امام خمینی(ره) توانست عزت نفس و اعتماد ایرانیان را بازگرداند

امام خمینی(ره) توانست عزت نفس و اعتماد ایرانیان را بازگرداند دوشنبه - ایرنا - «شاه نظرشاه عصمت الله»استاد دانشگاه و مسئول گروه جامعه شناسی آکادمی علوم تاجیکستان ؛ حضرت امام خمینی (ره) را شخصیتی تاریخی و ماندگار در عرصه های مختلف توصیف کرد و گفت: امام خمینی (ره) توانست عزت نفس ؛ اعتماد و خودباوری ایرانیان را بازگرداند.

 

این استاد دانشگاه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت: من در دوران اتحاد جماهیر شوروی با فضای اجتماعی ایران دوران پهلوی آشنا شده و در جریان قیام مردم و رهبری امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی قرار گرفته و خبرها را پیگیری می کردم تا اینکه فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و در پی آن استقلال تاجیکستان باعث شد که رفت وآمدها بین ایران و تاجیکستان برقرار شود. 

«شاه عصمت الله» با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت؛ افزود: در ابتدای استقلال تاجیکستان جوانان زیادی برای تحصیل به ایران رفته و تبادلات علمی بسیاری صورت گرفت. کارشناسان و صاحبنظران درباره پیشرفت های ایران مقاله ها و کتاب های متعدد نوشته و جامعه ای که قریب هفتاد سال از جامعه هم خون و هم فرهنگ خود دور افتاده بود همدیگر را یافتند و این برای تاجیکستان و تاجیکان مایه افتخار بود که پیشرفت های ایران را می دیدند.

این استاد دانشگاه ؛ امام خمینی (ره) را شخصیتی چندبعدی معرفی کرده و گفت: امام خمینی (ره) تنها یک عالم دینی نبود او علاوه بر اینکه تاثیرات عمیق دینی در جامعه ایران و حتی جهان ایجاد کرد توانست به عنوان یک عالم و رهبر اجتماعی، سیاست دنیوی ایران و ایرانیان را به نظام درآورده و تاثیرات عمیقی بر فرهنگ ایران و جهان برجای گذارد.

«شاه عصمت الله» کسب استقلال سیاسی، فراهم ساختن زمینه های رشد علمی و بها دادن به بانوان و میدان دادن به آنها در اجتماع را از جمله دست آوردهای انقلاب اسلامی دانسته و گفت: امروز بیش از 60 درصد دانشجویان دانشگاه های ایران دختر هستند و این بسیار ارزشمند است. من طی این سالها شاگردان زیادی از ایران داشته ام که برخی از آنها زنان ایرانی بوده و از این طریق هم در جریان تحولات کنونی ایران قرار دارم و به نظرم می رسد امام خمینی (ره) توانسته است عزت نفس ؛ اعتماد و خودباوری ایرانیان را به آنها برگرداند. 

این استاد دانشگاه با اشاره به جنگ هشت ساله عراق علیه ایران و تحریم های ظالمانه غرب علیه جمهوری اسلامی گفت: چون مردم ایران خودباور شده و جامعه قابلیت های خود را شناخته ؛ ایران توانست بر مشکلات ؛ جنگ و تحریم ها غلبه کرده و سربلند باشد و این برای ما تاجیک ها باعث افتخار است و به نظر می رسد که ما هم در این زمان که جامعه تاجیکستان ازسوی تروریست ها در معرض تهدید است می توانیم با استفاده از تجربه و همچنین حمایت ایران بر نیروهایی که قصد خدشه به استقلال کشورمان را دارند پیروز شویم.

/ 0 نظر / 26 بازدید