جهان و روابط بین الملل ابیلیخانی قزاقستان، بنیادگزار و سردبیر فصلنامه «ایران نامه » به زبان روسی و همچنین مدیر و سردبیر نشریات «کتابخانه آلجس» بوده و بهترین نمونه های ادبیات جهان را در این نشریات به چاپ رسانده است.

صفر عبدالله مولف، ده ها اثر علمی و ادبی به زبانهای روسی و فارسی است و چندی پیش، انجمن مردم قزاقستان به رهبری نورسلطان نظربایف رئیس جمهور این کشور ، به خاطر سهم بزرگش در رشد فرهنگ و تحکیم دوستی و رفاقت میان مردم ، از وی با نشان طلای “وحدت” قدردانی کرد. 

/ 0 نظر / 28 بازدید